Reklama

Reklama

Chcesz mieć zdrowe serce? Spaceruj...

Już nie trzeba biegać: spacer przynosi porównywalne korzyści zdrowotne do biegania - wynika z najnowszych badań. Spacerowanie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka pojawienia się nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu, cukrzycy i chorób wieńcowych.

Rezultaty badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca wskazują na to, że chodzenie o umiarkowanej intensywności jest równie zdrowe, co intensywny bieg i znacznie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka pojawienia się nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu, cukrzycy i chorób wieńcowych.

Najważniejszy jest ruch

Dotychczas porównywano te dwa rodzaje aktywności ze względu na czas trwania. Teraz naukowcy skupili się na pokonywanym dystansie.

- Im więcej biegacze biegali, a spacerowicze chodzili, tym lepsze rezultaty zdrowotne uzyskiwali. Jeśli wydatek energetyczny był taki sam w obrębie tych dwóch grup, korzyści zdrowotne także były porównywalne - mówi Paul T. Williams, główny autor badania.

Reklama

Szczegółowe wyniki badania pokazały, że bieganie zmniejszało ryzyko wystąpienia nadciśnienia o 4,2 proc., wysokiego cholesterolu o 4,3 proc., cukrzycy o 12,1 proc. i chorób wieńcowych o 4,5 proc., a chodzenie odpowiednio o 7,2 proc., 7 proc., 12,3 proc. i 9,3 proc.

Spaceruj dłużej

Jedyny problem stanowi fakt, że chodzenie pochłania mniej energii niż bieganie i aby uzyskać ten sam poziom wydatku energetycznego spacerując, należy poświęcić temu zajęciu znacznie więcej czasu.

- Chodzenie może być dla niektórych ludzi bardziej zrównoważonym rodzajem aktywności niż bieganie, jednakże, ci, którzy biegają, zazwyczaj ćwiczą dwa razy tyle, co spacerowicze. Dzieje się tak prawdopodobnie, dlatego, że mogą zrobić dwa razy więcej w ciągu godziny - stwierdza Williams.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: serce | zdrowie | spacer

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy