Chcesz schudnąć? Zacznij jeść!

Dla wielu z nas czas przymusowej kwarantanny przyniósł nadprogramowe kilogramy. Po długich tygodniach izolacji i zajadania stresu zaczynamy coraz odważniej korzystać z uroków czerwca i odsłaniać ciało. Jak mądrze zredukować wagę i wrócić do sylwetki, w której czujemy się komfortowo?

Zjedz śniadanie, nie rezygnuj z kolacji, ale zjedz ją najpóźniej dwie godziny przed snem
Zjedz śniadanie, nie rezygnuj z kolacji, ale zjedz ją najpóźniej dwie godziny przed snem123RF/PICSEL

Temat odchudzania budzi wiele emocji. Redukowanie masy ciała jest procesem, który wymaga czasu, a naszym największym problemem jest brak cierpliwości. Najlepiej byłoby dziś podjąć decyzje, a już jutro kupić dwa, a może trzy rozmiary mniejsze ubrania.

Tylko, że to nierealne, a wywracanie jadłospisu do góry nogami może przynieść więcej szkód niż pożytku, nie tylko dla sylwetki (efekt jo-jo), ale przede wszystkim dla zdrowia.

Krok po kroku

Nie ma lepszej metody niż stopniowe, ale konsekwentne wprowadzanie zmian. Dieta jest sposobem odżywiania, nie kilkutygodniową rewolucja w życiu. Bez utrwalanie dobrych nawyków nie osiągniemy sukcesu w żadnej dziedzinie.

Podpowiadamy, jakie ćwiczenia wykonywać i co jeść przed urlopem, by zminimalizować kompleksy.
Aby poprawić nieco wygląd ciała, warto też poświecić kilka minut na jego pielęgnację. Za pomocą specjalnej szczotki do masażu zmniejszysz widoczność cellulitu, a twoja skóra będzie bardziej napięta. Dodatkowo, podczas kąpieli wykonuj peeling brzucha, ud oraz pośladków. By spotęgować efekt, codziennie wieczorem możesz nałożyć na skórę balsam ujędrniający.
Codziennie poświęć 30-60 minut na trening. Najlepiej taki, który pomoże zmniejszyć obwód ciała i ujędrni skórę. Rozpoczęcie ćwiczeń na tydzień, czy dwa tygodnie przed urlopem, pomoże ci ponadto wdrożyć się w aktywny tryb życia, dzięki czemu będziesz mieć większą ochotę na piesze wędrówki i zwiedzanie. Warto wykonywać ćwiczenia aerobowe, które świetnie spalają tkankę tłuszczową. Może być to np. bieganie, jazda na rowerze, aerobic czy domowy trening cardio.
Pamiętaj, by się wysypiać. Brak snu sprzyja tyciu i pochłanianiu większej ilości kalorii. Kładź się wcześniej spać, a unikniesz nocnego podjadania.
+2

Drastyczne diety odchudzające mogą przynieść szybki efekt, który jeszcze szybciej zaprzepaścimy, wracając do starego modelu żywienia. Czy naprawdę chcemy zmarnować życie na wieczne odchudzanie? Może już czas przejść to raz, a mądrze.

Warto nauczyć się lubić to, czego organizm potrzebuje, by funkcjonować optymalnie i byśmy mogli cieszyć się wymarzoną sylwetką.

Płaski brzuch to marzenie wielu kobiet
Płaski brzuch to marzenie wielu kobiet123RF/PICSEL

Dwanaście zasad 

Choć wiele aspektów w modelu żywienia jest mocno zindywidualizowanych, są też uniwersalne zasady. Jak zatem zacząć?

1. Jedz, ale nie przejadaj się. Twój żołądek na wielkość twoich dwóch dłoni - złóż je w łódeczki i połącz, zobaczysz jego pojemność. Zjedz taką porcje, by nie rozciągać żołądka.

2. Jedz co 3-4 godziny, żołądek trawi średnio dwie godziny, potem potrzebna mu przerwa, minimum 60, optymalnie 120 minut. Nie podjadaj pomiędzy posiłkami!

3. Jedz, nie głodź się - wprowadzasz stres do komórek. Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami skutkują przyrostem tkanki tłuszczowej. Skoro organizm nie wie, kiedy będzie kolejna porcja kalorii, z tego, co dostaje w pierwszej kolejności odkłada do magazynu, którym w ludzkim ciele jest właśnie tkanka tłuszczowa, dopiero resztę wykorzystuje na bieżące potrzeby.

4. Jedz regularnie - wtedy posiłek zagospodarowany będzie na bieżąco.

5. Jedz mniej i częściej - optymalnie 4-5 posiłków w trakcie aktywnej części doby.

Podjadanie często jest przyczyną otyłości
Podjadanie często jest przyczyną otyłości123RF/PICSEL
Włącz aktywność fizyczną do codziennego rytmu dnia
Włącz aktywność fizyczną do codziennego rytmu dnia123RF/PICSEL

6. Zjedz śniadanie, nie rezygnuj z kolacji, ale zjedz ją najpóźniej dwie godziny przed snem, niech przewód pokarmowy również ma szanse na nocną regenerację.

7. Przestań się karać i winić za każda pokusę, której ulegasz - piętnowanie potknięć nie jest dobrą praktyką w drodze do celu.

8. Określ czego chcesz i wyznacz plan działania: cel baz planu to marzenie, plan bez celu - jedynie sposób na zabicie czasu.

9. Przestań szukać wymówek i zrzucać winę na cały świat. "Zjadłam kilogram ciastek, bo szef/mąż/dziecko wyprowadzili mnie z równowagi". To ślepa uliczka. Są zdecydowanie lepsze metody na rozładowanie napięcia - wybierz aktywność fizyczną.

10. Zaakceptuj, że nie musisz być modelem/modelką - zakładanie nierealistycznych celów skutecznie obniża motywację.

11. Włącz aktywność fizyczną do codziennego rytmu dnia.

12. Przestań czekać na cuda, zacznij polegać na sobie i sile swoich decyzji. To daje poczucie sprawstwa, tym samym przybliża do upragnionego celu.

Pomyśl o tym, jak niewielki jest twój żołądek
Pomyśl o tym, jak niewielki jest twój żołądek123RF/PICSEL

Ewa Koza, mamsmak.com

INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?