Reklama

Chondromalacja - objawy, leczenie

Choroba ta polega na stopniowym rozmiękczaniu chrząstki stawowej. U zdrowego człowieka pełni ona funkcję ochronną dla stawów i kości, zabezpiecza przed tarciem i uciskiem. Jest gładka, śliska i sprężysta, dzięki niej kolana płynnie się zginają. W chwili, gdy ulega destrukcji i przestaje prawidłowo pracować, odczuwamy tarcie oraz specyficzny ucisk w kolanach.

W zależności od stopnia chondromalacji (wyróżnia się cztery), chrząstka jest najpierw coraz bardziej miękka, następnie powstają na niej drobne pęknięcia, które w kolejnym etapie się powiększają, a na końcu powodują odsłonięcie kości podchrzęstnej.

Im prędzej zgłosisz się do lekarza, tym większe masz szanse na uniknięcie operacji. Ortopeda powinien zlecić wykonanie USG, badania artroskopowego lub rezonansu magnetycznego. Jeśli jest to dopiero początek choroby, pomoże fizykoterapia. Dodatkowo może być włączone leczenie farmakologiczne.

Warto rozsądnie potraktować zalecenia lekarza, gdyż postępowanie w chondromalacji III i IV stopnia jest już szczególnie trudne. Zwykle konieczna jest interwencja chirurgiczna, polegająca na wypełnieniu ubytków chrząstki.

Reklama

Często podczas operacji eliminuje się również towarzyszące patologie, które wywołują dane uszkodzenia. Może to być m.in. rekonstrukcja więzadeł krzyżowych, usunięcie osteofitów, przyszycie łąkotki bądź korekta osi kończyny.

Wskazówki

* By uniknąć tego schorzenia, dbaj o regularny, ale niezbyt forsowny wysiłek fizyczny i broń się przed nadwagą.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy