Reklama

Choroba Leśniowskiego-Crohna: Jak łagodzić objawy?

Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekłe zapalenie poszczególnych odcinków układu pokarmowego. Zdaniem lekarzy u większości pacjentów stan zapalny umiejscawia się w jelicie krętym, a znacznie rzadziej w żołądku, przełyku czy też jamie ustnej. Chorobę najczęściej diagnozuje się u osób młodych, jednak objawy występują w różnym wieku. Do tych najbardziej charakterystycznych zaliczyć należy: częstą biegunkę, ból brzucha, utratę masy ciała, gorączkę, niedokrwistość, wysypkę, stan zapalny połączony z wyczerpaniem i osłabieniem organizmu oraz pojawieniem się krwi w stolcu i gorączką. Przyczyny nie są jeszcze do końca znane, ale z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że choroba może mieć podłoże genetyczne. Ryzyko jej wystąpienia jest znacznie wyższe u osób palących i stosujących antykoncepcję hormonalną w postaci tabletek.

Na chorobę Leśniowskiego-Crohna nie ma leku

Obecnie nie wynaleziono sposobu na całkowite wyleczenie choroby Leśniowskiego-Crohna, można jedynie łagodzić jej objawy, dlatego wielu pacjentów poszukuje dodatkowych metod kojenia bólu. Terapię może wspomóc między innymi odpowiednia dieta. Częste spożywanie soku z liści aloesu, rumianku, jogurtu, tranu, owoców, warzyw, marchwi, zbóż oraz żywności o niskiej zawartości błonnika z pewnością przyniesie rezultaty. Można również spróbować szukać pomocy u wyspecjalizowanych masażystów albo pójść na zabieg akupunktury. Oto kilka wskazówek dla pacjentów:

Reklama

Sok z aloesu

Dzięki przeciwzapalnemu działaniu soku z aloesu osoby zmagające się z chorobą Leśniowskiego-Crohna mogą pozbyć się wielu przykrych dolegliwości. Dodatkowo aloes jest znany ze swoich właściwości wzmacniających układ odpornościowy oraz wpływających korzystnie na cały przewód pokarmowy.

Mięta

Herbata miętowa to nie tylko uczta dla zmysłów, ale także pomoc dla chorych. Potężna dawka antyoksydantów występująca w mięcie pieprzowej może bardzo skutecznie zapobiegać stanom zapalnym oraz złagodzić - często uporczywy - ból towarzyszący chorobie Leśniowskiego-Crohna.

Jogurt naturalny

Jogurt jest jednym z najlepszych naturalnych środków wspomagających pracę układu pokarmowego. Zawarte w nim żywe kultury bakterii (probiotyki) są niezbędne do poprawy kondycji naszego żołądka oraz całego przewodu pokarmowego, który jest osłabiony przez ciągłe biegunki oraz stany zapalne towarzyszące chorobie. Zaczynając dzień od jogurtu, skutecznie możemy wspomóc swój chory żołądek, przyspieszając tym samym proces gojenia i regeneracji.

Marchew

Unikalna kompozycja antyoksydantów oraz witamin obecna w marchwi czyni ją idealnym wyborem dla osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Jeśli chcesz znaleźć żywność, która jest wartościowa, delikatna i łatwa do strawienia, najlepiej sięgnij po gotowaną marchew, która dostarczy ci wielu składników odżywczych.

Ryby

Wysokie stężenie kwasów tłuszczowych omega-3 w niektórych gatunkach ryb może bardzo korzystnie wpłynąć na kondycję pacjentów. Ten "dobry" cholesterol w rzeczywistości ma szereg właściwości przeciwzapalnych, które mogą łagodzić podrażnienia jelit oraz żołądka, które są spowodowane chorobą.

Świeże owoce

Zdania co do obecności owoców w diecie osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna są podzielone. Niektórzy twierdzą,że mogą wręcz zaostrzyć objawy schorzenia. Generalnie owoce o niskiej zawartości błonnika w niedużych ilościach mogą być spożywane przez każdego. W przypadku wątpliwości najlepiej poradzić się lekarza, jakie produkty powinniśmy wykluczyć z naszego jadłospisu.

Jedzenie o niskiej zawartości błonnika

Choć wiele osób uważa, że spożywanie błonnika pomaga zoptymalizować system trawienny, to u osób chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna może być bardzo szkodliwe oraz bolesne. Nie należy jednak w stu procentach eliminować błonnika ze swojej diety, ponieważ jest on niezbędny do wielu innych procesów zachodzących w naszym organizmie.

Joga

Według badań przeprowadzonych przez naukowców joga może pozytywnie wpłynąć na jakość naszego życia. Osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego-Crohna powinny regularnie chodzić na zajęcia jogi, ponieważ redukuje ona stres oraz lęk, który może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjentów.

Głębokie oddechy i medytacja

Głębokie oddychanie oraz medytacja mogą skutecznie poprawić jakość życia. Praktyka ta, może wydawać się nieco wątpliwa, jednak chorzy faktycznie zauważyli różnicę. Okazuje się, że regularny odpoczynek znacznie lepiej pomaga znosić objawy choroby.

Masaż

Podobnie jak w przypadku medytacji masaż może pomóc zrelaksować ciało i umysł oraz pozbyć się stresu, który zawsze fatalnie wpływa na stan zdrowia i kondycję pacjentów. Liczne badania wykazały, że masaż jest skutecznym narzędziem, który redukuje uporczywy ból spowodowany dolegliwościami, także tymi wywołanymi chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Akupunktura

Ból stawów jest powszechną dolegliwością wśród osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna, a jednym z najbardziej skutecznych środków alternatywnych dla stanu zapalnego jest akupunktura. Cotygodniowe lub comiesięczne zabiegi mogą znacznie zwiększyć jakość życia i złagodzić fizyczne objawy schorzenia.

Pamiętaj, że choroba Leśniowskiego-Crohna to poważne, potencjalnie śmiertelne i bardzo trudne do wyleczenia schorzenie, która dotyka ludzi w różnym wieku. Wiele z tych naturalnych środków może tylko pomóc minimalizować objawy oraz przynieść ulgę w bólu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jelita | dbanie o jelita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy