Choroby, które codziennie zabijają Polaków
Co roku umiera ok. 400 tys. Polaków. W Polsce mężczyzna żyje przeciętnie 71 lat, a kobieta 80 - krócej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Niestety, w dużej mierze jest to spowodowane brakiem świadomości i zwykłym zaniedbaniem.
Najczęstszymi przyczynami zgonów w naszym kraju są choroby, rzadziej wypadki czy samobójstwa. Polacy często zaniedbują profilaktykę schorzeń, w której kluczowy jest styl życia. Jak wynika ze statystyk, zbyt często sięgamy po czerwone mięso, chętnie spożywamy fast-foody i słodycze, a na domiar złego trudno nam zrezygnować z używek, które z dnia na dzień coraz bardziej pogarszają stan zdrowia i sprzyjają wielu chorobom. Duża część mieszkańców Polski bagatelizuje też badania profilaktyczne, które powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku – nawet wtedy, gdy nic nam nie dolega. Oto lista chorób, które najczęściej zabijają Polaków.
1. Rak piersi to największy zabójca kobiet w średnim wieku. Mimo iż istnieją skuteczne metody walki z tym rodzajem nowotworu (mammograficzne badanie przesiewowe), to umieralność nadal jest duża. Statystycznie co cztery godziny ktoś umiera na tę chorobę. Kobiety powinny pamiętać, aby bez względu na wiek badać piersi, a w razie jakichkolwiek powodów do niepokoju, zgłosić się jak najszybciej do lekarza - szczególnie, jeśli w rodzinie ktoś choruje lub chorował.
2. Rak żołądka to złośliwy nowotwór, który coraz częściej występuje w Polsce. Co roku odnotowuje się około 5,6 tys. zgonów spowodowanych tą chorobą. W latach 70. był najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn, a zachorowalność zmniejszyła się na przestrzeni 50-ciu lat o prawie 20 proc. Mimo spadającego zagrożenia, nowotwory żołądka stanowią 7 proc. zgonów u mężczyzn i 5 proc. u kobiet.
Choroba ta jest częstą przyczyną śmierci ze względu na późną diagnostykę, która utrudnia skuteczne leczenie, a niekiedy wręcz je uniemożliwia. Nowotwór ten bardzo często daje o sobie znać, gdy już jest za późno. Za najlepszą metodę wykrywającą raka żołądka uważa się gastroskopię. Osoby obciążone genetycznie powinny pamiętać o badaniach profilaktycznych, a także dbać o zdrową dietę, bogatą w świeże warzywa i owoce.
3. Z powodu nadciśnienia tętniczego co roku w naszym kraju umiera około 5,9 tys. osób, a choruje aż 29 proc. dorosłych. Mniej więcej 8,9 mln Polaków ma nadciśnienie i tyle samo narażonych jest na zachorowanie. Mimo to, tylko 15 proc. spośród tych osób przeprowadza kontrolę ciśnienia krwi. Nadciśnienie to choroba cywilizacyjna, prowadząca do zawałów serca, udarów mózgu, niewydolności serca, nerek oraz choroby tętnic obwodowych. Profilaktyka jest skuteczna, a zasady proste - wystarczy zmienić nieco sposób odżywiania, wprowadzić trochę ruchu do codziennego życia oraz porzucić używki. Schorzenie to najczęściej dotyka osoby otyłe.
4. Cukrzyca to kolejna choroba cywilizacyjna, na którą co roku umiera około 6,5 tys. Polaków, a chorować może aż 3 miliony. Nawet 40 proc. cukrzyków nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Ta przewlekła choroba metaboliczna wynika z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny - hormonu produkowanego przez trzustkę. I tu, po raz kolejny, główną przyczyną jednej z najbardziej śmiercionośnych chorób jest styl życia. Złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, nadwaga, otyłość, papierosy, alkohol... niby tak dużo mówi się o tych zagrożeniach, a wciąż nie bierzemy ich sobie do serca.
5. Na zapalenie płuc umiera co roku aż 8,9 tys. obywateli Polski. Mimo że istnieją sprawdzone metody leczenia, to nawet 60 proc. osób z zapaleniem płuc wymaga hospitalizacji, a na zgon najbardziej narażeni są seniorzy. Przyczyną najczęściej są bakterie. Chorują osoby powyżej 75 roku życia, palacze, chorzy z przewlekłą niewydolnością serca, cukrzycą, osoby nie dbające o higienę jamy ustnej oraz narażone na wdychanie pyłów metali.
6. Rak jelita grubego co roku jest przyczyną 9,7 tys. zgonów w naszym kraju. Jest to drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce, nadal wykrywany stosunkowo późno. Ma na to wpływ fakt, że leczenie w polskich szpitalach jest nieefektywne, w porównaniu do krajów zachodnich. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów układu pokarmowego, rozwój tej choroby potęguje niewłaściwa dieta oraz uwarunkowania genetyczne. Osoby, u których w rodzinie pojawił się wcześniej taki problem, powinny raz na jakiś czas poddawać się kolonoskopii.
7. Rak płuc rocznie przyczynia się do 21 tys. ofiar śmiertelnych w samej Polsce. To najgroźniejszy nowotwór zagrażający naszemu życiu, a jedną z głównych jego przyczyn jest dym nikotynowy. Tu uwidacznia się kolejny problem - ponad 30 proc. polskiego społeczeństwa to palacze. Z roku na rok wzrastają współczynniki umieralności wśród kobiet chorujących na ten typ nowotworu.
8. Na miażdżycę co roku umiera aż 30 tys. Polaków. Choroba ta dotyczy ponad 50 proc. osób powyżej 40. roku życia i blisko 90 proc. seniorów po 70. Postępuje wraz z wiekiem i w znacznym stopniu przyczynia się do zawałów. To kolejna śmiertelna choroba, którą napędzamy niedbalstwem i niezdrowym trybem życia - przede wszystkim brakiem aktywności fizycznej, jedzeniem tłustych oraz przetworzonych potraw, paleniem papierosów i częstym spożywaniem alkoholu.
9. Udar mózgu odpowiada za 35 tys. zgonów rocznie w Polsce, a samym przypadków jest ok. 70 tys. To przerażająco wysoka liczba, tym bardziej, że na tle krajów zachodnich wypadamy bardzo słabo, jeśli chodzi o zapobieganie i leczenie tego schorzenia. Nawet 70 proc. osób, którym uda się przeżyć udar, traci sprawność fizyczną lub umysłową.
10. Najwięcej Polaków umiera z powodu choroby niedokrwiennej serca - aż 70 tys. rocznie, a na schorzenie to cierpi około miliona mieszkańców naszego kraju. Szacuje się, że co roku mamy w Polsce 100 tys. przypadków zawałów i stale obserwuje się wzrost śmiertelności z tego powodu. Choroba niedokrwienna serca to niepozorny zabójca, który odbiera życie wielu osobom, również tym młodym. Siedzący tryb życia, otyłość, którą obserwujemy często już od najmłodszych lat oraz brak wpojonych podstawowych zasad zdrowego żywienia skutkuje tym, że na choroby serca cierpią coraz to młodsze osoby.
Zobacz również: