Reklama

Reklama

Choroby, które można wyczytać z oczu

Lekarz rodzinny, który nas bada, zwraca uwagę nie tylko na wygląd ciała i skóry, ale także oczu. Często to właśnie one zdradzają, co dzieje się w organizmie. Zmieniony wygląd oczu może być jednym z objawów choroby.

Często spotykane dolegliwościBlade spojówki sugerują anemię

Gdy odchylimy dolną powiekę, powinniśmy zobaczyć żywo czerwone wnętrze. Tak wygląda zdrowa spojówka powieki. Jeśli jest blada, może sygnalizować anemię, czyli niedokrwistość.

Reklama

Spowodowane jest to spadkiem poziomu hemoglobiny (czerwony barwnik krwi), która odpowiada za dotlenienie organizmu.

Stan ten świadczy o niedoborze żelaza – głównego składnika hemoglobiny i ważnego budulca czerwonych krwinek. Lekarz zleci wykonanie morfologii i oznaczenie poziomu żelaza we krwi.

Przy alergii oczy są przekrwione

Bywa, że oczy są zaczerwienione, z widocznymi na białkach rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Często jest to spowodowane przemęczeniem. Może być to też efekt działania histaminy.

Gdy objawom towarzyszy katar, łzawienie oczu w określonych sytuacjach, lekarz podejrzewa alergię. Histamina to substancja, która uwalnia się w organizmie, gdy stykamy się z alergenem.

Pod jej wpływem rozszerzają się drobne naczynia krwionośne i zwiększa się ich przepuszczalność. Stąd przekrwienie spojówek, katar itp. W razie potrzeby lekarz skieruje do alergologa.

Żółtawe białka, gdy choruje wątroba

Zdrowa twardówka oka, czyli tzw. białko oka, ma połyskliwy, biały kolor. Gdy nabiera żółtej barwy, dla lekarza jest to sygnał, że może chorować wątroba. Zażółcenie białek, a także spojówek, a w drugiej kolejności skóry, to najbardziej charakterystyczne objawy wirusowego zapalenia wątroby.

Zażółcone białka mogą też oznaczać, że mamy niedrożne drogi żółciowe. Zdarza się to np. w przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego. Taki objaw to efekt nadmiaru bilirubiny we krwi. By potwierdzić diagnozę, lekarz zleci m.in. badania poziomu bilirubiny we krwi i moczu oraz wykonanie prób wątrobowych.

Grudki na powiece przy cholesterolu

Sygnałem, że w organizmie jest za dużo cholesterolu, są żółtawe grudki na górnych lub dolnych powiekach. W ten sposób odkłada się pod skórą. Gdy poziom cholesterolu we krwi spadnie, grudki znikają same.

Elżbieta Sandzewicz, internistka

Dowiedz się więcej na temat: choroby | lekarz | oczy | poważne choroby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje