Reklama

Ciecierzyca: Pomoże zgubić zbędne kilogramy i obniży cholesterol

W kuchni bliskowschodniej i śródziemnomorskiej ciecierzyca gościła od zawsze. W Polsce jej popularność rosła sukcesywnie na fali mody i fokusowania się na tak zwaną zdrową żywność. Najbardziej doceniania jest za bogactwo składników odżywczych, których dostarcza i swoje zdolności odchudzające. Solidna porcja zawartego w niej błonnika sprawia, że szybko i na długo wypełnia nasz żołądek, dzięki czemu nie odczuwamy głodu. Pierwsze skojarzenia kulinarne związane z ciecierzycą biegną, rzecz jasna, w kierunku hummusu i falafeli, ale doskonale sprawdzi się także jako baza wielu innych, smakowitych potraw. Można śmiało przyrządzić z niej zupę, pasztet, farsz do pierogów lub wzbogacić nią smak sałatki. Co więcej, jej ziarna nie zawierają glutenu, dlatego mogą bez obaw po nią sięgać alergicy. Ciecierzyca to także skuteczny afrodyzjak... O mniej lub bardziej oczywistych zaletach tych niezwykłych ziarenek możecie przeczytać poniżej.

Co znajdziemy w ciecierzycy?

Ciecierzyca kumuluje w sobie wszystkie, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, składniki odżywcze. Znajdziemy w niej między innymi solidną porcję białka (w 100 gramach produktu odnajdziemy aż 8,86 gramów aminokwasów). Co ciekawe, białko cieciorki przewyższa pod względem jakości to, którego dostarczają nam inne nasiona strączkowe. Ponadto ciecierzyca stanowi źródło całej gamy witamin - w tym przede wszystkim E, witamin z grupy B, składników mineralnych - w tym zwłaszcza magnezu, żelaza, manganu, cynku - oraz skrobi.

Jakimi korzyściami mogą cieszyć się osoby, które sięgają po cieciorkę?

Reklama

- solidna porcja błonnika sprawia, że ciecierzyca pomaga kontrolować poziom cukru we krwi,

- bogactwo składników mineralnych powoduje, że ciecierzyca wpływa korzystnie na stan kości,

- ciecierzyca wspomaga stabilizację ciśnienia tętniczego,

- ciecierzyca może pozytywnie wpływać na poziom cholesterolu we krwi,

- ciecierzyca reguluje pracę układu trawiennego,

- sięganie po ciecierzycę pomaga walczyć z zaparciami,

- ciecierzyca pomaga zrzucić zbędne kilogramy; szybko zaspokaja apetyt i zapewnia sytość na długi czas,

- cieciorka poprawia także stan i wygląd skóry, włosów i paznokci.

Jak wykorzystać ciecierzycę w kuchni?

Znakiem rozpoznawczym i jednocześnie największą zaletą ciecierzycy jest jej delikatny, lekko orzechowy smak. Idealnie sprawdza się jako składnik zup, sałatek, pasztetów lub kotlecików jarskich, past kanapkowych, dipów do warzyw, a nawet ciasteczek.

Domowy hummus

Jeśli ugotowaną ciecierzycę połączysz z pastą sezamową (tahini), oliwą z oliwek, czosnkiem i sokiem z cytryny; wyczarujesz domowy hummus, który możesz śmiało wykorzystać jako dodatek do chleba lub jako dip do warzyw.

Falafele alternatywą dla kebabów

Z kolei falafele przygotowywane są z przyprawionej ciecierzycy, którą zwija się w kulki albo kotlety. Mogą śmiało stanowić alternatywę dla popularnych kebabów.

Rozgrzewająca zupa

Ziarna ciecierzycy dodaj do bulionu. Wzbogać podsmażoną cebulką i pomidorami z puszki. Wszystko zagotuj, zmiksuj na krem i dopraw ziołami. Zupę podawaj z makaronem i parmezanem.

Pomysł na sałatkę z cieciorką

Ciecierzyca jest w zasadzie bezkonfliktowa, co sprawia, że przy odrobinie wyobraźni wyczarujemy z niej różne sałatki. Cieciorkę połącz z tuńczykiem w oleju i wymieszaj z drobno pokrojoną czerwoną cebulą i natką. Możesz ją też zmieszać z suszonymi pomidorami, kaparami, oliwkami i świeżą bazylią. Na koniec przypraw i polej sosem winegret.

Sałatka z ciecierzycy i awokado

Sałatka z ciecierzycy i awokado idealnie wpłynie na stan naszej cery. Doskonale ją odżywi i sprawi, że będzie wyglądać zdrowo.

Składniki:

- 230 g ugotowanej ciecierzycy,

- 2 duże garści młodych listków szpinaku,

- 1/2 awokado,

- garść migdałów (dzień wcześniej zalej je na noc wodą i pozostaw na noc),

- 1 młoda cukinia,

- 2 łyżki pasty sezamowej tahini,

- sok z 1/2 cytryny,

- 1 ząbek czosnku,

- sól,

- pieprz,

- oliwa z oliwek,

- woda.

Cukinię umyj, pokrój na plasterki, podsmaż i odstaw do wystygnięcia. W miseczce zmieszaj pastę sezamową, sprasowany czosnek i sok z cytryny. Dodaj tyle wody, aby uzyskać konsystencję dipu. Dopraw solą i pieprzem. Ciecierzycę polej przygotowanym sosem i wymieszaj. Na dnie miseczki ułóż listki szpinaku. Na nie wyłóż ciecierzycę w sosie. Obierz i pokrój na kawałki awokado. Ułóż je na ciecierzycy. Na końcu wyłóż cukinię i posyp całość odsączonymi migdałami.

Kotleciki z ciecierzycy

Smakują wybornie i są bardzo proste w przygotowaniu. Ugotowaną ciecierzycę zmiksuj z jajkiem, wyciśniętym ząbkiem czosnku, solą, pieprzem oraz czerwoną papryką, odrobiną lubczyku i majeranku. Odstaw masę na godzinę do lodówki. Następnie uformuj z niej małe kotleciki i smaż na rozgrzanym oleju.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciecierzyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy