Ciemna strona probiotyków
Probiotyki, czyli żywe "dobre bakterie", są zdrowe i mają wiele zalet, np. poprawiają odporność i trawienie. Możesz je spożywać w postaci suplementów albo fermentowanej żywności, takiej jak kiszona kapusta, zsiadłe mleko czy kefiry. Warto je brać, ale uwaga... miewają nieprzyjemne efekty uboczne!
To substancja, która uwalnia się w reakcji na uczulenie. Są też pokarmy, które ją zawierają. Okazuje się, że bakterie probiotyczne potrafią produkować pewne jej ilości już w ludzkim organizmie.
Na ogół nie jest to problem, bo posiadamy zdolność rozkładania histaminy, ale czasem gorzej sobie z tym radzimy. Wtedy po spożyciu niektórych probiotyków pojawiają się objawy przypominające lekki stan zapalny jelit.
Są osoby, które po zażyciu suplementu probiotycznego mają wzdęcia i gazy. To zwykle przejściowe i po odstawieniu preparatu brzuch się uspokaja.
Czasem też, jeśli mimo objawów kontynuujemy zażywanie probiotyków, układ pokarmowy się przyzwyczaja i dolegliwości ustępują.
Niektóre produkty probiotyczne zawierają aminy biogenne. Znajdują się np. w kiszonej kapuście. Powstają podczas fermentacji w pokarmach zawierających białko. Mogą podrażniać centralny układ nerwowy i wpływać na krążenie, a to u osób wrażliwych potrafi owocować bólami głowy.
Jeśli masz na coś uczulenie, a przyjmujesz probiotyki, powinnaś przeczytać ulotkę. W ich składzie mogą znajdować się śladowe ilości jaj, nabiału czy laktozy. Osoby z alergią na drożdże powinny unikać preparatów, które są na nich hodowane - potrafią wywoływać zwiększone pragnienie i zaparcia.
Zaczynaj od małych dawek probiotyków i stopniowo je zwiększaj. Dasz brzuchowi szansę, by się z nimi oswoił. Zawsze uważnie sprawdzaj skład produktu, a dopiero potem go zażywaj, by uniknąć np. objawów nietolerancji.
Zobacz również:
***
#POMAGAMINTERIA
Hubert ma roczek. Pierwsze sześć tygodni życia spędził w szpitalu, walcząc o każdy dzień. Urodził się z ciężkimi wadami - między innymi z brakiem kości w rękach. Pojawiła się jednak nadzieja na operację, która umożliwi mu normalny rozwój. Wystarczą dwa kompleksowe zabiegi, dzięki którym jego dłonie i przedramię ukształtują się w sposób prawidłowy, a ręce będą mogły prawidłowo rosnąć z zachowaniem pełnej funkcjonalności kończyn. Pomóż Hubercikowi przybić piątkę w przyszłości! Sprawdź szczegóły >>>