Reklama

Co jeść, by wyglądać dobrze i zdrowo?

Jesteśmy tym co jemy - to odwieczna prawda, od której nie uciekniemy. Gdy jemy dużo cukrów i węglowodanów tyjemy, a nasze ciało powoli gromadzi kolejne, zbędne kilogramy. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce czyni nas powolnymi i ociężałymi. Natomiast duża ilość spożywanych owoców i warzyw poprawiają wygląd naszej skóry czy włosów. Trzeba jednak uważać, ponieważ nie wszystko co wydaje się zdrowe, takim właśnie jest.

Złość i stres piękności szkodzą

Stres i negatywne emocje w oczywisty sposób wpływają na to, jak wygląda nasze ciało. Pod wpływem ciągłego napięcia cera traci witalność, energię i staje się matowa, bez koloru. W wyniku suchości skóry pojawiają się na niej, jakże znienawidzone przez kobiety, zmarszczki , które są ewidentnym sygnałem, że w gospodarce wodnej organizmu dzieje się coś złego. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet po 30. roku życia, ale należy mieć świadomość, że skóra zaczyna się starzeć kilka lat wcześniej. Stres i poczucie ciągłego braku czasu "wypłukują" z organizmu ważne mikroelementy, dzięki którym na dłużej zachowujemy naturalne piękno.

Reklama

Co należy jeść, aby łagodzić napięcie gromadzące się w organizmie lub wręcz mu zapobiegać? Po pierwsze trzeba bezkompromisowo przestrzegać zasady 5 posiłków dziennie. Dieta musi być bogata w białko, tłuszcze omega 3 i 6 oraz w warzywa i owoce, które są bogatym źródłem naturalnych węglowodanów. Czego powinno się unikać? Wszystkich pokarmów, które przyczyniają się do zmian poziomu cukru we krwi, a więc przede wszystkim słodyczy czy tłustych, pełnych tzw. pustych kalorii fast foodów. Niezastąpione okażą się również produkty bogate w witaminę E, która w naturalny sposób wspiera regenerację skóry. Jej źródła to na przykład awokado, migdały, czy zarodki pszenne. Ratunkiem dla zmęczonej skóry będzie również beta karoten, który można znaleźć w pomarańczowych warzywach, jak marchew, dynia, czy morela.

Piękne włosy

Każda kobieta marzy o pięknych bujnych włosach. I choć nie każda może mieć na głowie burzę loków, to jest kilka sposobów na to, aby zadbać o ich zdrowy i świeży wygląd. Często głównym powodem matowych i pozbawionych energii włosów są niedobory witamin, soli mineralnych czy mikroskładników. Taki stan rzeczy jest w wielu wypadkach wynikiem nieprzemyślanej diety. Warto pamiętać, że zalecane przez Światową Organizację Zdrowia 5 porcji warzyw i owoców dziennie pomoże zachować równowagę w organizmie.

Istotnym budulcem włosów jest między innymi siarka, którą można znaleźć w fasoli i innych warzywach strączkowych, kapuście, rybach czy też serach. Niezbędne są również cynk i żelazo. Te mikroelementy dostarczymy organizmowi włączając do swojej diety chleb razowy, krewetki, kaszę gryczaną, soczewicę, mięso z indyka czy jajka. Dodatkowo nie zaszkodzi również od czasu do czasu herbatka ze skrzypu polnego, który ma dobroczynny wpływ nie tylko na włosy, ale również skórę i paznokcie.

Pajączkom mówimy NIE!

Żylaki i popękane naczyńka są nie tylko poważnym problemem zdrowotnym, ale również przyczyną skrępowania czy kompleksów dla wielu kobiet. Blisko 1/3 Polek cierpi na dolegliwości żylne nóg, a spora część z nich ignoruje pierwsze oznaki problemu. Choć współczesna medycyna ma w zanadrzu skuteczne metody walki z żylakami, czy tak zwanymi "pajączkami", to nie powinno się zapominać jak dużą rolę, obok aktywności fizycznej, odgrywa odpowiednie żywienie i wsparcie naczyń krwionośnych naturalnymi składnikami.

Wyjątkowo silnym sojusznikiem dla wszystkich troszczących się o kondycję naczyń krwionośnych jest aronia. Owoce te mają cenne właściwości zdrowotne za sprawą bioflawonoid i rutyny. Składniki te wzmacniają naczynia krwionośne i są zalecane osobom, które mają skłonności do żylaków, a także takich schorzeń jak miażdżyca czy choroby układu krążenia. Naukowcy Pomorskiej Akademii Medycznej oraz Kliniki Kardiologii Akademii Medycznej w Warszawie dowiedli, że wyciąg z aronii ma dobroczynny wpływ na unormowanie nadciśnienia tętniczego. Sięgając po nektar z aronii warto zwrócić uwagę na skład produktu opisany na etykiecie. Kontrola przeprowadzona przez Państwową Inspekcję Handlową w 2011 roku wykazała że aroniowe soki "organiczne" często składają się w ponad 60% z soku jabłkowego, a o smaku czarnej porzeczki aż w 78%!

Popraw przemianę materii

Niemal każda kobieta, na różnych etapach swojego życia, odczuwa potrzebę zrzucenia zbędnych kilogramów. Z badań TNS OBOP wynika na przykład, że ponad 80% Polek nie jest zadowolonych z własnego wyglądu. Cóż - choć jak wiadomo, bez uprawiania sportu raczej trudno o zdrową utratę wagi, to ważne jest również dostarczanie organizmowi wsparcia w walce z nadwagą poprzez właściwą dietę.

Skuteczne w przyspieszaniu przemiany materii okażą się między innymi nektar z białych lub czerwonych grejpfrutów oraz ananas w różnorakiej formie - zarówno świeży, pod postacią soków, czy też jako dżem niskosłodzony. Z pomocą w walce o szczupłą linię przyjdą także produkty bogate w błonnik. Poprawia on gospodarkę węglowodanową organizmu obniżając stężenie glukozy we krwi. Dodatkowo wspiera walkę z "nadprogramowymi" centymetrami tu i ówdzie, powodując uczucie sytości. Co więcej błonnik wspomaga proces oczyszczania organizmu z substancji szkodliwych, jak na przykład toksyny i metale ciężkie, ponieważ ogranicza wchłanianie ich do organizmu. Gdzie go w takim razie szukać? W brukselkach, awokado, zielonym groszku, karczochach, otrębach, kokosach, warzywach strączkowych czy zagryzając pumpernikiel.

Domowe SPA

Owoce i warzywa możemy wykorzystywać w imię urody nie tylko na talerzu, ale również na ... ciele. Maseczka z pokrojonego w plasterki zielonego ogórka odżywi skórę, z czarnej porzeczki nawilży i ściągnie pory, a z banana lub awokado złagodzi podrażnienia. To faktycznie prawda, że kobieta zmienną jest - bo z każdym dniem może być piękniejsza.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: odchudzanie | diety | uroda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy