Reklama

Co jeść na artretyzm?

Artretyzm, to grupa schorzeń, w których dochodzi do uszkodzenia stawów. Objawiają się zwykle stanem zapalnym i utratą funkcji pewnych części ciała. Przykładowo - choroba zwyrodnieniowa stawów uszkadza chrząstki, stawy i kości. Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje błonę maziową stawów, powodując ból, sztywność i opuchliznę. Badania sugerują, że dieta może pomóc złagodzić chroniczny ból związany z tym schorzeniem. Zobacz jakie pokarmy warto dodać do codziennego jadłospisu, by uchronić się przed artretyzmem.

Kwasy omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 zapobiegają występowaniu zapaleń w organizmie i redukują objawy związane z artretyzmem. Badacze z Centum Genetyki, Żywienia i Zdrowia (Center for Genetics, Nutrition and Health) odkryli, że enzymy COX-2 wywołujące zapalenia stawów są bardziej aktywne u osób spożywających dietę, bogatą w kwasy tłuszczowe omega-6, a ubogą w kwasy omega-3.

Kwasy omega-6 są typowe dla tzw. diety amerykańskiej. Znajdziesz je w mięsie, kukurydzy, chipsach, ciasteczkach i oleju słonecznikowym. Spróbuj zredukować konsumpcję tych pokarmów i zwiększ obecność omega-3 na swoim talerzu. Bogatymi źródłami omega-3 są: siemię lniane, orzechy włoskie, łosoś, sardynki, makrela, pstrąg.

Reklama

Brokuły

Mama dobrze wiedziała co dobre, kiedy stawiała przed tobą talerz z czymś, co przypomina zielonego kalafiora. Ośrodek badawczy Mayo Clinic od 11 lat bada brokuły, kalafiory i inne warzywa z rodziny kapustowatych. Wyniki wskazują, że te właśnie rośliny zapobiegają rozwojowi artretyzmu.

Wprawdzie badania dotyczą prawdopodobieństwa wystąpienia artretyzmu, a nie radzenia sobie z bólem. Jednak nie zaszkodzisz sobie, wprowadzając kapustę, kalafiora, brukselkę, jarmuż czy kapustę chińską do swojej diety.

Witamina D

W badaniu przeprowadzonym na 29 tys. zdrowych kobiet stwierdzono, że te, których dieta zawierała więcej witaminy D rzadziej zapadały na reumatoidalne zapalenie stawów. Wyniki Framingham Heart Study pokazały zmniejszone ryzyko pogłębiana się zapalenia kości i stawów w kolanach u badanych, które spożywały więcej pokarmów bogatych w tę witaminę.

Witamina D występuję w rybach: węgorzu, dorszu, śledziu, łososiu i makreli. Czasami jest dodawana do nabiału, ale ten odpowiada za zaostrzenie stanów zapalnych i ból.

Najlepszym źródłem jesteśmy my sami, a konkretnie – nasza skóra, która pod wpływem promieni słonecznych produkuje tę witaminę. Korzystaj więc ze słońca w lato. Nawet 20 minut spaceru zapewni ci odpowiednia dawkę witaminy D.

Oliwa z oliwek

W krajach, w których powszechnie używa się oliwy z oliwek, np. w basenie Morza Śródziemnego, u pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów stany bólowe i sztywność występują rzadziej niż w innych rejonach świata. Co jest powodem? Kwas oleinowy i kwasy omega-3 zawarte w oliwie z oliwek, które wykazują przeciwzapalne właściwości i są antyutleniaczami.

Aby częściej korzystać z oliwy z oliwek w twojej diecie, zrezygnuj z gotowych sosów do sałatek, które można kupić w sklepie. Naucz się samodzielnie robić zdrowy, pełnowartościowy dressing. Spróbuj tego prostego przepisu: zmieszaj trzy części oliwy z oliwek, jedną część octu winnego i jedną część soku z cytryny. Dodaj ulubione przyprawy i zioła. Gotowe!

Imbir

Imbiru używano przez tysiąclecia. Leczono nim przeziębienie, mdłości, migreny i nadciśnienie. Choć wyniki badań klinicznych nie do końca potwierdzają dobroczynny wpływ tej rośliny na artretyzm, w periodyku Journal of Medicinal Food opublikowano niedawno studium potwierdzające, że imbir istotnie ma właściwości przeciwzapalne i antyutleniające.

Jak zadbać o to, aby ta przyprawa pojawiła się w twojej diecie? Zetrzyj trochę imbiru, kiedy robisz warzywa z patelni. Dodaj kilka plasterków do herbaty, aby dodać jej charakteru. Suszony imbir możesz też dodać do ciasta.

Uwaga! Imbir jest także czynnikiem powodującym rozrzedzanie krwi i może wchodzić w reakcje z lekami o takim działaniu. Zanim zaczniesz stosować imbir, skonsultuj się z lekarzem.

Witamina C

Czas zweryfikować twoją torbę zakupami. Jeśli chcesz mieć pewność, że przyjmujesz odpowiednie ilości witaminy C, sprawdź, czy na liście jest papryka, pomarańcze, marchewka, mango, truskawki, ananasy, czy fasolka. Przeprowadzone badania wskazują, że przyjmowanie większych ilości witaminy C redukuje ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów o 30 procent.

Pamiętaj, by przyjmować tę witaminę ze źródeł naturalnych zamiast stosować suplementy diety. Nie zapomnij też, że nazbyt wysokie dawki mogą z kolei spowodować zaostrzenie objawów artretyzmu.

Antocyjany

Antocyjany to silne antyutleniacze odpowiedzialne za zabarwienie wiśni, malin, truskawek, czy bakłażanów. W badaniu Harvard School of Public Health poświęconemu proteinie CRP, której poziom wzrasta, kiedy w organizmie pojawia się stan zapalny, odkryto, że spożywanie dużych ilości truskawek hamuje wydzielanie CRP.

O ile badanie dotyczyło zdrowia układu krążenia, to jego wyniki wskazują, że jedzenie tych małych owoców może też pozytywnie

Beta-kryptoksantyna

Beta-kryptoksantyna to kolejny silny antyutleniacz z rodziny karotenoidów, który w naszym ciele jest zamieniany w witaminę A i może przyczyniać się do zapobiegania artretyzmowi.

Naukowcy brytyjscy odkryli, że ludzie jedzący więcej pokarmów zawierających beta-kryptoksantynę, rzadziej zapadali na artretyzm. Tę dobroczynną substancję znajdziesz w: słodkiej papryce, dyni, papai, mandarynce, kapuście i moreli.

Jak się odżywiać by zredukować prawdopodobieństwo zachorowania na artretyzm? Jedz dużo owoców, warzyw, ryb, orzechów, roślin strączkowych i oliwy z oliwek. Zmniejsz ilość czerwonego mięsa, nabiału, tłuszczów nasyconych i cukru w swojej diecie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy