Co mówią paznokcie?
Gładkie i błyszczące, a może wypukłe i prążkowane? Nie należy lekceważyć zmian w wyglądzie płytki paznokciowej, bo mogą być one dodatkowym objawem kłopotów zdrowotnych.

Paznokcie zbudowane są z kreatyny, białka, które jest bardzo wytrzymałe. Dzięki temu, spełniają przede wszystkim funkcję ochronną - chronią czubki palców przed urazami. Oprócz tego, właśnie dzięki paznokciom jesteśmy w stanie wykonywać szereg precyzyjnych czynności. Paznokcie u rąk rosną przeciętnie 2-3 mm na miesiąc, u stóp - wolniej, ok. 1-1,5 mm na miesiąc. Na całkowitą wymianę płytki paznokciowej trzeba więc czekać ok. pół roku. Błyszcząca, różowa i gładka powierzchnia paznokcia nie powinna budzić naszego niepokoju. Kiedy jednak zauważymy zmiany, szczególnie, gdy pojawią się nagle, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Gdy paznokcie są blade, albo, gdy po naciśnięciu płytki bardzo wolno wraca ich różowe zabarwienie, może być to objawem niedoboru żelaza i anemii.
Paznokcie kruche i łamliwe to sygnał nieprawidłowej przemiany materii. Natomiast podłużne bruzdy na płytce mogą oznaczać zaburzenia trawienia. Zwłaszcza, jeśli mamy przy tym skłonności do wyprysków.
Podłużne rowki towarzyszą także osteoporozie. Dzieje się tak dlatego, że składnikiem budulcowym paznokci, podobnie jak kości, jest wapń. Jeśli zaobserwujemy pęknięcia płytki paznokciowej i zmiany jej kształtu, szczególnie na palcu środkowym, koniecznie zbadajmy żołądek. Zagłębienia w kształcie punktów to znak, że prawdopodobnie mamy skłonność do chorób reumatycznych.
Gdy paznokcie "kwitną"...
Zwykle objawy w postaci "wykwitów" (jeśli oczywiście wykluczymy łuszczycę i grzybicę płytki paznokciowej - obie choroby niezwykle trudne do wyleczenia) mogą oznaczać niedobory składników odżywczych.
Charakterystyczne białe plamki na wszystkich lub większości paznokci pojawiają się, gdy brak w organizmie cynku, żelaza lub wapnia. Niedobór witaminy B, A lub PP może objawiać się stanem zapalnym. Brunatno - czarne plamki to w większości przypadków wynik drobnych urazów. Znikają samoistnie po kilku tygodniach.
To tylko najbardziej typowe zmiany. Ich przyczyna może być błaha, ale zdarzają się przypadki, gdy choroba może zagrażać życiu (tak jak w przypadku groźnego nowotworu - czerniaka złośliwego, który, oprócz skóry może występować również na paznokciu). Dlatego obserwując paznokcie, trzeba pamiętać o tym, że ich stan to tylko wskazówka, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego.Należy zwrócić uwagę na różne dodatkowe objawy np. przemęczenie, trudności z oddychaniem, czy dolegliwości bólowe.
JD