Reklama

Co musisz wiedzieć o detoksykacji organizmu?

W dalszym ciągu toczy się dyskusja na temat tego, czy detoksykacja naszego organizmu jest potrzebna, czy też jest on w stanie sam pozbyć się wszystkich toksyn. Jedno jest pewne – nigdy wcześniej nie byliśmy narażeni na taką ilość zanieczyszczeń, jak dziś. Toksyny są w naszym jedzeniu, wodzie czy powietrzu, którym oddychamy, więc jest całkiem zrozumiałe, dlaczego niektóre osoby przeprowadzają od czasu do czasu dietę oczyszczającą. Jeśli również rozważasz takie rozwiązanie, to poniżej znajdziesz 8 wskazówek na temat tego, jak przeprowadzić detoks organizmu.

Organizm sam potrafi się oczyścić

Nasz organizm ma swój, bardzo efektywny system, dzięki któremu wraz ze zdrową dietą oraz aktywnym trybem życia jest w stanie pozbyć się toksyn na co dzień. Głównym organem odpowiedzialnym za ten proces jest wątroba, która rozbija toksyny w rozpuszczalne w wodzie substancje chemiczne, które z łatwością mogą być wydalone w postaci potu czy moczu.

To po co mamy przeprowadzać detoksykację?

Wiele osób uważa, że przez dużą ekspozycję na toksyny, wątroba i inne organy są przeciążone i należy im odrobinę pomóc. Detoksykacja organizmu wspomaga funkcjonowanie wątroby i przywraca naturalną równowagę organizmu.

Reklama

Jaka jest różnica między detoksykacją a oczyszczaniem?

Detoksykacja, to proces długotrwały, który ma na celu przywrócenie i utrzymanie równowagi organizmu. Z kolei oczyszczenie, to proces krótkotrwały, który trwa kilka dni i polega na usunięciu ze swojej diety produktów zawierających toksyny i spożywaniu produktów surowych, które tymczasowo usuną toksyny z organizmu.

Zmieniaj dietę stopniowo

Bardzo ważne jest, abyś zmiany w diecie wprowadzała stopniowo, ponieważ nagła jej zmiana może spowodować szok organizmu. Zmiany powinny być wprowadzane krok po kroku, w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy. Jeśli z dnia na dzień zmienisz dietę z fast-foodów na jedzenie surowych produktów, to możesz doświadczyć wahania nastrojów, podrażnienia skóry, dużego zmęczenia czy bólów głowy.

Odstaw kawę i alkohol

Dwoma produktami, które ludzie zazwyczaj chcą usunąć ze swojej diety podczas detoksu, są kawa i alkohol. Twój organizm może być przyzwyczajony do polegania na tych używkach, dlatego możesz odczuwać efekty uboczne ich odstawienia. Dlatego właśnie zaleca się odstawianie alkoholu i kawy stopniowo, ponieważ w ten sposób unikniesz nieprzyjemnych symptomów i jednocześnie poczujesz korzyści płynące z detoksu.

Ćwiczenia

Regularne ćwiczenia są kolejnym ważnym elementem detoksykacji, ponieważ wraz z odpowiednią dietą przyśpieszą one cały proces. Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi oraz pomagają wypocić toksyny. Pamiętaj jednak, aby się nie przemęczać, szczególnie wtedy, kiedy spożywasz mniej kalorii niż zazwyczaj.

Nawodnienie

Jednym z najważniejszych składników podczas efektywnego detoksu jest woda, tak więc upewnij się, że spożywasz jej duże ilości. Jest ona potrzebna do usunięcia toksyn, a jeśli nie będziesz dostatecznie nawodniony, to toksyny te zaczną się gromadzić w organizmie na nowo.

Staraj się unikać stresu

Kolejną wskazówką na udany detoks jest ograniczenie stresu. Staraj się odpoczywać tak długo, jak jest to możliwe i unikać stresujących sytuacji. Detoksykacja będzie skuteczniejsza, jeśli będziesz zrelaksowany, ponieważ podczas kiedy jesteś zestresowany, twój organizm zużywa witaminy takie jak C i B, które są potrzebne do jego oczyszczenia. Staraj się znaleźć czas na odpoczynek i dbaj o to, aby się wysypiać, ponieważ w trakcie snu twój organizm także usuwa toksyny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: detoks
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy