Co najczęściej wywołuje alergię i podrażnienie skóry?
Z pewnością wielu osobom zależy na tym, aby ich skóra była gładka, nawilżona i miękka w dotyku. Czasami jednak zdarza się, że stosując nieodpowiednie kosmetyki, możemy mocno ją podrażnić, przez co staje się przesuszona, zaczerwieniona, swędzi czy też zaczyna się łuszczyć. Niestety w niektórych przypadkach wspomniane już objawy nie wynikają jedynie z niewłaściwej pielęgnacji, a stanowią objaw choroby, jaką w tym przypadku może być atopowe zapalenie skóry. Dowiedz się, co może być jego przyczyną.
Swędzenie, pieczenie skóry i ogólny dyskomfort nie zawsze oznaczają jedynie podrażnienie spowodowane np. kosmetykiem. W obecnych czasach bardzo często stanowią one objaw przewlekłej dermatozy, jaką jest atopowe zapalenie skóry. To choroba o charakterze zapalnym, której obecność przede wszystkim obserwuje się u niemowląt (atopowe zapalenie skóry najczęściej rozpoznawane jest w dzieciństwie), jednak często nawraca także u osób dorosłych.
Dokładne przyczyny, jakie wywołują atopowe zapalenie skóry, nie zostały w pełni poznane. Uczeni są jednak zdania, że jest to choroba, której źródło leży w genach pacjenta. To przede wszystkim nieprawidłowa odpowiedź chorej osoby na różnego rodzaju antygeny (np. zanieczyszczenia, pyłki roślin, niektóre produkty spożywcze), po reakcji z którymi organizm zaczyna wytwarzać nadmierną liczbę przeciwciał w kierunku potencjalnego alergenu.
Choć skłonność do atopowego zapalenia skóry może być dziedziczna, bardzo duży wpływ na wystąpienie choroby ma środowisko. Stąd na wystąpienie AZS szczególnie narażone są osoby zamieszkujące duże i ruchliwe miasta, w których odnotowuje się bardzo kiepską jakość powietrza, znacznie więcej zanieczyszczeń czy częste wahania temperatury.
W jaki sposób mieć pewność, że mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry? Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy, jakie występują w przypadku tej choroby. Są to:
- bardzo sucha skóra;
- zaczerwienienie;
- silne swędzenie oraz chęć podrapania skóry;
- rogowacenie przymieszkowe lub rybia łuska;
- nasilenie świądu w trakcie wysiłku fizycznego;
- zmiany skórne w charakterystycznych lokalizacjach (u dzieci to przede wszystkim zgięcia łokci, kolan, skóra twarzy czy klatki piersiowej, u dorosłych zmiany pojawiają się także na rękach);
- nietolerancja wełny;
- nietolerancja niektórych pokarmów.
W przypadku niektórych osób objawy AZS mogą pojawiać się także w przypadku sytuacji stresowych. Atopowe zapalenie skóry to przede wszystkim choroba o charakterze nawrotowym, dlatego jeśli zauważysz u siebie powyższe nawracające objawy, może okazać się, że nie jest to zwykła alergia skórna. W takiej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem jest udanie się do dermatologa.
Alergia skórna może stać się bardzo uporczywa i znacznie utrudniać nasze codzienne funkcjonowanie. Coraz częściej alergie skórne spowodowane są bowiem nieodpowiednią pielęgnacją i korzystaniem z kosmetyków, które zawierają w swoim składzie potencjalne alergeny. Pierwszym, charakterystycznym objawem świadczącym o tym, że może dotyczyć nas alergia skórna, są czerwone plamy. Oprócz tego mogą wystąpić:
- charakterystyczna wysypka, nazywana też pokrzywką;
- świąd;
- uczucie napięcia skóry;
- krosty i wykwity wypełnione treścią ropną.
Aby dowiedzieć się, skąd bierze się u nas alergia skóry, należy przede wszystkim ustalić jej przyczynę. Stąd w niektórych sytuacjach konieczne będzie jedynie udanie do alergologa w celu wykonania testów uczuleniowych. Może się okazać, że trzeba będzie przyjmować leki antyhistaminowe.
Jeśli jesteśmy posiadaczami skóry alergicznej, powinniśmy w szczególności zadbać o dobór kosmetyków pielęgnacyjnych, które będą spełniać potrzeby naszej wymagającej skóry i nie spowodują podrażnień. Warto sięgać po łagodne produkty do oczyszczania twarzy, jak emulsja o działaniu hipoalergicznym czy płyn micelarny. W przypadku skóry skłonnej do alergii niezwykle istotne jest także odpowiednie nawilżenie twarzy.