Reklama

Co oznacza ból w mostku?

Ból w mostku kojarzy się zazwyczaj z chorobami serca, ale może również świadczyć o wielu innych dolegliwościach niezwiązanych z układem sercowo-naczyniowym. Nie zawsze jest też stanem zagrażającym życiu, ale może także być symptomem poważnych schorzeń. Nie należy więc lekceważyć bólu, kłucia lub ucisku w mostku, gdyż mogą być spowodowane wrzodami żołądka, odmą opłucnową, zapaleniem osierdzia czy chorobą wieńcową. Bólem w mostku często objawia się także nerwica, a nawet kamica żółciowa czy zapalenie trzustki. Jak rozpoznać przyczynę kłucia czy ucisku w klatce piersiowej? Na jakie objawy towarzyszące należy zwrócić uwagę? Kiedy powinny skłonić do wizyty u lekarza? Podpowiadamy.

Co oznacza ból w mostku?

Ból w mostku to dość częsta dolegliwość, która opisywana jest jako ucisk, kłucie, rozrywanie bądź szarpanie w klatce piersiowej. Mogą temu towarzyszyć duszności i uczucie ciężkości. Ból może mieć różny charakter i nasilenie w zależności od przyczyny – czasem pojawia się przy ruchu tułowia, wdechu, aktywności fizycznej, kaszlu czy kichaniu, ale też w spoczynku, przy dotyku czy przy przełykaniu pokarmów. Może być również ostry i przeszywający, bądź tępy, rozlany i promieniujący wzdłuż żeber na otaczające tkanki. Ból w mostku kojarzy się zazwyczaj z chorobami układu sercowo-naczyniowego, np. z zawałem, ale może mieć też wiele innych przyczyn. Nie zawsze jest to stan zagrażający życiu, może świadczyć o problemach natury psychicznej, nadmiernym stresie, niedoborach żywieniowych czy schorzeniach układu oddechowego, a nawet pokarmowego.

Reklama

Ból w mostku a choroby serca

Najbardziej niepokojącą przyczyną bólu w mostku są choroby układu sercowo-naczyniowego, które mogą zagrażać życiu. Zawał serca charakteryzuje się nagłym, silnym bólem i uczuciem gniecenia w mostku. Promieniuje on wzdłuż lewej ręki w kierunku barku i żuchwy. Bólowi towarzyszą takie objawy jak osłabienie, duszności, palpitacje serca, nadmierna potliwość, bladość skóry i wymioty. Ból zawałowy utrzymuje się powyżej 20 minut i nie ustępuje po zażyciu nitrogliceryny. Przy wystąpieniu takich dolegliwości należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala, w celu wykonania badań. Podobne objawy pojawiają się przy chorobie niedokrwiennej serca, zazwyczaj po wysiłku fizycznym, w sytuacjach stresowych i po obfitym posiłku. Ustępują zazwyczaj po kilkunastu minutach odpoczynku. Groźny dla zdrowia jest także tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej, który wywołuje nagły i bardzo ostry ból w mostku o charakterze rozrywającym promieniujący na plecy. Prowadzi do omdleń, niedokrwienia kończyn, a nawet udaru. Ból w mostku towarzyszy również zapaleniu osierdzia i może być zarówno stały, jak i przerywany. Nasila się podczas leżenia, oddychania lub połykania.

Ból w mostku a stres

Ucisk lub kłucie w mostku może być także spowodowane nadmiernym stresem. Niepokój, lęk, atak paniki czy poddenerwowanie prowadzą do charakterystycznego skurczu. Ból w mostku może towarzyszyć także nerwicy, powstaje wtedy na skutek nadprodukcji hormonów, np. adrenaliny. Może to być również nerwica serca, która objawia się kłuciem i uciskiem w sercu, dusznościami oraz palpitacjami. Są to symptomy subiektywne, czyli wywoływane przez autonomiczny układ nerwowy. Leczenie polega na psychoterapii oraz zmianie stylu życia (nauka radzenia sobie ze stresem, techniki relaksacyjne).

Ból w mostku a choroby układu pokarmowego

Uczucie palenia lub pieczenia za mostkiem to z kolei symptom zaburzeń w obrębie układu pokarmowego. Należący do niego przełyk znajduje się bowiem dokładnie za mostkiem. Piekący ból promieniujący w kierunku gardła może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym związanym z drażnieniem ścian przewodu pokarmowego przez kwas solny. Dolegliwości nasilają się w pozycji leżącej oraz przy pochylaniu się do przodu. Szybką poprawę przynoszą środki neutralizujące kwaśną treść żołądka. Kłucie w mostku świadczyć może również o chorobie wrzodowej żołądka, ostrym zapaleniu trzustki bądź rozerwaniu przełyku. Ból odczuwany za mostkiem i w nadbrzuszu może również wskazywać na problemy z drogami żółciowymi, np. kamicę żółciową. Napad kolki żółciowej występuje najczęściej po posiłku (zazwyczaj obfitym i tłustym) oraz przy wstrząsach, m.in. podczas jazdy samochodem.

Ból w mostku a choroby układu oddechowego

Ucisk w mostku może świadczyć również o chorobach układu oddechowego. Towarzyszy często zapaleniu płuc obok takich objawów jak podwyższona temperatura, kaszel, a także duszności i przyspieszone bicie serca. Następstwem zapalenia płuc lub zatorowości płucnej może być zapalenie opłucnej, które charakteryzuje się bólem w mostku przy oddychaniu i kaszlu. Natomiast kłucie w klatce piersiowej promieniujące w kierunku ramienia, brzucha i szyi oraz spłycony oddech to objawy odmy opłucnowej. Ból może pojawiać się także przy chorobach tchawicy, oskrzeli i śródpiersia.

Ból w mostku – inne przyczyny

Bóle w obrębie mostka mogą mieć także inne przyczyny niż wyżej wymienione. Zaliczają się do nich stany pourazowe objawiające się bólem kości lub mięśni przy dotyku, np. złamania czy pęknięcia żeber. Mogą to być również stany zapalne, m.in. stawów żebrowo-mostkowych (zespół Tietzego – ból przy schylaniu się, promieniujący do barku). Ból mostka po jednej stronie może świadczyć o chorobie wirusowej – półpaścu. Towarzyszą mu zmiany skórne rozsiewające się wzdłuż nerwów międzyżebrowych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy