Reklama

Co oznacza zapach acetonu z ust?

Nieprzyjemny, kwaśny oddech wcale nie musi być spowodowany nieprawidłową higieną jamy ustnej. Przyczyną często jest nadmiar ciał ketonowych w organizmie, które w efekcie dają charakterystyczny zapach acetonu z ust (przez niektórych porównywany do woni kwaśnych jabłek). Do tego zjawiska może dojść na skutek nieprawidłowej diety (a także głodzenia się), nadużywania alkoholu czy zaburzeń metabolicznych. Warto wiedzieć, że w ten sposób objawia się również cukrzyca. Sprawdź, co oznacza zapach acetonu z ust i kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Zapach acetonu z ust a nieprawidłowa dieta

Zapach acetonu z ust jest charakterystyczny dla osób stosujących restrykcyjne diety niskowęglowodanowe. Organizm nie otrzymuje niezbędnej energii i z czasem zaczyna pozyskiwać ją z tłuszczów (tzw. stan ketozy). Zanim do tego dojdzie, charakterystyczna jest apatia, osłabienie, bóle głowy, nudności i przewlekłe zmęczenie, a także zaparcia i problemy ze snem. Z czasem dochodzi do wytwarzania związków ketonowych w wątrobie, które ujawniają się m.in. poprzez woń acetonu z ust. Warto wiedzieć, że długotrwały stan ketozy może mieć tragiczne skutki dla zdrowia. Zaburza gospodarkę hormonalną, prowadzi do groźnych niedoborów i może skutkować miażdżycą i innymi chorobami układu krążenia, nadmiernie obciąża jelita, wątrobę i trzustkę. Zapach acetonu z ust jest również charakterystyczny przy głodówkach, a także częstych wymiotach.

Reklama

Zapach acetonu z ust a cukrzyca

Zapach acetonu z ust jest również mało znanym objawem cukrzycy. Ta podstępna i wyniszczająca choroba polega na utrzymującym się w organizmie zbyt wysokim poziomie cukru (hiperglikemia). To efekt zaburzeń wydzielania insuliny i nieprawidłowej pracy trzustki. Glukoza nie może być wtedy przetworzona w energię, a organizm zaczyna ją czerpać z metabolizowania tłuszczów. W efekcie dochodzi do zwiększonego wydzielania się ciał ketonowych, podobnie jak w przypadku diet niskowęglowodanowych. Inne objawy cukrzycy to wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, przewlekłe zmęczenie, senność i problemy ze skórą (m.in. wysuszenie i pękanie). Warto wiedzieć, że nieleczona cukrzyca błyskawicznie wyniszcza cały organizm. Może uszkadzać nerki, serce czy wzrok.

Zapach acetonu z ust a zaburzenia metaboliczne

Zapach acetonu z ust to także charakterystyczny objaw kwasicy ketonowej. To efekt zaburzeń metabolicznych i braku równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Przyczyną jest najczęściej niedobór insuliny. Kwasica ketonowa objawia się sennością, wymiotami, odwodnieniem, a także bólami i zawrotami głowy. Chorzy skarżą się również na bóle brzucha i klatki piersiowej. Brak szybkiej pomocy może nawet doprowadzić do śpiączki i zagrożenia życia. Nasz niepokój powinny wzbudzić przede wszystkim przyspieszona akcja serca i szybszy oddech. Z czasem dochodzi do groźnych zaburzeń elektrolitowych. Kwasicę ketonową najczęściej wywołują niedobory insuliny, ale przyczyną tego zjawiska mogą być również infekcje bakteryjne i wirusowe, nieprawidłowe leczenie cukrzycy, zapalenie trzustki, a także zawał serca lub udar mózgu.

Inne przyczyny zapachu acetonu z ust

Zapach acetonu z ust może też być efektem nadużywania alkoholu i niektórych leków. Nieprzyjemna woń pojawia się też na skutek zaburzeń hormonalnych i nadmiernego wydzielania kortyzolu lub glukagonu. To również charakterystyczna dolegliwość u kobiet w ciąży, które zmagają się z insulinoopornością.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy