Reklama

Co pić podczas biegunki? Tak poradzisz sobie z osłabieniem i zapobiegniesz odwodnieniu

Co pić podczas biegunki? Odpowiednie nawadnianie organizmu jest kluczowe dla złagodzenia dokuczliwych objawów i uzupełnienia utraconych płynów oraz elektrolitów. Nawet krótkotrwałe rozwolnienie odciska piętno na całym organizmie, a wokół domowych sposobów na biegunkę urosło sporo mitów. Czas się z nimi rozprawić, ponieważ część z nich może zaszkodzić, podrażniając jeszcze bardziej układ trawienny. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać prawidłowe nawadnianie się podczas biegunki.

Najczęstsze przyczyny biegunki

Biegunkę można zdefiniować jako częste oddawanie stolca o zmienionej - zazwyczaj wodnistej - konsystencji. Mówi się o niej, gdy do wypróżnień dochodzi w zwiększonej ilości, co najmniej trzy razy w ciągu dnia. Potrafi to więc uprzykrzyć życie, zwłaszcza jeśli przebywamy poza domem. Co gorsza, może prowadzić do osłabienia organizmu, a nawet skrajnego odwodnienia, które stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Skąd bierze się biegunka?

Może być ona jednym z objawów wielu schorzeń, w tym nadczynności tarczycy, zapalenia jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna. Częściej jednak towarzyszy ona zatruciom pokarmowym, może być wynikiem zakażenia bakteryjnego lub wirusowego, bądź stanowić reakcję alergiczną. Bywa związana ze zmianą diety, stresem i nadmiernym spożyciem alkoholu. Zdarza się również rozwolnienie po antybiotyku.

Reklama

Ważna jest więc diagnostyka. Jednak pierwsze, co powinniśmy zrobić, to zadbać o właściwe nawodnienie organizmu i powrót do równowagi wodno-elektrolitowej.

Co pić podczas biegunki? Prostota przede wszystkim

W pierwszej kolejności warto postawić na wodę przegotowaną lub mineralną niegazowaną. Dopuszcza się również picie słabej herbaty bez żadnych dodatków. Kluczowa jest także ilość. Na co dzień zaleca się wypijanie co najmniej półtora litra płynów. Podczas biegunki powinniśmy zwiększyć tę ilość do co najmniej dwóch litrów.

Nawadnianie przy biegunce trzeba też odpowiednio zaplanować. Konieczne jest uzupełnienie płynów po każdej wizycie w toalecie. Ponadto trzeba uwzględniać je między lekkostrawnymi posiłkami. Najlepiej na ciało wpłynie spożywanie płynów godzinę przed jedzeniem i godzinę po odejściu od stołu. Starajmy się nie pochłaniać wody w wielkich ilościach. Jednorazowo zaleca się wypijać niewielkimi łykami pół szklanki.

Kąpiel lub nasiadówka z krochmalu. Ratunek dla skóry miejsc intymnych

Ziołowa apteczka

Wśród domowych sposobów na biegunkę prym wiodą napary ziołowe. Ich przygotowanie nie jest trudne, a mają wiele cennych właściwości, które pomogą uporać się z dokuczliwą biegunką. Herbata miętowa ukoi żołądek i zmniejszy bóle brzucha, często towarzyszące rozwolnieniu.

Warto mieć pod ręką także rumianek i nagietek o działaniu antyseptycznym i przeciwzapalnym. Przydatne okażą się szałwia, kolendra oraz koper włoski. Tradycyjne metody staną się doskonałym uzupełnieniem terapii lekami, lecz w takim przypadku należy skonsultować się ze specjalistą, by upewnić się, że nie będą one zaburzać wzajemnie swojego działania.

Woda ryżowa na biegunkę

W przypadku wystąpienia dolegliwości żołądkowych często zaleca się spożywanie kleiku ryżowego przygotowanego z białej odmiany ziaren. Tym razem zachęcamy do zainteresowania się wodą, która zostaje po ugotowaniu ryżu. Nie ma sensu wylewać jej do zlewu! Podziała łagodząco na podrażniony układ trawienny, a przy okazji będzie stanowić dodatkową porcję płynu, która w czasie rozwolnienia jest na wagę złota.

Nigdy nie jedz ich na śniadanie! Żołądek będzie cierpiał katusze do wieczora

Żołądkowe mity, czyli czego unikać podczas biegunki?

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych patentów na problemy żołądkowe jest spożywanie bardzo słonego rosołu lub napojów gazowanych. Mówiąc delikatnie, nie są to najlepsze wybory. Skład tego rodzaju specyfików może dodatkowo podrażniać układ pokarmowy, a nawet nasilać biegunkę. Unikać należy również kawy, soków owocowych i warzywnych, mocnej herbaty oraz alkoholu.

Polecamy:

Sok z żurawiny to samo zdrowie. Skuteczne antidotum na chory pęcherz i wysoki cholesterol

Jesienne pułapki alergików. Co uczula jesienią i jak sobie z tym radzić?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama