Reklama

Co powinniśmy wiedzieć o bólu i jak powinniśmy sobie z nim radzić?

Każdego dnia - jak wynika z badań - milion osób cierpi z powodu przewlekłego bólu, który ma istotny wpływ na wiele aspektów życia. Może powiedzieć, że w pewnym sensie powoduje paraliż, który uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie oraz powoduje, że nawet najprostsza czynność staje się niemożliwa do wykonania. Co jednak zrobić, kiedy musimy wstać z łóżka, iść do pracy, do szkoły i realizować plan dnia? Większość z nas sięga po środki przeciwbólowe, które są dostępne bez recepty w każdej aptece, a od pewnego czasu można bez problemu kupić tabletki mające w składzie paracetamol lub ibuprofen w sklepie obok domu.

Przyczyny bólu

Ból może być spowodowany urazem, jak i stanowić wynik wypadku, zabiegu chirurgicznego lub długotrwałej choroby. Ważne jest, aby na własną rękę nie przyjmować żadnych środków przeciwbólowych; szczególnie jeśli bierzemy inne lekarstwa na przykład na dolegliwości związane z serce. Przed aplikacją leku, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który powie nam, czy bez przeszkód możemy sięgać po lekarstwa.

Trzy sposoby, które pomogą pozbyć się bólu

Niestety, każdy ból jest inny i każdy z nas odczuwa go inaczej. Większość planów przeciwdziałania mu dzieli się na trzy kategorie, do których należy: leczenie farmakologiczne (uśmierzające ból), psychologiczne i emocjonalne (psychiczne) oraz terapie i zabiegi fizyczne, które mają za zadanie wykluczyć źródło bólu.

Reklama

Leczenie farmakologiczne

Jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie przewlekłego bólu są leki przeciwbólowe. Dzielą się one na dwie kategorie: silne opioidy, takie jak kodeina i dwuhydrokodeina oraz silne opiaty, takie jak morfina. Środki te są dostępne na receptę, którą możemy uzyskać kierując się do lekarza specjalisty, tak jak w przypadku innych leków. Największym ryzykiem podczas leczenia farmakologicznego przewlekłego bólu jest uzależnienie od przyjmowanego leku. Tak więc, jeśli decydujemy się na leczenie farmakologiczne, powinno ono przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza.

Leczenie oparte o psychikę człowieka

Choć ból przewlekły jest doznaniem fizycznym, opiera się również o nasze emocje. Jeśli więc leczenie ma być skuteczne, powinniśmy zacząć od pozbycia się uczucia lęku, depresji i bezsilności, które często blokują skuteczne leczenie, nawet przy użyciu silnych środków przeciwbólowych. Zabiegi przeprowadzone w celu walki z depresją, czy lękiem mają za zadanie naukę zarządzania stresem, trening relaksacyjny oraz nabycie umiejętności, które pomogą radzić sobie ze stresem. Jeśli będziesz w stanie zrozumieć ból, łatwiej będzie z nim walczyć.

Fizjoterapia

Celem fizjoterapii jest zapobieganie postępowi choroby oraz jej nawrotom, dotyczy to również usuwania różnych dolegliwości, w tym właśnie przewlekłego bólu. W zależności od stanu pacjenta, oraz obrażeń spowodowanych chorobą, lekarz zaleca pewne ćwiczenia, które mają na celu wzmocnić organizm. Mogą być one wykonywane w formie aerobiku, podstawowych ćwiczeń wzmacniających, łagodzących ból oraz w formie basenu.

Dla pacjentów, którzy zmagają się z ostrym i przewlekłym bólem, zalecane są również zmiany temperatur. Czasami wystarczy 30 minut spaceru na świeżym powietrzu, aby poczuć się lepiej i złagodzić objawy.

Nie ignoruj przewlekłego bólu

Przewlekły ból nie powinien być ignorowany, ponieważ bez leczenia i wsparcia leków, może on stać się nie do zniesienia. Jeśli więc, masz problem z ciągłym bólem głowy, pleców, stawów czy innych części ciała, zgłoś się koniecznie do lekarza, który powie co powinieneś dalej robić i zapisze odpowiednie środki farmakologiczne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy