Co przyniesie ulgę przy ataku kolki żółciowej
Ból jest nagły i tak silny, że wręcz ścina z nóg. Radzimy, jak go złagodzić. Ale gdy nie minie po pół godziny, trzeba koniecznie wezwać pogotowie.
Najczęściej atak woreczka pojawia się wczesnym rankiem lub wieczorem. Zazwyczaj kilka godzin po obfitym i tłustym posiłku. Najpierw pojawia się lekki ból lub kłucie pod prawym żebrem. Po chwili przybiera na sile. Boli prawa strona ciała od pleców aż po łopatki.
Gdy atak się zaczyna
Połóż się na lewym boku, aby nie ugniatać prawej strony, po której znajduje się woreczek. Możesz też usiąść w fotelu, lekko się zsunąć, a pod stopy podstawić stołeczek, aby nie spoczywały wprost na podłodze. Najlepsza jest pozycja półleżąca.
Połknij tabletkę rozkurczową (np. No-Spa, Buscopan) lub zastosuj czopek przeciwbólowy. Do prawego boku przyłóż termofor z tak ciepłą wodą, jak możesz wytrzymać (nie powinna parzyć). Owiń się kocem. Zrobi ci się przyjemnie ciepło i znikną dreszcze, które towarzyszą atakowi.
Weź 10-12 głębokich wdechów nosem, a powietrze wypuszczaj ustami złożonymi w dzióbek jak do gwizdania. Ten sposób uspokaja i działa przeciwbólowo.
Popijaj małymi łykami ciepłą wodę z imbirem i cytryną (do 1/2 litra wody wsyp pół łyżeczki imbiru w proszku i sok z 1/2 cytryny). Napój powinien szybko zadziałać rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Jeżeli nie masz imbiru lub cytryny, możesz wypić 2 szklanki wody (tak gorącej, jak tylko ci się uda).
Poproś domownika, by wymasował ci jednocześnie obie stopy przez 2-3 minuty: najpierw palce, potem śródstopie, na koniec pięta i kostki. Uciskaj przez minutę miejsce między ścięgnami, które znajduje się w odległości 3 placów od nadgarstka. Najpierw zrób zabieg na prawej ręce, potem na lewej.
Gdy atak minie
Przez 1-2 dni pozostań na ścisłej diecie. Nie jedz pokarmów stałych, tylko dużo pij, nawet do 3 litrów płynów dziennie, np. ciepłą przegotowaną wodę, ziołowe herbatki (z mniszka lekarskiego, czystka, rzadki kleik ryżowy). Dopiero trzeciego dnia można zjeść gotowaną marchewkę lub gotowany ryż.
Przez 2-3 dni poleż w łóżku, aby wzmocnić siły. Przez tydzień bierz raz dziennie leki rozkurczające.
Aby atak woreczka już się nie powtórzył, warto przejść na lekkostrawną dietę.
Nasza rada
Koniecznie idź do lekarza! Nawet jeżeli atak zdarzył się po raz pierwszy. Prawdopodobnie jest to kamica żółciowa - lekarz zleci badania USG i określi, jak leczyć. Operacja nie zawsze jest konieczna, jednak jeżeli kamienie znajdują się w przewodzie żółciowym, to prawdopodobnie zleci zabieg. Może być przeprowadzony laparoskopowo lub klasycznie.
Uwaga! Jeżeli lekarz zasugeruje ci zabieg, nie odkładaj go. Kamica może prowadzić do rozlania żółci i zagrożenia życia, nieleczona może też przyczynić się do rozwoju raka.
Na ratunek!
Gdy masz atak woreczka, odczuwasz ból, a dodatkowo zaobserwowałaś zażółcenie skóry, natychmiast dzwoń po pogotowie. Być może drogi żółciowe zostały zatkane, a to powoduje zagrożenie życia.