Co przyspiesza metabolizm?
Na sprawność i niezakłócony przebieg procesów metabolicznych, obok genów, wpływają nasze codzienne wybory żywieniowe. Co przyspieszy metabolizm? Sprawdźmy!
Świeże warzywa i owoce są kluczem do lepszego samopoczucia i dobrej sylwetki. To w nich znajdziemy naturalne włókno roślinne (błonnik) oraz witaminy i minerały, które nie tylko odżywiają, ale mają też kluczowe znaczenie dla prawidłowego metabolizmu makroskładników. Witaminy z grupy B, z naciskiem na B2, B5, B6, niacynę i biotynę, wpływają na metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Ważną rolę w tym procesie odgrywają również składniki mineralne, szczególnie jod - kluczowy składnik hormonów tarczycy, które determinują tempo procesów metabolicznych. W przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek istotne są też potas, cynk, selen, fosfor, magnez, wapń i mangan. Im więcej zdrowych, naturalnych i nieprzetworzonych produktów w jadłospisie, tym sprawniej będą przebiegały procesy metaboliczne.
Jesień do doskonały czas, by cieszyć się smakiem polskich jabłek, gruszek i warzyw korzeniowych, a także kiszonek. Poza smakiem i szeregiem cennych wartości odżywczych, pomogą zadbać o przyspieszenie rozleniwionego brakiem słońca metabolizmu.
Ostre przyprawy, szczególnie papryczka chili, czarny pieprz i kurkuma mogą skutecznie przyspieszyć metabolizm. Wszystko za sprawą zawartych w nich rozgrzewających substancji. Mowa o kapsaicynie, piperynie i kurkuminie, które uznane zostały za skuteczne katalizatory trawienne.
Zawarta w kawie kofeina potrafi skutecznie rozbudzić leniwe trzewia, o ile wypijemy małą czarną bez cukru i mleka. Jeszcze większe zasługi metaboliczne ma zielona herbata. Zawiera teinę i szereg składników, które przyspieszają oczyszczanie organizmu z tyroksyn i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
Tłuste ryby morskie, orzechy i oleje w trosce o lepszy metabolizm? Na pozór może się to wydać niedorzeczne. Czyżby tłuste produkty miały przyspieszyć metabolizm? Tak, ale nie wszystkie. Śledzie, makrele, sardynki, orzechy i dobrej jakości tłoczone na zimno oleje to bogactwo kwasów omega-3, które ograniczają stany zapalne w organizmie, pomagają regulować poziom cukru we krwi i usprawniają trawienie tłuszczów. Stymulują więc procesy metaboliczne.
Ważna jest jakość, ale także ilość i regularność posiłków. Zarówno przejadanie się, jak i głodzenie, może skutecznie spowolnić metabolizm. Poważną i częstą przyczyną zaburzenia procesów metabolicznych są nieregularne posiłki. Schemat wielogodzinnych głodówek zwieńczonych przesadnie dużymi porcjami posiłków to najprostsza droga do wyciszenia metabolizmu. Chcesz go przyspieszyć? Wypracuj nawyk zjadania 4-5 małych porcji w trakcie aktywnej części doby. Metabolizm przyspieszy, a ty poczujesz energię do działania.
Ewa Koza, mamsmak.com
Czytaj również:
Lęk przed seksem
Równowaga w życiu, czyli co się składa na dobrostan