Reklama

Co przyspiesza metabolizm?

Na sprawność i niezakłócony przebieg procesów metabolicznych, obok genów, wpływają nasze codzienne wybory żywieniowe. Co przyspieszy metabolizm? Sprawdźmy!

Błonnik, witaminy i minerały przyspieszają metabolizm

Świeże warzywa i owoce są kluczem do lepszego samopoczucia i dobrej sylwetki. To w nich znajdziemy naturalne włókno roślinne (błonnik) oraz witaminy i minerały, które nie tylko odżywiają, ale mają też kluczowe znaczenie dla prawidłowego metabolizmu makroskładników. Witaminy  z grupy B, z naciskiem na B2, B5, B6, niacynę i biotynę, wpływają na metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Ważną rolę w tym procesie odgrywają również składniki mineralne, szczególnie jod - kluczowy składnik hormonów tarczycy, które determinują tempo procesów metabolicznych. W przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek istotne są też potas, cynk, selen, fosfor, magnez, wapń i mangan. Im więcej zdrowych, naturalnych i nieprzetworzonych produktów w jadłospisie, tym sprawniej będą przebiegały procesy metaboliczne.

Reklama

Jesień do doskonały czas, by cieszyć się smakiem polskich jabłek, gruszek i warzyw korzeniowych, a także kiszonek. Poza smakiem i szeregiem cennych wartości odżywczych, pomogą zadbać o przyspieszenie rozleniwionego brakiem słońca metabolizmu.

Ostre przyprawy przyspieszają metabolizm

Ostre przyprawy, szczególnie papryczka chili, czarny pieprz i kurkuma mogą skutecznie przyspieszyć metabolizm. Wszystko za sprawą zawartych w nich rozgrzewających substancji. Mowa o kapsaicynie, piperynie i kurkuminie, które uznane zostały za skuteczne katalizatory trawienne.

Kawa i zielona herbata przyspieszają metabolizm

Zawarta w kawie kofeina potrafi skutecznie rozbudzić leniwe trzewia, o ile wypijemy małą czarną bez cukru i mleka. Jeszcze większe zasługi metaboliczne ma zielona herbata. Zawiera teinę i szereg składników, które przyspieszają oczyszczanie organizmu z tyroksyn i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Kwasy tłuszczowe omega-3 przyspieszają metabolizm

Tłuste ryby morskie, orzechy i oleje w trosce o lepszy metabolizm? Na pozór może się to wydać niedorzeczne. Czyżby tłuste produkty miały przyspieszyć metabolizm? Tak, ale nie wszystkie. Śledzie, makrele, sardynki, orzechy i dobrej jakości tłoczone na zimno oleje to bogactwo kwasów omega-3, które ograniczają stany zapalne w organizmie, pomagają regulować poziom cukru we krwi i usprawniają trawienie tłuszczów. Stymulują więc procesy metaboliczne.

Regularność spożywanych posiłków przyspiesza metabolizm

Ważna jest jakość, ale także ilość i regularność posiłków. Zarówno przejadanie się, jak i głodzenie, może skutecznie spowolnić metabolizm. Poważną i częstą przyczyną zaburzenia procesów metabolicznych są nieregularne posiłki. Schemat wielogodzinnych głodówek zwieńczonych przesadnie dużymi porcjami posiłków to najprostsza droga do wyciszenia metabolizmu. Chcesz go przyspieszyć? Wypracuj nawyk zjadania 4-5 małych porcji w trakcie aktywnej części doby. Metabolizm przyspieszy, a ty poczujesz energię do działania.

Ewa Koza, mamsmak.com

Czytaj również:

Lęk przed seksem

Równowaga w życiu, czyli co się składa na dobrostan

Jak się pozbyć oponki na brzuchu?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: metabolizm | dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy