Reklama

Co pyli na wiosnę i jak radzić sobie z alergią na pyłki?

Wiosna to zdecydowanie najbardziej wyczekiwana pora roku. Nasze organizmy wręcz pragną kontaktu ze słońcem, a my z tęsknotą wyczekujemy pierwszych kwiatów i zielonych liści na drzewach. Wiosna dodaje nam energii, jednak nie dla wszystkich jest łaskawa. Marzec, kwiecień, maj i czerwiec to okres pylenia roślin, przez co cierpią alergicy. Sprawdźmy, co pyli w konkretnych miesiącach oraz jak radzić sobie z uciążliwą alergią.

Jakie rośliny pylą w konkretnych miesiącach?

Marzec

Marzec to pierwszy wiosenny miesiąc, w którym rośliny zaczynają intensywnie pylić. A co pyli najbardziej? Przede wszystkim drzewa: leszczyna, olcha, topola, cis i wierzba. Najsilniejsze alergeny wydziela olcha. Jej pyłki powodują zazwyczaj nieżyt nosa, trudności z oddychaniem oraz swędzenie i łzawienie oczu. Natomiast alergia na leszczynę i cis może objawiać się silnym pieczeniem oczu. Z kolei pyłki wierzby powodują silne drapanie w gardle.

Reklama

Kwiecień

W kwietniu alergikom dokuczają najbardziej pyłki brzozy, jesionu i dębu. W tym miesiącu mogą pylić jeszcze wierzby i topole. Symptomy uczulenia na te rośliny to zazwyczaj: świąd skóry, oczu i nosa, katar sienny, kaszel i zapalenie spojówek.

Maj

W maju alergicy powinni unikać spacerów w pobliżu łąk oraz miejsc, w których rosną wysokie trawy i kwiaty. A to dlatego, że właśnie w maju trawy i kwiaty pylą najsilniej. Szczególnie uczulające mogą być pyłki szczawiu i pokrzywy. Jeśli chodzi o drzewa, to najwięcej pyłków wydzielają wówczas grab, buk i dąb. Warto wiedzieć, że w maju pylą również grzyby. Alergia na ich pyłki nie tylko wywołuje popularne objawy, ale znacznie pogarsza ogólne samopoczucie.

Czerwiec

W czerwcu pylą najbardziej zarodniki grzybów mikroskopowych, szczaw, komosa, a także czarny bez. Podobnie jak w przypadku maja, alergicy powinni unikać przebywania na łąkach i w lasach. Spędzając czas na świeżym powietrzu alergicy powinni pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, które ochronią przed dostaniem się do oczu pyłków uczulających.

Jak złagodzić objawy alergii?

Objawy alergii na pyłki bywają na tyle uciążliwe, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Jak je skutecznie złagodzić? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest picie dużej ilości wody. Nawodniony organizm lepiej radzi sobie z alergią.

Warto również zmniejszyć ilość pyłków w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywamy. Wystarczy wynieść kwiaty, które mogą powodować alergię, a także zaopatrzyć się w nawilżacz i oczyszczacz powietrza. W okresie pylenia warto stosować również nawilżające krople do oczu, a także regularnie oczyszczać nos (najlepiej wodą morską w sprayu).

Jeśli alergia jest bardzo silna, może nie obyć się bez stosowania leków odczulających i antyalergicznych. Jeśli objawy uczulenia utrudniają normalne funkcjonowanie, należy niezwłocznie udać się do alergologa.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy