Reklama

Co robić, kiedy bliska osoba choruje na Alzheimera?

Normalnym jest, że wraz z wiekiem ludzie stają się zapominalscy. Jak więc odróżnić nieszkodliwe zapomnienie się starszego człowieka od choroby Alzheimera? Jedna na osiem osób powyżej 65 roku życia cierpi na tą wyniszczającą formę demencji. Pierwsza faza choroby może być niezauważalna dla rodziny i przyjaciół, jednak istnieją wczesne sygnały ostrzegawcze na które trzeba zwrócić uwagę.

Sygnał ostrzegawczy : pamięć i mowa

We wczesnej fazie Alzheimera pamięć długotrwała najczęściej pozostaje nienaruszona, natomiast zaczyna szwankować pamięć krótkotrwała. Twoi najbliżsi mogą zapominać o czym rozmawialiście lub powtarzać pytania, które już zadali. Choroba ta również zakłóca mowę, dlatego osoby na nią chore mogą mieć problemy z przypomnieniem sobie niektórych wyrazów.

Sygnał ostrzegawczy : zachowanie

Choroba Alzheimera może powodować dezorientację oraz zmiany zachowania. Twoi najbliżsi mogą zacząć gubić się w miejscach, które znają. Bardzo częste są również wahania nastroju oraz błędne opinie, a także brak higieny osobistej. Osoby, które do tej pory były stylowe mogą zacząć nosić brudne ubrania i zapominać o umyciu włosów.

Reklama

Nie ignoruj tych sygnałów

Ciężko jest pogodzić się z myślą, że ukochana osoba może cierpieć na tę chorobę, jednak lepiej jest odwiedzić lekarza szybciej niż później. Po pierwsze diagnoza może okazać się zupełnie inna. Objawy mogą być przyczyną uleczalnej choroby na przykład problemów z tarczycą. Jednak jeśli okaże się że jest to Alzheimer to szybko rozpoczęcie leczenia pomaga najlepiej.

Jak to się diagnozuje?

Nie ma prostego sposobu na zdiagnozowanie Alzheimera. Lekarz opiera się na zmianach jakie nastąpiły u konkretnej osoby. Mogą zostać przeprowadzone testy sprawdzające stan psychiczny oraz pamięć krótkotrwałą. Z kolei badania takie jak prześwietlenie mózgu mogą zostać wykonane aby wykluczyć udar lub guzy, a także dostarczyć informacji o stanie mózgu.

Co dzieje się z mózgiem?

Choroba Alzheimera powoduje śmierć komórek nerwowych oraz zanik tkanek w mózgu. Wraz z postępem choroby tkanki te zmniejszają się a miejsca w których znajduje się płyn mózgowo-rdzeniowy powiększają się. Uszkodzenia te wpływają na pamięć, mowę oraz pojmowanie.

Czego oczekiwać

Alzheimer przebiega różnie u różnych osób. Czasami objawy pogarszają się bardzo szybko i prowadzą do utraty pamięci i dezorientacji w przeciągu kilku lat. Z kolei u innych ludzi zmiany te są stopniowe i mogą postępować nawet przez 20 lat. Większość ludzi po zdiagnozowaniu choroby żyje od 3 do 9 lat.

Jak zmieni to codzienne życie?

Choroba Alzheimera wpływa na koncentrację, dlatego bliska ci osoba może nie być w stanie wykonywać zwykłych czynności takich jak gotowanie czy płacenie rachunków. Objawy pogarszają się i pacjent może nie poznawać rodziny lub znanych mu miejsc. Może się szybko gubić i używać niektórych rzeczy niezgodnie z ich przeznaczeniem na przykład mylić grzebień z widelcem. W zaawansowanym stadium choroby częste jest nietrzymanie moczu, problemy z równowagą oraz niemożność porozumiewania się.

Czy mój najbliższy powinien przestać prowadzić samochód?

Słaba koordynacja ruchów, zaniki pamięci oraz dezorientacja są bardzo niebezpieczną kombinacją za kierownicą. Jeśli czujesz, że twój najbliższy powinien zrezygnować z prowadzenia samochodu powiedz mu o tym i wytłumacz mu jaka jest tego przyczyna. Jeśli nie chce cię słuchać możesz poprosić o pomoc lekarza. Jeśli to nie pomoże możesz skontaktować się z wydziałem komunikacji i pomyśleć o innych możliwościach transportu.

Czy ćwiczenia mogą pomóc?

Aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu silnych mięśni oraz koordynacji. Może także poprawić humor pacjenta oraz zniwelować uczucie niepokoju. Skontaktuj się z lekarzem aby poradził ci jaki rodzaj ćwiczeń będzie najlepszy dla bliskiej ci osoby. Ćwiczenia powtarzalne takie jak spacerowanie, prace w ogródku czy nawet składanie prania mogą spowodować, że chora osoba będzie miała poczucie spokoju.

Jak to się leczy?

Nie ma leku na Alzheimera ani żadnego sposobu na spowolnienie powstawania uszkodzeń nerwów w mózgu. Jednak istnieją leki, które mogą pomóc w utrzymaniu zdolności umysłowych oraz spowolnić pogarszanie się objawów choroby. Jeśli twój najbliższy rozpocznie leczenie odpowiednio szybko może okazać się, że będzie on niezależny oraz będzie mógł wykonywać codzienne czynności dłużej.

Rola opiekuna

Jeśli opiekujesz się osobą chorą na Alzheimera to prawdopodobnie nosisz wiele czapek – szefa kuchni, szofera, księgowego oraz parę innych. Musisz zajmować się przygotowywaniem posiłków oraz finansami ale możesz również zachęcić chorego do zrobienia paru rzeczy samodzielnie. Może on pomóc w oznaczaniu zawartości szaf lub przykleić karteczki z przypomnieniami. Pamiętaj aby zakupić dla chorej osoby organizer do leków.

Wyzwania w opiece

We wczesnej fazie choroby pacjenci bardzo często rozumieją co się z nimi dzieje. Mogą się tego wstydzić lub odczuwać spowodowany tym niepokój. Obserwuj czy nie pojawiają się objawy depresji, które lekarz może zniwelować podając odpowiednie leki. W późniejszej fazie chora osoba może wykazywać stany paranoi lub stać się agresywna, a nawet odwrócić się od ciebie. Musisz pamiętać, że za takie zachowania odpowiedzialna jest choroba. Poinformuj lekarza o tego typu objawach.

Syndrom zachodzącego słońca

Eksperci nie wiedzą dlaczego ale czasami osoby chore na Alzheimera denerwują się kiedy zaczyna zachodzić słońce. Taki stan utrzymuje się przez cały wieczór, a czasami noc. Aby zmniejszyć napięcie utrzymuj pomieszczenia w domu oświetlone i zasłaniaj zasłony przed zachodem słońca. Spróbuj odwrócić uwagę ukochanej osoby przez oglądanie telewizji lub ulubioną aktywność. Przestaw go także na kawę bezkofeinową po śniadaniu.

Kiedy ukochana osoba cię nie poznaje

Wiele osób chorych na Alzheimer'a ma problemy z zapamiętywaniem imion nawet najbliższych sobie osób. Tymczasowym rozwiązaniem jest ustawienie w widocznym miejscu zdjęć bliskich z podpisanymi imionami. W pewnym momencie pacjent może przestać rozpoznawać twarze i zachowywać się tak jakby członkowie rodziny byli obcymi ludźmi. Może być to bolesne, szczególnie dla osoby, która zajmuje się chorym.

Sygnały ostrzegawcze dla zestresowanego opiekuna

Opieka nad osobą chorą na Alzheimera może być fizycznie i psychicznie męczące. Objawy stresu opiekuna to:

-złość, smutek i wahania nastroju

-bóle głowy i pleców

-problemy w skupieniu uwagi

-kłopoty ze snem

Zadbaj o siebie

Aby nie dopuścić do wypalenia się, postaraj się znaleźć kilka minut w ciągu dnia na zrobienie czegoś co lubisz. Skontaktuj się z przyjaciółmi lub zajmij się swoim hobby. Znajdź przyjaciela lub krewnego, który będzie cię wspierał. Możesz również zapisać się online lub stacjonarnie do grupy opiekunów zajmujących się osobami chorymi na Alzheimera.

Najważniejsze dokumenty

Mimo, że bliska ci osoba jest jeszcze w stanie podejmować ważne decyzje to porozmawiajcie z adwokatem na temat ustalenia późniejszych metod leczenia oraz opiece pod koniec życia chorego. Powinien on ustalić kto ma podejmować decyzje w sprawie leczenia oraz zajmować się finansami. Pomoże to w uniknięciu zamieszanie kiedy chory nie będzie już w stanie podejmować samodzielnych decyzji.

Domowa opieka zdrowotna

Wiele osób chce pozostać w domu tak długo jak to tylko możliwe. Nie jest to jednak łatwe biorąc pod uwagę problemy w ubieraniu się lub samodzielnym korzystaniu z toalety. Pomocą w higienie osobistej oraz innych codziennych zadaniach może zająć się specjalnie do tego wykwalifikowany opiekun. Możesz również sprawdzić czy w twojej okolicy znajduje się firma zajmująca się dowozem posiłków lub transportem starszych osób.

Domy opieki społecznej

Może nadejść dzień kiedy nie będzie już możliwości zajmowania się ukochaną osobą w domu. Jeśli nie potrzebuje ona 24 godzinnej opieki pielęgniarki to dom opieki społecznej będzie dobrym rozwiązaniem. Zapewniają one pokoje, posiłki oraz rozrywkę ale nie są tak drogie jak domy w których pacjentami zajmują się pielęgniarki. Poszukaj takiej placówki, która zajmuje się osobami z chorobą Alzheimera i posiada wykwalifikowaną ekipę zajmującą się osobami z demencją przez całą dobę.

Zaawansowane faza choroby

Ludzie z zaawansowaną chorobą Alzheimer'a mogą stracić zdolność poruszania się, mówienia oraz odpowiadania innym. W rezultacie choroba może spowodować utrudnienia funkcji życiowych takich jak przełykanie. Może być to czas kiedy należałoby zastanowić się nad umieszczeniem chorego w hospicjum, które pomoże w zmniejszeniu bólu oraz zapewni komfort życia osobie w terminalnym stadium choroby.

Jak pomóc zrozumieć całą sytuację dzieciom

Dzieci mogą czuć się zdezorientowane, przestraszone, a nawet obrażone na członka rodziny chorego na Alzheimera. Wytłumacz dziecku, że takie uczucia są normalne oraz odpowiedz szczerze na jego pytania związane z chorobą. Pomóż mu pielęgnować szczęśliwe chwile spędzone z chorą osobą. Możesz stworzyć album z wycinkami w którym umieścisz zdjęcia z wesołych chwil.

Czy można temu zapobiec?

Czy jest coś co możesz zrobić aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby? Nadal trwają badania dotyczące tego tematu, jednak dieta oraz ćwiczenia są w tym wypadku bardzo ważnymi czynnikami. Badania pokazują, że osoby będące na diecie śródziemnomorskiej, która bogata jest w warzywa, ryby i orzechy oraz wykazujące dużą aktywność fizyczną są mniej narażone na pojawienie się u nich choroby Alzheimera.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroba Alzheimera | Alzheimer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy