Reklama

Co robić w przypadku użądlenia?

Wraz z nadejściem wiosny zaczyna się wzmożona aktywność owadów. Choć większość z nich jest pożyteczna, to niekiedy kontakt z nimi może skończyć się boleśnie. Pszczoły, osy, szerszenie czy trzmiele czasem, w obronie własnej, korzystają z żądeł, które wbijają w skórę i powodują ból. Nie zawsze taki atak jest groźny dla człowieka, ale gdy pojawiają się niepokojące objawy, trzeba udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu i natychmiast wezwać pomoc. Co robić w przypadku użądlenia? Sprawdźmy.

Użądlenia owadów

Użądlenia owadów są szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych na ich jad. Wtedy może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który objawia się nudnościami i zawrotami głowy, opuchlizną, dusznościami, bladością skóry, przyspieszoną akcja serca albo utratą przytomności. Groźne są również, nawet dla osób nieuczulonych, użądlenia w okolicach dróg oddechowych. Jeśli widzisz niepokojące objawy, natychmiast wezwij pomoc, a potem ułóż poszkodowanego na plecach z lekko uniesionymi nogami albo w pozycji bocznej ustalonej. W przypadku braku tętna natychmiast przystąp do masażu serca i wykonuj go do momentu przyjazdu pogotowia.

Reklama

Użądlenia pszczoły

Jeśli nie jesteśmy uczuleni na jad owadów, najczęściej pojawiają się: ból, pieczenie i miejscowy obrzęk. Pszczoła żądli tylko raz, ale w skórze pozostaje żądło, które trzeba usunąć: najlepiej złapać je pęsetą u nasady i wyciągnąć. Nie wolno go ściskać, gdyż do organizmu dostanie się więcej jadu. Po usunięciu warto przemyć skórę ciepłą wodą z odrobiną mydła oraz odkazić miejscowo środkiem dezynfekującym. W przypadku bólu i obrzęku pomocne są zimne okłady (np. z kostek lodu). Ulgę przyniesie również przyłożenie do skóry sody oczyszczonej albo octu. Jeśli nie masz ich pod ręką spróbuj przygotować okład z cebuli, czosnku, cytryny albo pasty do zębów.

Użądlenia osy i szerszenia

Użądlenia osy czy szerszenia są o wiele boleśniejsze niż pszczoły. Wbrew obiegowej opinii, jad tego drugiego owada nie jest groźny dla życia, o ile użądlenie nie nastąpiło w okolicach dróg oddechowych i nie występuje nadwrażliwość na jad (uczulenie). Niestety, szerszenie i osy mogą żądlić wielokrotnie. Należy uważać podczas zabijania owadów, gdyż wydzielają one substancje, które mobilizują osobniki znajdujące się w pobliżu do walki. Jeśli po użądleniu występuje ból czy pieczenie, trzeba w pierwszej kolejności dokładnie przemyć ranę oraz, w wypadku obrzęku, zastosować leki antyhistaminowe (np. wapno). Aby złagodzić obrzęk zastosuj sposoby, takie same jak w przypadku użądlenia pszczół. Możesz również nanieść na skórę roztartą aspirynę z dodatkiem odrobiny wody.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: użądlenie osy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy