Reklama

Co twoje stopy mówią o zdrowiu

Przyjrzyj się im dokładnie i nie lekceważ zmian w ich wyglądzie – nawet tych z pozoru błahych. To mogą być pierwsze sygnały choroby. Naucz się je rozpoznawać.

Stopy składają się z licznych stawów, kości, wiązadeł i mięśni. Mają w nich też swój początek połączenia nerwowe, które biegną przez całe ciało - aż do mózgu. To czuły mechanizm, dlatego gdy w organizmie dzieje się coś niepokojącego - często najpierw objawia się to rozmaitymi dolegliwościami stóp. Wyjaśniamy, o czym mogą świadczyć i jak na to reagować.

Zmiany koloru palców

Najpierw stają się białe, potem sine, a następnie czerwone - wtedy też pojawia się uczucie gorąca i pieczenia skóry. Zwykle jest to normalna reakcja na mróz. Tak samo zachowują się palce dłoni, nos czy płatki uszu. Ale może to być również objawem nadmiernej kurczliwości tętniczek i naczyń krwionośnych, zwanej chorobą Raynauda. Dotyka ona głównie młode kobiety i osoby żyjące w stresie.

Reklama

Rada: Nie dopuszczaj do marznięcia stóp. Wełniane skarpety, dobrze ocieplone obuwie i gorące kąpiele pomogą przetrwać im największe mrozy w dobrej kondycji. Jeśli mimo ochrony przed chłodem objawy nie ustąpią, koniecznie powiedz o nich lekarzowi. Gdyby okazało się, że ich przyczyną jest choroba Raynauda, przepisze leki, które zapobiegną powikłaniom.

Drętwienie i mrowienie


Takie objawy mogą świadczyć o przeciążeniu układu nerwowego. Sprzyjają mu m.in problemy z cukrzycą, a także nadmierne spożycie alkoholu (również w przeszłości). To także częsty skutek uboczny chemioterapii lub kuracji sterydami.

Rada: Choć nie istnieje medyczny sposób rozwiązania tego problemu, skontaktuj się ze swoim lekarzem i koniecznie powiedz mu o dolegliwościach. Może zalecić dodatkowe badania, a także leki przeciwbólowe, które przyniosą doraźnie ulgę.


Niegojące się skaleczenia i podrażnienia

Nawet nie poczułaś, gdy zraniłaś się w stopę, a ranka nie chce się zagoić? Być może zastanawiasz się, czy w ogóle przejmować się skaleczeniem? Niestety tak. Ten z pozoru błahy kłopot, jest najczęściej objawem cukrzycy. Kiedy poziom cukru we krwi jest wysoki, dochodzi do uszkodzenia komórek nerwów obwodowych w stopach i utraty czucia. Dochodzi też do zaburzeń krążenia, co utrudnia gojenie się ran.

Rada: Jak najszybciej zdezynfekuj rankę i zabezpiecz ją przed zanieczyszczeniem. Poproś lekarza o skierowanie na badanie poziomu cukru we krwi. Masz już rozpoznaną cukrzycę? Pamiętaj o regularnym kontrolowaniu podeszew stóp. Chroń je przed zimnem i zranieniami. Noś też bezuciskowe skarpety i wygodne obuwie. Najlepiej ze specjalnymi wkładkami dla diabetyków, które odciążają przedstopie i piętę.


Łamanie się i rozwarstwianie paznokci

Jeśli poza kłopotami z paznokciami twoje stopy są stale zimne, a ich podeszwy blade, to prawdopodobnie brakuje ci żelaza. Do niedoboru tego pierwiastka dochodzi najczęściej u kobiet na skutek zbyt obfitych miesiączek lub w przypadku wewnętrznych krwotoków (wywołanych np. chorobą wrzodową).

Rada: Poproś lekarza o skierowanie na morfologię krwi, by sprawdzić, czy niedobór żelaza nie doprowadził do anemii. Jeśli diagnoza się potwierdzi, najczęściej wystarczy zmienić dietę i uzupełnić ją suplementami z żelazem i witaminą C. Warto też ograniczyć picie herbaty, która wypłukuje żelazo z organizmu.


Swędzenie i pieczenie

Miejsca między palcami są zaczerwienione i dokucza ci świąd? Paznokcie żółkną i zaczynają się rozwarstwiać? I do tego ten przykry zapach... Te objawy świadczą o ataku grzybów. Do infekcji dochodzi zwykle w miejscach, gdzie panuje wilgoć, np. na basenie, w saunie, ale też w salonie kosmetycznym. Jeśli do tego większą część dnia spędzamy w szczelnie zakrywających stopy skarpetach lub rajstopach oraz butach, o dalszy rozwój choroby nietrudno.

Rada Ważna jest przede wszystkim higiena. Myj stopy codziennie i starannie je osuszaj, zwłaszcza przestrzenie między palcami. Mocz w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, która jest naturalnym pogromcą grzybów. Noś skarpety z naturalnych włókien. Zastosuj środki przeciwgrzybicze dostępne w aptece bez recepty.


Bolesne skurcze mięśni

Przeszywają podeszwę stóp lub same palce, którymi nie sposób wtedy poruszyć. Skurcze często towarzyszą nadmiernemu zmęczeniu lub odwodnieniu. Mogą też pojawić się nocy. Najczęściej są sygnałem, że w organizmie brakuje nam wapnia, potasu oraz magnezu.

Rada: Staraj się jeść więcej warzyw oraz owoców. Pij przynajmniej 2 litry wody mineralnej dzienne. Gdy po 2 tygodniach skurcze będą się nadal pojawiać, zgłoś się do lekarza, by wykluczyć ich poważniejsze przyczyny, jak np. zaburzenia hormonalne, cukrzyca, choroby tarczycy.


Ciągłe marznięcie

Zimne stopy sprawiają, że trudno ci zasnąć? To problem, na który często skarżą się kobiety, zwłaszcza po 40. Mogą być sygnałem kłopotów z krążeniem lub tarczycą, która min. reguluje przemianę materii i temperaturę ciała.

Rada: Choć doraźnie pomogą ciepłe skarpety, warto zrobić USG naczyń i zbadać tarczycę.


Sinienie dużego palca

To pierwszy objaw dny moczanowej! Jej przyczyną jest wysoki poziom kwasu moczowego we krwi, którego kryształki w kształcie igiełek osadzają się w stawach. Najczęściej chorobą dotknięty jest w pierwszej kolejności staw śródstopno-paliczkowy znajdujący się u podstawy dużego palca

Rada: Oprócz terapii sterydami lub lekami przeciwzapalnymi zaleconymi przez lekarza, warto zmienić dietę (ogranicz spożycie mięsa, alkoholu, cukru) i tryb życia (zwiększ aktywność fizyczną). Ból można złagodzić okładami z lodu.


Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy