Reklama

Co warto wiedzieć o boreliozie?

Jest chorobą, która przeważnie kojarzy się z kleszczami, bo to te stworzenia najczęściej ją przenoszą. Niestety powszechna wiedza na temat boreliozy jest wciąż mała. Z tego powodu ludzie bagatelizują ugryzienie kleszcza i nie leczą się pod kątem boreliozy. Niewykryta w odpowiednim czasie i nieleczona, potrafi pozostawić trwałe uszkodzenia w mózgu i organizmie, a nawet prowadzić do śmierci. Warto zatem wiedzieć, jakie są jej przyczyny, objawy i skutki, a także co robić, gdy zostaliśmy nią zarażeni.

Czym jest borelioza?

Borelioza to przewlekła choroba, zwana również krętkowicą kleszczową lub chorobą Lyme. Ujawnia się najczęściej po ataku kleszcza, który wypluwa do krwi zarażony jad. Przebieg choroby dzieli się na trzy fazy kliniczne: wczesną miejscową (ograniczoną), wczesną rozsianą i późną. Zaleca się wdrożenie leczenia w jej pierwszej fazie, czyli momencie pojawienia się charakterystycznego rumienia na skórze. Objawy nieleczonej choroby Lyme, prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu i organizmu człowieka.

Objawy

Borelioza nie zawsze szybko daje znać o swoich objawach. W organizmie człowieka może rozwijać się bezobjawowo nawet do kilku lat, po których następuje mocny rzut choroby. Charakterystycznym objawem boreliozy, który pojawia się jako pierwszy, jest wspomniany już rumień na skórze. Gdy go zauważymy, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu przebadania i ewentualnego wdrożenia antybiotyków. Rumień ma bardzo specyficzny wygląd, przypominający tarczę strzelniczą. Punkt ugryzienia kleszcza jest wyraźnie zaczerwieniony i otoczony wysypką. Rumień może powiększyć się nawet do 15 centymetrów średnicy. Czerwony okrąg pojawia się na skórze od siedmiu do 14 dni po ukąszeniu przez kleszcza, dlatego po jego wyciągnięciu zaleca się dokładnie obserwowanie skóry.

Reklama

Po pierwszej fazie objawowej – pojawieniu się rumienia, mogą wystąpić również inne objawy, nazywane ciężkimi. Faza ta następuje, gdy nie został wdrożony w pierwszym etapie choroby antybiotyk. Do ciężkich objawów zalicza się: bóle głowy, serca, silne bóle mięśniowo-stawowe, a także przewlekłe zmęczenie. Chorzy często skarżą się również na drętwienie kończyn, języka, co prowadzi do zaburzeń zmysłu i smaku. Uciążliwymi objawami mogą być także: uderzenia gorąca, potu czy silne dreszcze. Niektóre objawy są tak uciążliwe, że uniemożliwiają choremu funkcjonowanie. Taką osobę kieruje się wtedy do szpitala i wdraża specjalistyczne leczenie hospitalizacyjne.

Leczenie

Leczenie boreliozy polega głównie na podawaniu antybiotyków, najczęściej zaraz po wystąpieniu rumienia. Ten rodzaj kuracji może trwać nawet do 30 dni. Rozpoczęcie leczenia w początkowym stadium choroby przynosi powodzenie w 90%. Antybiotyk podaje się także w kolejnych jej fazach. Ponadto do leczenia farmakologicznego zaleca się wdrażanie dodatkowych środków (często naturalnych), które będą przeciwdziałać objawom choroby. Jeżeli leczenie ambulatoryjne nie przynosi efektów, chorą osobę kieruje się do szpitala.

Skutki

Borelioza, szczególnie ta nie wykryta i nieleczona, może spowodować poważne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu i mózgu. Najgroźniejsze skutki tej choroby to: zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, a także uszkodzenie nerwów twarzowych. Ponadto powikłania pochorobowe oddziałują negatywnie na serce człowieka – spowalniają jego pracę, a nawet prowadzą do jego zatrzymania. W około pięciu procentach przypadków, borelioza powoduje trwałe zmiany w funkcjonowaniu mięśnia sercowego.

Profilaktyka

Niestety nie istnieją skuteczne sposoby zapobiegania boreliozie. Nadal nie wynaleziono szczepionki na tę chorobę. Jedyne działania, które pomogą ustrzec się przed boreliozą, to unikanie kleszczy. Gdy przebywamy w miejscach, w których mogą one występować, szczególnie powinniśmy ochraniać pachwiny i obszary mocno ukrwione. To tam kleszcze najbardziej lubią się wbijać.

Borelioza bywa nie tylko zaniedbywana przez odwlekanie wizyty u lekarza. Należy wiedzieć, że jest to choroba trudna do zdiagnozowania i przez wiele lat bywa niezauważona. Dlatego osobom, które zostały ukąszone przez kleszcza, zaleca się regularne badania pod kątem boreliozy, stały kontakt z lekarzem, a także dokładne obserwowanie skóry.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy