Co warto wiedzieć o depresji?
Depresja jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Jeśli wierzyć statystykom, zmaga się z nią około 350 milionów osób na świecie. W Polsce schorzenie to dotyczy około półtora miliona osób. W Stanach Zjednoczonych liczba chorych wzrasta co roku o 20 procent. Depresja atakuje bez względu na płeć oraz wiek. Zmagają się z nią dzieci, nastolatkowie, a także seniorzy. W każdym przedziale wiekowym depresja może dawać inne objawy. Niestety, tylko połowa chorych podejmuje leczenie. Co warto wiedzieć o jednej z najpopularniejszych chorób naszych czasów? Podpowiadamy.
Depresja jest jedną z chorób, które uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie i bycie szczęśliwym. Do najczęstszych objawów depresji zaliczamy:
* uczucie przygnębienia
* bardzo emocjonalne zachowania, często przesadzone (na przykład nagły płacz)
* zwiększenie lub zmniejszenie apetytu oraz wagi ciała
* brak motywacji do wykonania nawet najprostszych czynności
* poczucie braku nadziei
* trudności z koncentracją, zapamiętywaniem i podejmowaniem decyzji
* dolegliwości bólowe (bóle brzucha, głowy, nerwobóle)
* problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)
* myśli oraz próby samobójcze
Leczenie tego schorzenia uzależnione jest do rodzaju depresji, z jakim mamy do czynienia. W łagodnych stadiach depresji wystarczy psychoterapia, która jest procesem długotrwałym, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość, żeby zobaczyć pierwsze efekty. Jeśli objawy znacząco utrudniają życie choremu, konieczna jest farmakoterapia. Według statystyk, tylko około pięć procent zachorowań na depresję wymaga leczenia farmakologicznego.
Środki, które podaje się chorym na depresje, to leki zwiększające produkcję serotoniny, czyli hormonu odpowiadającego za dobry nastrój. Jednak praktycznie w każdym przypadku depresja wymaga psychoterapii. Dobrze prowadzona pomaga choremu uświadomić, na czym polega to schorzenie i lepiej sobie z nim radzić. W efekcie sprzyja to wydłużaniu remisji, czyli zdrowego funkcjonowania chorego.
W walce z depresją może pomóc również regularna aktywność fizyczna, która również pobudza mózg do produkcji serotoniny. Niezbędne jest również wsparcie osób bliskich. Chory musi wiedzieć, że ma wokół siebie ludzi, na których może liczyć. Osoby cierpiące na depresję powinni pamiętać również o zdrowym odżywianiu się. W jadłospisie warto uwzględnić produkty bogate w witaminy i minerały, a szczególnie w magnez oraz witaminy z grupy B. Te składniki odżywcze mają pozytywny wpływ na układ nerwowy.
23. lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.