Reklama

Co wziąć na ból?

Gdy boli cię głowa, sięgasz po jeden z leków z ibuprofenem. Ale czy wiesz, że dwa preparaty z tą samą substancją w środku wcale nie są sobie równe?

W aptece masz do wyboru dziesiątki środków na ból. Te najpowszechniej stosowane można podzielić na trzy grupy: Z ibuprofenem to m.in. Nurofen, Ibum, Ibupar, Ibalgin. Z paracetamolem m.in. Panadol, Apap, Codipar i Efferalgan. Z kwasem acetylosalicylowym m.in. Aspirin, Polopiryna i Etopiryna. Czy to oznacza, że wszystkie leki w ramach jednej grupy działają tak samo i nie ma znaczenia, czy wybierzemy np. Nurofen czy Ibum, bo w obu jest ibuprofen, więc oba są identyczne?

Farmakolodzy twierdzą, że różnica jednak jest. Dotyczy to właśnie grupy preparatów z ibuprofenem, wśród których jest jeden oryginalny oraz środków z kwasem acetylosalicylowym. Natomiast w wypadku paracetamolu wybór preparatu nie ma znaczenia, bo wszystkie dostępne w Polsce to kopie.

Reklama

Tabletki pod lupą

Lek oryginalny (innowacyjny) to taki, który jest wprowadzony po raz pierwszy na rynek przez określoną firmę pod zastrzeżoną nazwą i chroniony patentem. Zaś lek odtwórczy (generyczny) zawiera tę samą co oryginał substancję działającą, w takiej samej dawce i formie, np. w tabletce. Co je różni?

Przede wszystkim badania, którym oba preparaty zostają poddane. Poprzeczka dla leku oryginalnego ustawiona jest wysoko. Jego producent musi przedstawiać wyniki długoletnich badań, które potwierdzają, że lek działa i jest bezpieczny. Testy przeprowadzane są na dużych grupach osób – zdrowych i chorych. Producent leku odtwórczego nie musi już przeprowadzać takich badań. Korzysta z doświadczeń poprzednika.

Zobowiązany jest tylko, żeby zrobić test biorównoważności, który porównuje, czy leki (oryginalny i generyczny) tak samo dobrze się wchłaniają. Jeśli badanie wypadnie pomyślnie, preparat trafia do aptek. Taki proces jest krótszy i tańszy. Dlatego i lek generyczny zwykle jest tańszy od oryginału.

Generyczny – nieidentyczny

Warto wiedzieć, że lek odtwórczy nie jest identyczny z pierwowzorem. Może się różnić dodatkiem substancji pomocniczych. W praktyce oznacza to, że czasami może szybciej lub wolniej się rozpuszczać, wchłaniać i przenosić wraz z krwią.

Oczywiście nie oznacza to, że musimy go unikać. Zastosowany w odpowiedniej dawce spełni swoją rolę. Może jednak zadziałać silniej lub słabiej niż oryginał.

Przeciwbólowe oryginały

Nurofen – oryginalny lek z ibuprofenem. Substancję tę w latach 60. XX w. opracowało trzech pracowników firmy Boots Pharmaceuticals. Dziś właścicielem marki jest Reckitt Benckiser.

Aspirin – oryginalny lek z kwasem acetylosalicylowym. Został zarejestrowany przez firmę Bayer w 1899 roku.

Tylenol – oryginalny lek z paracetamolem. Został wprowadzony na rynek przez koncern McNeil Laboratories w 1955 r. W Polsce nie jest dostępny.

Kobieta i życie
Dowiedz się więcej na temat: tabletki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy