Reklama

Co zrobić po użądleniu szerszenia? Zapomniana metoda zniweluje ból

Długość ciała przekraczająca trzy centymetry i głośne, niskie bzyczenie, przypominające niektórym wiertarkę potrafią zmrozić krew i wywołać gęsią skórkę. To bowiem sygnały, że w naszym bliskim otoczeniu znajduje się szerszeń. Owad wzbudza lęk nie tylko wśród osób uczulonych na jego jad, ponieważ bezpośredni kontakt z tym osobnikiem może być bardzo bolesny. Co zrobić po użądleniu szerszenia? Pierwsza pomoc przyniesie ulgę.

Szerszeń — owad, który wzbudza lęk

Znalezienie się w pobliżu szerszenia nie należy do miłych doświadczeń. Choć w jego obecności zaleca się zachować spokój i ograniczyć gwałtowne ruchy, nadal wielu z nas nie jest w stanie powstrzymać paniki i nerwowego odganiania owada, który budzi odrazę i strach. Czy użądlenie szerszenia jest groźne?

Stanowi duże niebezpieczeństwo dla osób uczulonych na jego jad. Reakcje alergiczne objawiają się różnie. W najłagodniejszej wersji na całym ciele mogą pojawić się zaczerwienienia, obrzęki oraz świąd. Kolejny stopień wiąże się z wymiotami i biegunką, może dojść także do trudności w oddychaniu. W najbardziej skrajnych przypadkach występuje kołatanie serca, dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Osoby uczulone na jad szerszenia muszą bezzwłocznie zostać przetransportowane do szpitala.

Reklama

Zobacz też: Oleica krówka ma trujący jad. Tego chrząszcza lepiej nie denerwować

Nie taki szerszeń straszny?

Jeśli nie zaliczamy się do tej grupy, użądlenie szerszenia nie jest zbyt groźne dla zdrowia, choć z pewnością nie należy do przyjemności. Pojawia się ból, zaczerwienienie i opuchlizna, a objawy te mogą utrzymywać się przez kilka dni. Może wystąpić ból głowy i uczucie rozbicia podobne do przeziębienia.  Mimo że jad szerszenia zawiera substancje atakujące krew i mięśnie, a także niebezpieczne dla nerek, użądlenie jednego owada nie dostarczy dużych ilości toksyny, więc tym samym nie doprowadzi do zagrożenia życia.

Co zrobić po użądleniu szerszenia? Od tego zacznij

Zanim zastosujesz domowe sposoby na użądlenie szerszenia, w pierwszej kolejności oddal się z miejsca incydentu na co najmniej 50 metrów. Owady nie należą do samotników, więc inne szerszenie mogą przybyć na pomoc swojemu towarzyszowi i użądlić ponownie. Zmasowany atak szerszeni to już bardzo groźna sytuacja, nie tylko dla alergików.

Zaleca się także wejść w zacienione miejsce. Po pierwsze — ekspozycja użądlonego miejsca na słońce nie jest wskazana, a po drugie — szerszenie lubią słońce i unikają cienia. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, unikaj wysiłku fizycznego. Zdejmij biżuterię z okolic miejsca użądlenia i wykonaj chłodzący okład. Do niego wykorzystaj lód, materiał zwilżony zimną wodą lub metalowy przedmiot.

Pierwsza pomoc po użądleniu szerszenia

Miejsce użądlenia przetrzyj środkiem dezynfekującym. Można przyjąć również leki przeciwzapalne — wystarczy najzwyklejsza aspiryna. Do preparatów odczulających zalicza się również wapno, np. w formie musujących tabletek do rozpuszczenia w wodzie.

Ważne: Jeśli osoba w twoim otoczeniu została użądlona, nie zostawiaj jej samej. Ważna jest obserwacja objawów i w razie potrzeby wezwanie pomocy medycznej.

Sprawdź: Każdy się ich boi. Czy szerszenie są pożyteczne?

Sposoby na użądlenia z babcinego niezbędnika

Ulgę po użądleniu przyniosą nie tylko zimne kompresy i leki dostępne bez recepty. Warto sięgnąć także po naturalne metody, które uśmierzą ból i złagodzą podrażnione miejsce. W tym celu możesz zastosować okłady z:

  • plastra cebuli,
  • rabarbaru,
  • korzenia pietruszki,
  • kwaśnej wody lub zsiadłego mleka.

Źródło: pacjent.gov.pl

Polecamy:

Atakują pogrążonych we śnie ludzi. Jak rozpoznać i leczyć ugryzienia pluskiew?

Wąż "dusiciel" grasuje po Polsce, budzi postrach w lasach i na polanach. Jest się czego bać?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy