Reklama

Reklama

Cukrzyca: podstępna przeciwniczka

„Słodka krew” - zwykliśmy używać tego określenia by nieco odczarować rzeczywistość. Nikt nie chce czuć się chory, nikt nie tęskni za diagnozą, jednak życie z utajoną chorobą nie jest rozwiązaniem. Aż jedna trzecia Polaków nie wie, że choruje na cukrzycę.

Organizm wysyła sygnały, niemniej bywają one subtelne, a i nietrudno przypisać je innym czynnikom. Przecież wszyscy jesteśmy zestresowani, przepracowani i zmęczeni. Któż łączy nawracające bóle głowy z poziomem cukru we krwi? Kto pokusi się o przypisanie senności czy drażliwości wahaniom cukru? A sprawie warto się przyjrzeć, bo cukrzyca jest podstępną chorobą, cicho i bezboleśnie wyniszcza organizm. Potrafi przez wiele miesięcy działać z ukrycia, potrafi też rozwinąć się w ekspresowym tempie.  

Reklama

Geny czy nawyki?

Kiedy coś idzie nie tak zwykliśmy szukać przyczyn niezależnych od nas. Faktem jest, że cukrzyca często ma podłoże genetyczne, na które nie mamy wpływu. Bezspornym pozostaje jednak, że aż 90 proc. wszystkich zachorowań na cukrzycę to cukrzyca typu dwa - dietozależna. Nawet jeśli przodkowie chorowali, nie tłumaczmy się jedynie genami. Nasze nawyki i styl żywienia mają kluczowe znaczenie. Warto też zauważyć, że aż 80 proc. pacjentów borykających się z cukrzycą dietozależną ma nadwagę.

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje