Ćwiczenia na dobry wzrok
Dzięki temu możemy widzieć lepiej, a oczy męczą się mniej.
Nasz wzrok najlepiej funkcjonuje w ruchu i szkodzi mu wpatrywanie się w ekran komputera i telewizora. Ćwiczmy więc oczy wszędzie i o każdej porze bez soczewek kontaktowych i okularów na nosie. Dzięki temu zrelaksujemy zmęczony wzrok i go poprawimy. Przedstawiamy niektóre z takich ćwiczeń.
Rzucaj krótkie spojrzenia i zamykaj oczy. Zauważysz więcej szczegółów, niż byś wpatrywała się intensywnie bez ruchu. Wędruj wzrokiem z dołu do góry, z boku na bok. Na zmianę patrz na rzecz stojącą blisko i szybko przenieś wzrok na znajdującą się daleko, obrysowuj wzrokiem ich kontury.
Wyciągnij ołówek lub palec, patrz na jego czubek, oddalaj, zbliżaj, wodząc za nim. Zakreślaj oczami figury geometryczne, liczby, litery. Podczas czytania podnoś wzrok i patrz w dal.
Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „palm” (dłonie). Odpręż się, usiądź wygodnie, oprzyj łokcie na stabilnym podłożu, np. na blacie. Rozprostuj dłonie i zakryj oczy – nie dotykając ich.
Końce palców skrzyżuj na czole. Wyobraź sobie pogodne obrazy w ruchu np. motyle, ptaki, żaglówki, drzewa. Po kilku chwilach odkryj oczy, spójrz na czarno-białą gazetę i szybko wędruj wzrokiem po tytułach i tekście. Patrz na przemian na szeroko rozstawione dłonie.
Zamknij oczy i wyobraź sobie kolor czarny, np. okrągły punkt, kropkę, bo najlepiej wtedy się odprężamy i koncentrujemy. Rób tak przez 10-20 sekund. Skup się na nim, w myślach obrysowuj kontury. Wyobrażaj sobie, jak bardzo jest czarny. Potem otwórz oczy i przebiegnij wzrokiem kilka razy po rozłożonej gazecie i ponownie z zamkniętymi oczami staraj się „zobaczyć” czarny punkt.
Jeśli robisz to co 2-3 sekundy, jest OK. Co jakiś czas, najlepiej kilka razy dzienne, poświęć minutę na intensywne trzepotanie powiekami. Zrób kilkusekundową przerwę na przymknięcie powiek, potrzyj je lekko, aby po chwili wrócić do szybkiego mrugania.