Reklama

Cyfrowe zmęczenie oczu? Co to jest?

Suchość i swędzenie oczu oraz ból głowy doskwierają nam często. Sprzyja temu ilość czasu, którą spędzamy przed komputerem w pracy albo w domu. Kiedy objawy się nasilają i pojawiają się kolejne niepokojące symptomy, możemy mieć do czynienia z cyfrowym zmęczeniem oczu. Boryka się z nim coraz więcej osób i problemu nie można bagatelizować, ponieważ może on doprowadzić do pogorszenia się wzroku. Czym jest cyfrowe zmęczenie oczu? Jak się przed nim chronić? Podpowiadamy.

Czym jest cyfrowe zmęczenie oczu?

Cyfrowe zmęczenie oczu to schorzenie, z którym boryka się coraz więcej Polaków. Przyczynia się do tego komputeryzacja i rozwój internetu, ponieważ regularnie musimy wytężać wzrok przed monitorem. Jednak nie tylko ci, który spędzają dużo czasu w pracy za biurkiem, są narażeni na tę dolegliwość. Podatni na nią są również ludzie młodzi oraz osoby starsze, ponieważ do cyfrowego zmęczenia oczu przyczyniają się też inne urządzenia, takie jak smartfony, tablety i telewizory.

Co przyczynia się do powstania schorzenia?

Główną przyczyną, która prowadzi do powstania cyfrowego zmęczenia oczu, jest światło emitowane przez ekrany monitorów, tabletów, smartfonów i telewizorów. Ponadto schorzeniu sprzyja długie wpatrywanie się i koncentracja wzroku na jednym przedmiocie. Prowadzi to do nadwyrężenia tzw. mięśni rzęskowych, co powoduje przemęczenie oczu. Poza tym nieergonomiczne stanowisko pracy, pochylanie się nad komputerem, praca w ciemnym pomieszczeniu oraz częste i długie granie w gry komputerowe sprzyjają pojawieniu się tej dolegliwości.

Reklama

Jakie są objawy cyfrowego zmęczenia oczu?

Najczęstszym objawem cyfrowego zmęczenia oczu jest ich ból, przemęczenie, zaczerwienienie, swędzenie oraz tzw. suchość pod powiekami. Ponadto traci się komfort widzenia, trudnej jest skupić uwagę na wykonywanej czynności oraz pojawia się problem z akomodacją oka (przystosowaniem ostrości widzenia z różnych odległości). Dodatkowo borykający się ze schorzeniem mogą narzekać na nadmierne łzawienie oczu, zamazanie pola widzenia albo podwójny obraz, który może powodować rozdrażnienie. Objawom często towarzysz ból głowy, karku oraz szyi.

Jak leczyć cyfrowe zmęczenie oczu?

Jeśli pojawiają się objawy typowe dla cyfrowego zmęczenia oczu, należy udać się do lekarza, który wyda skierowanie do specjalisty. Ten przeprowadzi badania ostrości wzroku oraz kondycji oka i zdecyduje o ewentualnym dalszym leczeniu. W przypadku stwierdzenia jakichś nieprawidłowości, okulista może zasugerować stosowanie preparatów w postaci kropel, a w poważniejszych przypadkach zaleci noszenie okularów korekcyjnych.

Czy da się zapobiec cyfrowemu zmęczeniu oczu?

W przypadku cyfrowego zmęczenia oczu ważna jest profilaktyka. Najlepiej robić sobie dłuższe przerwy od wpatrywania się w ekrany oraz wyświetlacze. Warto też dostosować odpowiednią odległość między oczami a monitorem (45-75 cm) oraz w tej samej samej odległości trzymać wyświetlacz telefonu. Ponadto trzeba też pamiętać o ergonomii pracy: dostosować wysokość biurka do wzrostu oraz odpowiednio wyprofilować krzesło wraz z oparciami. Jeśli profesja wymaga długotrwałej pracy przy komputerze, warto zorganizować sobie czas tak, aby co godzinę robić sobie przerwy. Nie musimy odchodzić od biurka, ale można wykonywać proste ćwiczenia (np. przez 20 sekund wpatrywać się w oddalony o ok. 5 m przedmiot, często mrugać, zamykać oczy itd.).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy