Reklama

Cykoria podróżnik: Najlepsze zioło na nerki, jelita i nie tylko

Nie bez powodu cykoria podróżnik (Cichorium intybus) jest stosowana w ziołolecznictwie od lat. Jej żółciopędne, żołądkowe i moczopędne właściwości sprawiają, że wyjątkowo dobroczynnie wpływa na nasze nerki i nie tylko. Solidna porcja inuliny powoduje, że stymuluje pracę naszego układu pokarmowego, a przede wszystkim naszych jelit i łagodzi dolegliwości trawienne. Ponadto odmładza naszą skórę i poprawia jej koloryt. Przyjrzyjmy się cykorii podróżnik nieco bliżej, a z pewnością nie pożałujemy.

Cykoria podróżnik: Kilka słów wprowadzenia

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) to roślina, którą można spotkać zarówno na kontynencie europejskim, jak i w środkowej Azji i w północnej Afryce. W Polsce porasta z reguły nieużytki, przydroża i miedze. Jej walory zdrowotne medycyna naturalna doceniła już przed wiekami. Praktyka pokazuje, że z uwagi na swoje zdolności moczopędne, żółciopędne oraz żołądkowe wyjątkowo dobroczynnie wpływa na najważniejsze filtratory organizmu, czyli nerki.

Cykoria podróżnik: Jak ją wykorzystać w lecznictwie?

Lecznicze właściwości wykazują przede wszystkim korzenie cykorii. Surowiec zwykle zbiera się w październiku. Najpierw należy go starannie rozdrobnić, a następnie wysuszyć w temperaturze 40 stopni Celsjusza.

Reklama

Cykoria podróżnik a jelita i układ pokarmowy

Cykoria podróżnik dostarcza nam solidnej porcji inuliny, która sprzyja rozwojowi pożytecznych bakterii, dzięki czemu wyjątkowo dobroczynnie wpływa na pracę naszych jelit oraz całego układu pokarmowego. Dzięki zawartym w niej składnikom łagodzi objawy towarzyszące dolegliwościom trawiennym, takim jak: wzdęcia, zaparcia, wiatry czy brak apetytu.

Cykoria podróżnik a nerki

Przede wszystkim jednak - z uwagi na swoje zdolności moczopędne - okazuje się bardzo skuteczna w terapii zaburzeń funkcji nerek, zwłaszcza w połączeniu z innymi ziołami wykazującymi właściwości moczopędne. Do innych walorów cykorii podróżnik zaliczyć należy, że dobroczynnie wpływa na naszą krew, a konkretnie tworzenie się czerwonych krwinek.

Cykoria podróżnika a skóra i odmładzanie

Cykoria podróżnik wykorzystywana jest również w przemyśle kosmetycznym. Solidna porcja beta-karotenu i jej właściwości odmładzające sprawiają, że często jest składnikiem preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry.

Cykoria podróżnik: Przeciwwskazania

Ze szczególna ostrożnością do cykorii podróżnik powinny podchodzić osoby zmagające się kamicą nerkową. W ich przypadku obligatoryjna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem prowadzącym. W bardzo rzadkich - ale mimo wszystko - przypadkach cykoria podróżnik może też spowodować reakcje skórne o podłożu alergicznym.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama