Reklama

Cytologia: Jak ją rozszyfrować?

Badanie wykrywa niepokojące zmiany. Oto rady, jak odczytać jego wynik.

Do niedawna na wyniku cytologii widniały oznaczone rzymskimi cyframi grupy: od I do V.

Nadal możesz otrzymać taki opis. Częściej jednak, zamiast grup, wyniki badania podawane są według nowej skali, tzw. systemu Bethesda, która jest bardziej szczegółowa i dostarcza więcej informacji istotnych dla lekarza. Tłumaczymy, co oznaczają zawarte w niej skróty i stwierdzenia.

Dawna pięciostopniowa skala

I i II – wszystko w normie! Wynik prawidłowy.

III – wykryto stan zapalny - może wskazywać na obecność wirusa HPV lub początkowe zmiany nowotworowe (konieczne jest więc leczenie lub dalsze badania).

Reklama

IV i V – stwierdzono obecność komórek nowotworowych  - aby stwierdzić, czy to na pewno nowotwór, konieczna jest biopsja i badanie histopatologiczne.

Ważne!

Pobranie cytologii trwa trzy minuty i nie boli. Nie wymaga przygotowań. Lekarze radzą jednak, żeby zgłosić się na nie nie wcześniej niż cztery dni po miesiączce i nie później niż cztery dni przed kolejną menstruacją. Jeśli np. leczyłaś się globulkami dopochwowymi, odczekaj 3–4 dni. Dobę przed badaniem nie współżyj.

Prawidłowy wynik: Możesz być spokojna

Interpretacja wyniku: Wszystko jest w porządku. Może pojawić się informacja o infekcji, np. zakażeniu grzybiczym lub sformułowanie „zmiany naprawcze”.

Oznacza ono, że niedawno miałaś stan zapalny, który uległ samowyleczeniu. Zalecenia Lekarz może przepisać globulki na stan zapalny.

Nieprawidłowy wynik: Nie wpadaj w panikę!

Interpretacja wyniku: Dobra wiadomość jest taka, że nie wykryto komórek o charakterze nowotworowym. Prawdopodobnie w organizmie toczy się jednak stan zapalny.

Zalecenia: Ginekolog przepisze przeciwzapalne leki dopochwowe lub antybiotyk. Zadecyduje też, kiedy powtórzyć cytologię.

Nieprawidłowy wynik: Wymaga wzmożonej czujności

Interpretacja wyniku: Znaleziono komórki o nieprawidłowym wyglądzie, które mogą przekształcić się w rakowe.

Zalecenia: Powinnaś stosować się do zaleceń ginekologa. Mogą być potrzebne leki dopochwowe. Cytologię trzeba powtórzyć za 6-12 miesięcy.

Nieprawidłowy wynik: Nigdy go nie lekceważ!

Interpretacja wyniku: Oba skróty wskazują na nieprawidłowe komórki w szyjce macicy. Zwykle wynikają one ze zmian zapalnych.

Zalecenia: Ginekolog zleci kolposkopię (obejrzenie szyjki macicy w dużym powiększeniu) oraz pobranie wycinków do dalszych badań. Konieczna jest cytologia za 6 miesięcy.

Nieprawidłowy wynik: Natychmiast skonsultuj się z ginekologiem.

Interpretacja wyniku: Przy tym skrócie możesz spotkać opis: „zmiana śródpłaskonabłonkowa dużego stopnia”. To sygnalizuje obecność licznych komórek, z których może rozwinąć się rak.

Zalecenia: Lekarz zleci dalsze badania. Jeśli nawet okaże się, że to rak, szanse na wyleczenie wynoszą ok. 95 proc.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: cytologia | zalecenia | badanie | lekarz | ginekolog | Dana | wynik | nadal | HPV | badania | Inna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy