Cytryna czy limonka? Co jest zdrowsze?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu cytrusy były synonimem luksusu dostępnym tylko dla nielicznych. W okresie PRL-u wielu wyczekiwało w grudniu wiadomości, że do portu w Gdyni wpłynął statek z dostawą świeżych pomarańczy. Teraz półki sklepowe uginają się od produktów egzotycznych, zatem ich obecność na polskich stołach nikogo już nie dziwi. Sporą popularnością cieszą się cytryna i limonka, które - choć wiele łączy - mają nieco inne właściwości. Która z nich jest zdrowszym owocem? Co w nich znajdziemy? Przekonajmy się.
Cytryna oraz limonka są owocami roślin z gatunku rutowatych. Ich kolebką jest Azja – przypuszcza się, że w starożytności były uprawiane w Chinach. Co ciekawe, obecnie w tym kraju nie są już praktycznie spotykane. Mimo wspólnych korzeni, owoce te preferują odmienne warunki uprawowe. Cytryna najlepiej rośnie w klimacie ciepłym, potrzebuje też odpowiedniego nasłonecznienia. Natomiast limonka jest bardziej wymagająca, gdyż jej uprawa najlepiej opłacalna jest w klimacie tropikalnym oraz subtropikalnym.
Wygląd i smak owoców
Wspólnym mianownikiem obu owoców jest cierpki i kwaśny smak. Jednak w ostatecznym rozrachunku różnice są wyraźnie odczuwalne. Cytryna jest łagodniejsza i bardziej słodka, natomiast limonka - bardziej wyrazista i gorzka. Porównując ich wygląd, łatwo zauważa się różnicę. Gruba, intensywnie żółta skórka oraz podłużny kształt są domeną cytryny. Za to limonka jest mniejsza, okrągła, a na dodatek charakteryzuje się cieńszą skórką o zielonym kolorze.
Cytrynę uznaje się za sprawdzony środek na pierwsze objawy przeziębienia czy grypy. To zasługa solidnej dawki witaminy C - sok wyciśnięty z jednego owocu zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tę ważną substancję. Poza tym znajdują się w niej ważne pierwiastki, takie jak potas, sód, wapń oraz magnez. Cytryna zasługuję na uwagę każdego, ponieważ zawiera cenne flawonoidy; silne przeciwutleniacze, które chronią organizm przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, a szczególnie schorzeniami związanymi z układem krążenia.
Co znajdziemy w limonce
Limonka wykazuje podobne wartości odżywcze co cytryna, jednak jej zasoby są uboższe. Nie oznacza to jednak, że owoc ten nie wpływa korzystnie na organizm człowieka. Przede wszystkim dostarcza przeciwutleniaczy, które usuwają toksyny oraz niszczą wolne rodniki; poza tym zmniejszają ryzyko pojawienia się nowotworów, hamują starzenie się organizmu oraz zapobiegają rozwojowi groźnych chorób cywilizacyjnych, takich jak np. alzheimer. Warto wiedzieć, że limonka wspomaga równowagę kwasowo-zasadową organizmu i chroni go przed zakwaszeniem, który negatywnie wpływa na kondycję ciała.
Dobrym sposobem na rozpoczęcie dnia jest wypicie szklanki wody z dodatkiem soku z cytryny albo limonki. Dzięki temu prostemu zabiegowi zwiększa się poczucie sytości, podkręca się metabolizm oraz skutecznie usuwa się toksyny z organizmu. Oba owoce wykazują niską kaloryczność - w 100g znajduje się około 30 kcal. Wykazano, że osoby, które regularnie spożywają cytrusy, mają lepszą odporność oraz są mniej podatne na rozwój schorzeń wątroby bądź chorób metabolicznych.
Olejki eteryczne
Ze skórek tych dwóch owoców cytrusowych pozyskuje się olejki eteryczne, które powszechnie wykorzystywane są w aromaterapii. Masaż z ich dodatkiem rozgrzewa ciało oraz niweluje napięcie mięśni. Poza tym wykazują działanie antybakteryjne i antyalergiczne, stąd poleca się je rozcieńczyć z wodą i powstałą mieszanką płukać np. chore gardło albo smarować nią zainfekowany nos. Dodatkowo można ich używać jako odświeżaczy powietrza – działają relaksująco i odświeżająco.