Reklama

Reklama

Cytryna: Ma działanie, jakiego nie znałaś!

Wiesz, że zawiera dużo witaminy C i warto sięgać po nią, gdy dopadnie cię przeziębienie. Ostatnio jednak naukowcy wzięli ją pod lupę i ogłosili, że... potrafi znacznie więcej!

1. Walczy z osteoporozą

Okazuje się, że sok z cytryny ma korzystny wpływ na kości. Pomaga wchłonąć tak dla nich ważny wapń. Zmniejsza też ryzyko zwyrodnień stawów. Pij go codziennie rano na czczo (np. wyciśnięty z 1/2 owocu i zmieszany ze szklanką niegazowanej wody).

Rób to zwłaszcza, gdy spożywasz mało produktów mlecznych - wtedy każda dawka wapnia jest na wagę złota!

2. Przeciwdziała rozwojowi raka

Przez lekarzy onkologów cytryna uznawana jest za jeden z owoców należących do tzw. pakietu przeciwrakowego - obok grejpfrutów, limetek i pomarańczy. Wszystko za sprawą tzw. limonoidów.

Reklama

Dzięki tym substancjom cytryna, a dokładnie jej skórka może zmniejszać ryzyko np. raka żołądka. Warto ją zjadać np. w sałatce lub jogurcie (wcześniej umytą, zmrożoną i startą).

3. Chroni przed zatruciem pokarmowym

To odkrycie amerykańskich naukowców. Sprawdzili oni, że sok z owocu zwalcza bakterie E. coli. Ta informacja może nam się przydać, np. gdy w podróży pijemy wodę z niesprawdzonego źródła. Dodając do niej sok z cytryny, a dodatkowo trzymając napój chwilę na słońcu, zmniejszymy ryzyko zatrucia groźnymi drobnoustrojami.

4. Nie pozwala stresowi wpływać na krwinki

Mało kto o tym wie, że stres powoduje nie tylko napięcie mięśni czy gorsze samopoczucie psychiczne, ale oddziaływuje również na układ odpornościowy i genetyczny.

Aby nie miał takiego wpływu, wystarczy wdychać zapach cytryny, który powoduje, że liczba krwinek wraca do normy, a aktywność genów się nie zmienia.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje