Czarci pazur i jego niesamowite właściwości lecznicze
Wygląd czarciego pazura - zjawiskowej rośliny pochodzącej z Południowej Afryki - może nieco przerażać, ale intryguje do tego stopnia, że raczej nie da się przejść obok niego obojętnie. Wbrew pozorom z podstępnymi sztuczkami diabła ma niewiele wspólnego, za to wykazuje niesamowite właściwości lecznicze. Zawarte w nim irydoidy, flawonoidy, fenolokwasy, sterole i triterpeny sprawiają, że łagodzi rozmaite stany zapalne i uśmierza nawet najgorsze bóle, nawet te spowodowane artretyzmem, reumatyzmem czy dną moczanową. Poza tym doskonale odtruwa organizm, przyspiesza metabolizm, stymuluje apetyt, zmniejsza utratę żywotności komórek i świetnie sprawdza się w walce ze stresem oksydacyjnym. Przyjrzyjmy się tej fascynującej roślinie bliżej, bo naprawdę warto.
Niesamowite właściwości czarciego - czy jak określają go niektórzy diabelskiego - pazura jako pierwsi odkryli mieszkańcy Afryki Południowej, którzy powodzeniem wykorzystują go w medycynie naturalnej. Rośnie na pustynnych terenach "czarnego lądu" i osiąga do 150 cm wysokości. Wyglądem istotnie przypomina szpony. Czy rzeczywiście diabła? Trudno jednoznacznie orzec. Niemniej stąd wzięła się intrygująca, acz złowrogo brzmiąca nazwa rośliny.
Co takiego zawiera diabelski pazur, skoro potrafi leczyć? Źródeł jego mocy jest co najmniej pięć i są nimi irydoidy, flawonoidy, fenolokwasy, sterole i triterpeny.
Irydoidy
Dzięki irydoidom, a przede wszystkim aktywnemu składnikowi o nazwie herpagozyd, czarci pazur jest w stanie zwalczyć rozmaite stany zapalne oraz złagodzić bardzo silne bóle. Nie bez przyczyny mówi się, że działa równie intensywnie jak leki stosowane w chorobach reumatycznych.
Fenolokwasy :
Działanie bakteriostatyczne i żółciopędne ma związek z obecnymi w czarcim pazurze kwasami: cynamonowym, kawowym i chlorogenowym.
Flawonoidy
Lecznicze właściwości czarciego pazura wiąże się także z zawartymi w nim flawonoidami, między innymi luteoliną i kamferolem, które pełnią rolę przeciwutleniaczy.
Sterole i triterpeny
Dobroczynny wpływ czarciego pazura na nasze serce, jak i cały układ sercowo-naczyniowy ma związek z obecnymi w nim sterolami i triterpenami. Te ostatnie stanowią skuteczne narzędzie w walce ze złym cholesterolem - LDL i znacznie obniżają jego poziom we krwi.
Czarci pazur działa równie skutecznie jak kortyzon czy fenylobutazon, czyli leki wykorzystywane do zwalczania bólu i stanów zapalnych. Po kapsułki, maść czy nalewkę sporządzaną na bazie rośliny powinny zatem sięgać przede wszystkim osoby zmagające się z artretyzmem, reumatyzmem, zapaleniem stawów i bólami kręgosłupa. Napar z zioła wspomaga też terapię pacjentów cierpiących na dnę moczanową. Zalecane jest picie go trzy razy dziennie przez maksymalnie osiem tygodni. Po tym czasie należy zrobić trzytygodniową przerwę, a następnie powtórzyć kurację.
Czarci pazur a serce i oczyszczanie
Na przeciwbólowym i przeciwzapalnym działaniu właściwości zdrowotne czarciego pazura jednak się nie kończą. Co jeszcze potrafi? Wyjątkowo zbawiennie wpływa na nasze serce i cały układ trawienny; świetnie radzi sobie ze stresem oksydacyjnym i doskonale oczyszcza organizm, usuwając z niego wszelkie toksyny.
W medycynie naturalnej wykorzystywany jest korzeń czarciego pazura. Właśnie z niego sporządzany jest specjalny proszek, na bazie którego produkuje się kapsułki, tabletki czy maści.
Czarci pazur - przeciwwskazania
Preparatów sporządzanych na bazie czarciego pazura powinny unikać przede wszystkim:
- kobiety ciężarne
- matki karmiące
Nie są zalecane także osobom zmagającym się z :
- chorobami serca,
- wrzodami żołądka
- wrzodami dwunastnicy
- cukrzycą
- alergiami
- skokami ciśnienia