Czego nie jeść, kiedy męczy nas migrena?
Migrena jest bardzo uciążliwym schorzeniem. Charakteryzuje się silnymi bólami głowy, połączonymi z nudnościami, światłowstrętem i łzawieniem oczu. Ataki są nagłe i intensywne, dlatego bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jest mnóstwo czynników, które je wywołują. Ci, którzy borykają się z migreną od dawna, starają się żyć normalnie: potrafią przeczuć nadchodzący ból i zażyć odpowiednie leki. Wśród czynników, które ją wywołują, jest dieta – niektóre produkty mogą wzmacniać i zintensyfikować ataki. Dlatego tak ważna jest wykluczenie tego, co najbardziej szkodzi.
Migrena jest bardzo dokuczliwą przypadłością. Bóle głowy, które podczas niej występują, są niezwykle silne. Ich pojawienie się bardzo utrudnia codziennie funkcjonowania. Bardzo często towarzyszą im nudności, światłowstręt oraz nadwrażliwość na zapachy. Niektórzy przed atakiem doznają tzw. aury, czyli bodźców wzrokowych bądź czuciowych. Dzięki czemu mogą zażyć odpowiednie leki, co zmniejsza intensywność bólu. Nie do końca poznano przyczyny występowania migreny, przypuszcza się, że może mieć podłoże genetyczne albo wywoływać ją czynniki zewnętrzne. Ustalono, że ataki mogą się nasilać po spożyciu pewnych produktów.
Dieta przy migrenie
Niestety, nie ma jednej listy produktów, które zawsze wywołują migrenę. Niektóre z substancji zawartych w pokarmie u jednych osób mogą ją wzmagać, a u innych nie. Poza tym, aby wprowadzić listę produktów zakazanych, należy bacznie obserwować swój organizm, ponieważ niektóre z nich nie zawsze wywołują migrenę po krótkim czasie. Nieraz organizm reaguje dopiero po 24 godzinach. Dlatego selekcję trzeba przeprowadzać metodą prób i błędów.
Wśród produktów, które mogą wywoływać migrenę, najczęściej typuje się słodycze zawierające czekoladę, alkohole (najczęściej czerwone wino), kawę i herbatę, sery (szczególnie dojrzewające i pleśniowe) oraz artykuły zawierające glutaminian sodu (np. wędliny, przetwory, produkty typu instant, fast-foody). Niektórzy zaś bardziej wrażliwi są na spożywanie przetworów rybnych (np. marynowanych śledzi), owoców cytrusowych, podrobów drobiowych, czy produktów zawierających sztuczne barwniki.
Substancje, które mogą wywoływać migrenę
Ustalono, które konkretne substancje mogą być potencjalnymi czynnikami wywołującymi migrenę. Zalicza się do nich tyraminę, która znajduje się w piwie, żywności fermentowanej, dojrzewających serach i wędlinach oraz wędzonych rybach. Poza tym odpowiedzialna za migrenowe bóle głowy jest fenyloetyloamina, która jest składnikiem kakao. Ponadto niebezpiecznymi składnikami są azotany i azotyny (w nadmiarze mogą prowadzić do zatruć pokarmowych), które znaleźć można w wędlinach i niektórych warzywach, a także wspomniany wcześniej glutaminian sodu.
Wydaje się, że podczas migreny, najprostszym rozwiązaniem jest eliminacja wszystkich czynników. Jednak jest to niebywale trudne i praktycznie niemożliwe. Dlatego należy bacznie obserwować organizm, jak reaguje na daną grupę pokarmów. Jeśli zauważy się, że dany produkt wywołuje migrenę, należy wdrożyć dietę eliminacyjną na ok. sześć tygodni. Po tym czasie można spróbować włączyć go z powrotem do diety, ale w racjonalnym zakresie.
Typowe błędy żywieniowe podczas migreny
Cierpiąc na migrenę, nie tylko trzeba zwracać uwagę na produkty, które mogą wywoływać ataki, ale również zwracać uwagę na jakość posiłków i ich częstotliwość. Przede wszystkim należy pamiętać o stałych porach przyjmowania pokarmów, a także nie dopuszczać do uczucia głodu. Warto również wykluczyć na jakiś czas węglowodany złożone (np. produkty z białej mąki, słodycze, słodzone napoje gazowane, fast-foody, itp.), ponieważ powodują one nagłe podniesienie poziomu insuliny we krwi, które również mogą intensyfikować ataki bólowe. Zamiast tego, dieta przy migrenie powinna obfitować w produkty jak najmniej przetworzone, świeże owoce i warzywa, a także chude mięso.