Czego potrzebują dziąsła? Siedem sposobów na uniknięcie paradontozy
Kiedy to czytasz, połowa ludzi na ziemi cierpi z powodu bólu dziąsła. Może to oznaczać początek groźnego zapalenia przyzębia. Nieleczone prowadzi do paradontozy, w skutek której możesz stracić zęby, a drobnoustroje, przedostając się do krwi, wywołają inne poważne choroby. Poniżej prezentujemy 7 czynności, dzięki którym do tego nie dopuścisz.
Niepokojące statystyki
Problemy z zębami to nie koniec kłopotów. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Helsinkach, kobiety u których stwierdzono obecność bakterii Porphyromonas gingivalis - odpowiedzialnej za choroby przyzębia, miały trzykrotnie mniejsze szanse na zajście w ciąże, niż te ze zdrowymi dziąsłami. Mało tego - jak stwierdzili amerykańscy naukowcy, ryzyko zapadnięcia na demencję starczą wzrosłoby w takim wypadku do 70%.
Długotrwałe stany zapalne w ustach mogą w konsekwencji doprowadzić do uszkodzeń w mózgu więc - zdaniem ekspertów - regularne czyszczenie zębów z płytki nazębnej powinno być zalecane w profilaktyce demencji. Uczeni stwierdzili również, że mężczyźni z chorobą przyzębia mieli zwiększone ryzyko zachorowania na białaczkę - o 30 %, na raka płuca - o 36 %, na raka nerki - o 49 % i aż o 54% na raka trzustki. Od dawna też wiadomo, że nieleczone choroby dziąseł prowadzą do zapalenia stawów, płuc i chorób sercowo - naczyniowych. Jak uniknąć groźnych konsekwencji? Przeczytaj!
Obowiązkowo - nić dentystyczna!
Codzienne używanie nici dentystycznej to jedna z głównych metod walki z chorobami przyzębia i błony śluzowej. Dlaczego?
- Wszystkiemu winne są bakterie znajdujące się w płytce nazębnej, która wraz z resztkami jedzenia zalega w przestrzeniach międzyzębowych (z czasem przekształca się w kamień nazębny). Szkodliwe drobnoustroje tylko czekają na odpowiedni moment, aby zaatakować tkanki, odsłaniając korzenie zębów, tworzyć kieszonki zębowe i niszczyć wiązadła mocujące ząb w zębodole - wyjaśnia dr Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.
Nitka dentystyczna dociera do trudno dostępnych miejsc, usuwając z nich resztki jedzenia i nie dopuszczając do namnażania bakterii. Pomocne mogą okazać się domowe irygatory i szczoteczki interdentalne, służące do czyszczenia większych szczelin.
Szczotkowanie - 2 minuty 2 x dziennie
1/3 dorosłych Polaków myje zęby w nieprawidłowy sposób. Nadal nie brakuje osób, które nie szczotkują zębów co najmniej 2 razy dziennie, przez 2 minuty. Inni za to używają zbyt twardych szczoteczek, co prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych, uszkodzeń dziąseł lub nadwrażliwości. Osoby, które wykonują te czynności za mocno, mogą wybrać szczoteczkę elektryczną lub soniczną z sygnalizacją siły nacisku. Zasada jest taka: szczoteczka powinna dotykać zębów pod kątem 45 stopni. Ruchy wymiatające wykonujemy z góry na dół, przy szczęce górnej lub z dołu do góry przy zębach dolnych. Mycie zębów powinniśmy zaczynać zawsze w innym miejscu, a zakończyć wyszorowaniem języka. Szczoteczkę należy bezwzględnie wymieniać co kilka tygodni. W aptece można kupić specjalne tabletki, które barwią pozostałą płytkę nazębną. Po rozgryzieniu ich, przekonasz się na własne oczy, czy prawidłowo umyłeś swoje zęby.
Wypłucz
Nasze babcie zalecały płukanie gardła wodą z solą przy chrypce i innych dolegliwościach, jednak ta prosta czynność pomoże też dziąsłom. Łagodzi stany zapalne, pomaga zmniejszyć ból i zabija bakterie. Do szklanki wody dodaj 1/2 łyżeczki soli i płucz 2 razy dziennie. Energiczne płukanie jamy ustnej ma działanie antyseptyczne i pomaga pozbyć się bakterii znajdujących się tam, gdzie nie dociera nawet nić dentystyczna. Czynność ta powinna stać się naszym trzecim (po szczotkowaniu i nitkowaniu) nawykiem w walce z chorobami przyzębia. Dentysta może zalecić profesjonalne płukanki, np. z chlorheksydyną stosowane w leczeniu paradontozy. Zapytaj swojego dentystę, jaki rodzaj płynu do płukania ust i pasty do zębów będzie dla ciebie najodpowiedniejszy.
Masaż dla dziąseł
Masowanie dziąseł poprawia krążenie krwi i wzmacnia je. Wystarczy zanurzyć palec w olejku z mięty pieprzowej i wykonując koliste ruchy, masować dziąsła na zewnątrz, do wewnątrz, na górnej i dolnej szczęce. Rób tak codziennie, ale pamiętaj o umyciu rąk przed i po masażu.
Rzuć palenie, ogranicz alkohol
Albo używki, albo zdrowe dziąsła - tu nie ma kompromisów. Dym papierosowy ma mnóstwo szkodliwych substancji. Utrudniają one regenerację tkanek, zaburzają procesy syntezy kolagenu przez zmniejszenie ilości witaminy C, a także powodują suchość w ustach, co z kolei prowadzi do rozwoju bakterii. Efekt? Stany zapalne dziąseł i paradontoza. Ale dotyczy to również tzw. e-papierosów i innej używki. Najnowsze badania naukowe przeprowadzone w Columbia University School of Dental Medicine wykazały, że palenie marihuany ma także niekorzystny wpływ na stan dziąseł. W obu przypadkach stwierdzono występowanie ostrych i przewlekłych chorób przyzębia. Nie tylko papierosy szkodzą dziąsłom, ale też alkohol. Wysusza śluzówkę, a ta jest bardziej podatna na rozwój szkodliwych drobnoustrojów.
Zdrowa dieta
Statystycznie rzecz biorąc najzdrowsze dziąsła miałby Japończyk, abstynent z lekką nadwagą. Z czego to wynika? Po pierwsze - soja. Ta ulubienica wegetarian zawiera fitoestrogeny, które chronią dziąsła przed stanami zapalnymi. Po drugie - badania pokazały, że osoby z lekką nadwagą mają mniejszą szansę na utratę zębów w skutek paradontozy niż osoby z wagą w normie i niedowagą. Po trzecie - alkohol naprawdę szkodzi tkankom jamy ustnej.
Periodontolog na ratunek
Pierwsze objawy chorób dziąseł mogą być niedostrzegalne, dziąsła nie muszą nawet krwawić, ale mogą boleć i być opuchnięte. Wizyta kontrolna u dentysty dwa razy w roku to nie przesada, a konieczność. Na wizycie stomatolog nie sprawdza tylko czy bolą zęby i czy nie ma próchnicy lecz przegląda tkanki przyzębia w poszukiwaniu zmian zapalnych.
- Wczesne stadia chorób dziąseł leczy się metodami zachowawczymi - zabiegiem higieny profesjonalnej. Polega on na dokładnym usuwaniu złogów, kamienia i płytki nazębnej oraz polerowaniu powierzchni zębów. To skaling i piaskowanie. W poważniejszych przypadkach wykorzystuje się nowoczesne technologie np. system Vector, który umożliwia mikroinwazyjne oczyszczenie głębokich kieszonek przyzębnych bez konieczności interwencji chirurgicznej. Ta jest nieunikniona w zaawansowanym stadium choroby - paradontozie - tłumaczy dr Stachowicz
Po czym rozpoznasz chorobę dziąseł?
- Zmieniły barwę z jasnoróżowej na bardziej czerwoną
- Pojawienie się odstępów między zębami (szpar)
- Są opuchnięte, bolą, krwawią lub swędzą
- Linia dziąseł jest niżej, niż wcześniej - odsłoniły się szyjki zębowe
- Zęby zaczynają się chwiać
- Nieświeży oddech