Czego unikać, gdy wątroba niedomaga?

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Super
relevant
1
Udostępnij

Wątroba pełni w organizmie szereg istotnych funkcji. Nawet osoby, które nie mają w zwyczaju przejmować się własnym zdrowiem, często powtarzają, że z wątrobą nie ma co zadzierać. I trzeba przyznać im rację. Komórki wątroby mają wysokie zdolności regeneracyjne, ale nie są niezniszczalne. Czego unikać, gdy wątroba niedomaga? Na czarnej liście są m.in. alkohol czy grejpfruty.

Wątroba, podobnie jak cały organizm, poważnie cierpi wskutek niewłaściwej diety
Wątroba, podobnie jak cały organizm, poważnie cierpi wskutek niewłaściwej diety123RF/PICSEL

Wątroba: Z nią nie warto pogrywać!

Filtruje, magazynuje i odtruwa. Codziennie pracuje na pełnych obrotach, by zapewnić prawidłowy przebieg procesów życiowych. Jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia, inaczej nie byłaby w stanie pełnić tak wymagających funkcji.

To komórki wątroby wychwytują, unieszkodliwiają i usuwają z organizmu toksyny i chemiczne dodatki do żywności. Warto mieć tego świadomość i nie szarżować. Wątroba też ma granice wytrzymałości. Czego nie lubi?

Leki przeciwbólowe: Unikaj, gdy wątroba niedomaga

Polacy nadużywają leków przeciwbólowych. Sięgamy po nie beztrosko. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty, co daje złudzenie, że są niegroźne. Niestety, nie tylko silne leki przeciwbólowe, jak popularne NLPZ-y, ale też powszechnie dostępne w sklepach, kioskach i na stacjach benzynowych preparaty na bazie paracetamolu, ibuprofenu, naproksenu czy ketoprofenu, są bardzo toksyczne dla wątroby.

I nie tylko - jak głosi obiegowa opinia - w połączeniu z alkoholem. Trzeba pamiętać, że leki przeciwbólowe to nie cukierki, choć w dyskontach spożywczych i sklepach wielkopowierzchniowych nierzadko leżą tuż obok siebie.

Alkohol, także w postaci teoretycznie "lżejszych" (i bardzo słodkich) drinków, zawsze negatywnie wpływa na wątrobę
Alkohol, także w postaci teoretycznie "lżejszych" (i bardzo słodkich) drinków, zawsze negatywnie wpływa na wątrobę123RF/PICSEL

Unikaj alkoholu, gdy szwankuje wątroba

Trudno znaleźć osobę, która nie wie o toksycznym wpływie alkoholu na kondycję wątroby. Warto zaznaczyć, że szkodliwe jest nie tylko jego nadmierne spożywanie, ale też regularne picie nawet w małych ilościach.

Toksyczny jest nie tylko etanol, ale również dodawany do alkoholu cukier i jego zamienniki.

Przy schorzeniach wątroby niewskazane jest nawet piwo bezalkoholowe, które - wbrew nazwie - nie zawsze ma zerową zawartość procentów. Ponadto, do dosładzania piw bezalkoholowych często używa się maltozy, a ta sieje prawdziwe spustoszenie w komórkach wątroby. Ma wyraźnie wyższy indeks glikemiczny niż popularna sacharoza i łatwo odkłada się w wątrobie.

Ogranicz spożycie cukru!

Z myślą o zdrowiu i sylwetce, powinniśmy ograniczać spożywanie cukru, tym bardziej w sytuacji, gdy pojawiają się dolegliwości ze strony wątroby. Szkodliwa jest nie tylko sacharoza (cukier z cukierniczki), ale też popularne wśród polskich konsumentów słodziki.

Zarówno sacharoza, jak też jej tańsze zamienniki, na przykład syrop glukozowo-fruktozowy i sztuczne słodziki - zwłaszcza jeśli są spożywane w dużych ilościach - zaburzają metabolizm, w tym pracę wątroby. Zawsze lepiej sięgnąć po naturalny cukier owocowy, czyli fruktozę, ale tutaj też ważny jest umiar.

Choć fruktoza jest cukrem, jej nadmiar trafia do wątroby, gdzie jest zamieniany w tłuszcz. To sprzyja stanom zapalnym i uszkodzeniom komórek tego organu. Dlatego przy schorzeniach wątroby konieczne jest ograniczenie spożywania owoców. Zwłaszcza bardzo słodkich, takich jak banany, winogrona, daktyle, morele i wszystkie owoce suszone.

Grepfruty jedz z umiarem, zwłaszcza jeśli borykasz się z chorobami wątroby
Grepfruty jedz z umiarem, zwłaszcza jeśli borykasz się z chorobami wątroby123RF/PICSEL

Uważaj na grejpfruty

Grejpfruty cieszą się szczególnie dobrą opinią, zarówno wśród dietetyków, jak i lekarzy. Mają szereg zalet, są niskokaloryczne, soczyste i pomocne w obniżaniu poziomu cukru we krwi. Jednak spożywane w nadmiarze, a zdarza się tak na przykład w ramach modnych diet oczyszczających czy odchudzających, mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Grejpfrut zawiera furanokumaryny, które nie tylko zaburzają działanie wielu farmaceutyków, ale też naturalną zdolność wątroby do usuwania ich z organizmu.

Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych

Wątroba, podobnie jak cały organizm, poważnie cierpi wskutek diety, w której jest dużo produktów smażonych w głębokim tłuszczu i znaczne dawki tłuszczów odzwierzęcych. Czujesz, że twoja wątroba ma dość? Ogranicz spożycie tłustych mięs, wyeliminuj produkty cukiernicze i typu fast food - to prawdziwa bomba toksycznych tłuszczów trans.

Czym je zastąpić? Dobrej jakości tłuszczami roślinnymi, które obfitują w niezwykle korzystne dla wątroby kwasy omega-3. Sprawdzą się tłoczone na zimno oleje, takie jak rzepakowy, lniany czy oliwa z oliwek. Warto sięgać po orzechy, awokado i pamiętać o rybach. Te też są skarbnicą omega-3.

***

Zobacz także:

Buraczana mikstura na wątrobęInteria DIY
Przejdź na