Czerwone mięso zwiększa ryzyko raka jelita i żołądka? Naukowcy ostrzegają
Czerwone mięso od wielu lat jest przedmiotem badań naukowców, lekarzy i dietetyków. Jedni przekonują, że jest tak groźne, iż najlepiej byłoby całkowicie wykluczyć je z diety, inni dopuszczają małą porcję mięsa dwa lub trzy razy w tygodniu. Najnowsze wyniki badań nie pozostawiają jednak wątpliwości - czerwone mięso może zagrażać zdrowiu.
Mięsem czerwonym nazywamy każde mięso pochodzenia dużych zwierząt rzeźnych oraz łownych. Jest to więc zarówno mięso świń, czyli wieprzowina, krów, czyli wołowina, jak i jagnięcina, baranina, konina, kozina oraz dziczyzna. Warto pamiętać, że czerwone mięso to również wszystkie formy przetworzone, które powstały w wyniku wędzenia, peklowania, solenia i dodania środków konserwujących. Do tej grupy należą więc także kiełbasy, bekon, szynka, wędliny, pasztety, mięsne konserwy i wszystkie przyrządzone z czerwonego mięsa dania gotowe.
Mięso czerwone różni się od białego (mięso kur, indyków i królików) zawartością mioglobiny oraz tłuszczu.
Za czerwony kolor mięsa odpowiada właśnie mioglobina, czyli złożone białko globularne, biorące udział w magazynowaniu tlenu w mięśniach czerwonych, czyli poprzecznie prążkowanych. Mioglobina dzięki obecności żelaza hemowego potrafi przechowywać cząsteczkę tlenu w mięśniach, stając się jego swoistym magazynem.
Mięśnie pozyskują tlen właśnie z mioglobiny, więc muszą mieć jej dużo, aby magazynowała go jak najwięcej. Właśnie wtedy stają się bardziej czerwone niż inne i stąd intensywny kolor mięsa. Szczególnie mocno widać to w przypadku mięsa zwierząt nurkujących oraz szybko biegających, które wymagają sporych dostaw tlenu w krótkim czasie.
Zobacz również: Czerwone mięso jest szkodliwe dla kobiet
Czerwone mięso jest źródłem:
- pełnowartościowego białka i prawidłowego funkcjonowania organizmu
- cennych witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B12, występującej wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego
Zawiera także mnóstwo dobrze przyswajalnego żelaza, cynku i selenu. Mimo tych wszystkich zalet, czerwone mięso znajduje się na liście produktów, których powinniśmy unikać lub spożywać maksymalnie raz w tygodniu. Dlaczego?
Czerwone mięso jest bogate w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, a te zaburzają gospodarkę lipidową, przyczyniając się do rozwoju miażdżycy, zawałów serca i udarów mózgu. To jednak nie wszystko!
Zobacz również: Mięso: Jeść czy nie?
Badania wykazały, że już 50 g czerwonego mięsa dziennie znacznie zwiększa ryzyko raka jelit i żołądka. Światowa organizacja zdrowia uznała wręcz mięso za produkt rakotwórczy i ulokowała je w tej samej grupie kancerogenów, co papierosy czy azbest!
WHO ostrzega, że regularne spożywanie czerwonego mięsa, może być także przyczyną rozwoju dwóch innych nowotworów takich jak rak trzustki i rak gruczołu krokowego. Cześć lekarzy i dietetyków przekonuje więc, że należy nie tylko ograniczyć jego spożycie do jednej porcji dziennie, ale najlepiej całkowicie wykluczyć je z diety!
Zobacz również: Zaostrza bóle stawów. Najlepiej wyeliminować z diety!