Reklama

Czerwone plamy na twarzy: Dlaczego powstają?

Czerwone plamy na twarzy to powszechne zjawisko. Pojawiają się podczas silnych emocji albo podczas wytężonego wysiłku fizycznego. Są one niegroźne dla zdrowia, jednak mogą powodować u niektórych dyskomfort. Okazuje się także, że mogą być pierwszym symptomem groźnych chorób związanych z ważnymi organami - serca i wątroby. Dlaczego powstają czerwone plamy? Czy da się ich skutecznie pozbyć z twarzy? Na co musimy uważać? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Czym są czerwone plamy na twarzy?

Czerwone plamy na twarzy mogą mieć różną postać. Najczęściej przebarwienia pojawiają się na policzkach, brodzie, szyi i nosie. Może im towarzyszyć również uczucie pieczenia, kłucia oraz swędzenia. Przede wszystkim dermatolodzy diagnozują zjawisko jako skórę naczynkową, czyli taką na której pojawia się rumieniec w postaci plamek albo pajączków (teleangiektazja). Jednak nie wszystkie czerwone plamy muszą oznaczać, że cierpimy na to schorzenie. Dodatkowo mogą pojawić się inne symptomy na twarzy, takie jak wybroczyny, rumień, trądzik różowaty albo naczyniaki. Taka skóra wymaga specjalnej ochrony: nie powinno się jej eksponować na światło słoneczne oraz trzeba zastosować odpowiednią dietę. Czerwone plamy czasem są reakcją uczuleniową organizmu albo oznaką chorób (na przykład wątroby lub układu krążenia).

Reklama

Co może być przyczyną czerwonych plam na twarzy?

Jest wiele przyczyn powstawania czerwonych plam na skórze twarzy. Mogą one pojawiać się w wyniku reakcji organizmu na czynnik uczulający, pod wpływem silnych emocji, stresu, temperatury powietrza, wysiłku albo dziedziczenia. Pojawiające plamy mogą mieć charakter cykliczny lub permanentny. Jeśli pojawiają się czasowo, warto zastanowić się, jaki czynnik może je powodować i ewentualnie zrezygnować z jego korzystania. W przypadku długotrwałych zmian należy zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie oraz zdiagnozuje, czy ich powstawanie nie jest symptomem poważniejszej choroby.

Powszechny problem

Czerwone plamy na twarzy mogą powstawać również w wyniku stanu zapalnego, który powoduje miejscowe przebarwienie skóry. Najczęściej jest widoczne w okresie zimowym, kiedy cera jest przesuszona i narażona na działanie zimna. Jednak wiele osób boryka się z tym zjawiskiem niezależnie od pory roku. Dodatkowo trwale sucha skóra może uwypuklać problem. Dlatego należy otoczyć ja odpowiednią opieką: stosować kremy nawilżające, wprowadzić do diety składniki odżywcze oraz pić sporą ilość wody. W codziennej pielęgnacji warto stosować kosmetyki, które nie zawierają w składzie alkoholu, za to posiadają kwas hialuronowy i glicerynę.

Jak unikać powstawania czerwonych plam na twarzy?

Najlepiej zadbać o odpowiednią dietę oraz stosować dobre kosmetyki pielęgnacyjne. Jednak trzeba też wystrzegać się czynników, które wzmagają powstawanie nieestetycznych plam na twarzy. Powinno się ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne oraz unikać pikantnych przypraw i potraw. Warto też dbać o odpowiednią temperaturę wody podczas kąpieli (nie może być zbyt gorąca). Dodatkowo powinno się omijać saunę i solarium oraz nie stosować peelingów i kwasów złuszczających naskórek. Należy uważać również na słońce – dla własnego komfortu powinno unikać się opalania oraz zapobiegawczo zawsze stosować kremy z filtrem UV.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy