Reklama

Często dopada cię czkawka? To może być groźna choroba

Jest niezwykle uporczywa, męcząca i może trwać nawet przez kilka godzin, a kiedy dopadnie, skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Czkawka, bo o niej właśnie mowa, jest odruchem kontrolowanym przez specjalny ośrodek w mózgu, ale w niektórych przypadkach może być objawem choroby.

Czym jest czkawka?

Czkawka to nagły i mimowolny skurcz przepony oraz mięśni międzyżebrowych, które odpowiadają za wdech. Czkawka powstaje na skutek zamknięcia krtani na poziomie głośni i wówczas powietrze aplikowane jest do płuc w sposób przerywany i niepełny.

Lekarze nie potrafią do końca wyjaśnić, czemu ma służyć czkawka. Niewykluczone, że jest to odruch mający chronić nas przed zakrztuszeniem się. Czkawka pojawia się m.in. podczas łykania zbyt dużych kęsów, szybkiego spożywania posiłku, jedzenia zimnych, zbyt ciepłych lub ostrych produktów.

Reklama

U osób znerwicowanych, cierpiących na różnego rodzaju fobie, niezwykle zestresowanych, ryzyko wystąpienia czkawki jest trzykrotnie wyższe.

Warto wiedzieć: Większość ludzi popełnia ten błąd z oddychaniem

Przypadłość zdarza się bardzo często po spożyciu alkoholu, ponieważ drażni on zakończenia nerwowe i rozluźnia mięśnie.

Z kolei u noworodków i niemowlaków czkawka spowodowana jest najczęściej zbyt małym żołądkiem, który szybko się wypełnia podczas przyjmowania pokarmu oraz niewystarczająco wykształconym ośrodkowym układem nerwowym.

Czytaj także: Tajemnica czkawki rozwiązana?

Czy czkawka może być groźna?

W większości przypadków czkawka jest zjawiskiem niegroźnym i ustępującym po kilku lub kilkunastu minutach. Jednak medycyna odnotowała również takie incydenty "czkawkowe", kiedy pacjenci nie mogli się z nią uporać nawet przez miesiąc.

Jeśli czkawka pojawia się kilka razy w tygodniu i trwa po kilka lub kilkanaście minut, należy udać się do lekarza. Wykonanie odpowiedniej diagnostyki - m.in. RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej pozwoli ustalić jej przyczynę.

Uporczywa czkawka może świadczyć o poważnych chorobach, do których najczęściej zalicza się m.in. wrzody żołądka lub problemy z tarczycą. Ponadto czkawka może być spowodowana refluksem żołądkowo-przełykowym, podrażniającym nerwy w okolicy przepony, chorobami jelit, chorobami pęcherzyka żółciowego, zapaleniem trzustki, zapaleniem płuc, guzem lub udarem mózgu, ale również ciążą. 

Przeczytaj też: Eksperci ostrzegają przed spaniem w skarpetach. Parszywe skutki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby | medycyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy