Eksperci ostrzegają przed spaniem w skarpetach. Parszywe skutki

Spanie w skarpetach ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Dla wielu osób jest to pomocne podczas zasypiania i gwarantuje lepszą jakość snu. Jednocześnie eksperci przestrzegają prze konsekwencjami takich praktyk i zalecają, aby zwracać uwagę na jakość skarpet, które zakłada się do spania. W przeciwnym razie może skończyć się fatalnie.

Spanie w skarpetach może przyczynić się do wielu nieprzyjemnych dolegliwości
Spanie w skarpetach może przyczynić się do wielu nieprzyjemnych dolegliwości 123RF/PICSEL

Wydawać by się mogło, że w spaniu w skarpetach nie ma absolutnie nic złego. Wielu "zmarzluchów", u których szybciej wychładzają się stopy i dłonie zakłada je na noc by zapewnić sobie komfortowy sen. Już kilka lat temu, a dokładnie w 2018 roku zostały przeprowadzone badania, na podstawie których wynika iż spanie w skarpetach nie tylko może przyspieszyć zasypianie, ale również zredukować ilość wybudzeń. Mimo tego lekarze twierdzą, że kładzenie się do łóżka w "byle jakich" skarpetach może niekorzystnie wpływać na zdrowie. Na co więc należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

W jakich skarpetach nie można spać?

Zdaniem ekspertów jakość skarpetek, które zakłada się na noc jest znacząca. Jak podają, nie powinno się spać w skarpetach:

  • zbyt obcisłych, bo mogą one wpływać negatywnie na krążenia krwi
  • uciskowych - chyba, że zalecił tak lekarz
  • wykonanych z "nieoddychającego" materiału - w takim przypadku termoregulacja ciała będzie utrudniona, stopy zaczną się pocić, a organizm przegrzewać

Jakie są konsekwencje spania w skarpetach?

Spanie z kiepskich jakościowo skarpetach wykonanych z poliestru lub innego sztucznego tworzywa w biegiem czasu skutkować może namnażaniem się grzybów, co prowadzi do wystąpienia grzybicy paznokci i szeregu przykrych dolegliwości. Są to m.in.:

  • ból i obrzęk wokół paznokcia
  • przebarwiona, zgrubiała i łamliwa płytka
  • nieprzyjemny zapach towarzyszący zmianom
Pocenie się stóp podczas snu sprzyja grzybicy paznokci
Pocenie się stóp podczas snu sprzyja grzybicy paznokci 123RF/PICSEL

Należy też zaznaczyć, że grzybica stóp i paznokci jest schorzeniem, które wymaga długotrwałego, mozolnego leczenia. W niektórych przypadkach powraca i ciężko jest się jej pozbyć.

Tradycyjne leczenie zakłada stosowanie leków przeciwgrzybicznych ogólnoustrojowo lub miejscowo. Grzyby to jednak organizmy, które potrafią być odporne na wszelkie farmaceutyki, dlatego w tym przypadku zdecydowanie zapobiegać niż leczyć.

Jeśli koniecznie musisz spać w skarpetach kupuj więc tylko te wykonane z przewiewnego, naturalnego materiału - mogą być w 100 proc. bawełniane lub np. z domieszką lnu, wełny czy kaszmiru.

Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas