Reklama

Cztery domowe sposoby na haluksy i obrzęk stawów

Haluksy (paluchy koślawe) to bardzo bolesne schorzenie stopy, które powoduje boczne odchylenie dużego palucha w stronę pozostałych palców. Dochodzi wówczas do deformacji kości śródstopia i poszerzenia stawu, a w efekcie zniekształcenia całej stopy. Wokół stawu tworzy się twarda narośl, która nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też sprawia duży ból. Na pojawianie się haluksów ma wpływ wiele czynników, m.in. noszenie szpilek lub niewygodnego obuwia, otyłość, siedzący tryb życia czy predyspozycje genetyczne. Haluksy mogą utrudniać chodzenie i utrzymanie prawidłowej postawy ciała, dlatego tak ważne jest, by je wyleczyć. Operacja jest ostatecznym krokiem, jednak często rozwiązuje problem tylko tymczasowo. Na szczęście istnieją domowe sposoby na złagodzenie obrzęku, bólu i innych dolegliwości towarzyszących haluksom. Co warto zastosować? Podpowiadamy.

Napar z liści laurowych na pozbycie się soli z organizmu

Haluksy tworzą się poprzez wytrącanie soli w organizmie. Powstające z niej złogi twardnieją w okolicy stawu i wytwarza się bolesna narośl. Nadmiar soli prowadzi też do zatrzymania wody w organizmie, a przez to do puchnięcia dłoni i stóp oraz bolesnych obrzęków stawów. Dlatego też warto unikać zbyt dużej ilości soli w diecie, a także zastosować miksturę na jej pozbycie się. Świetnie sprawdzi się w tym napar z liści laurowych. Należy zmieszać ze sobą 300 ml wody i łyżkę stołową sproszkowanych liści laurowych oraz gotować przez pięć minut. Następnie przelewamy napar do termosu i pozostawiamy na noc. Rano wystarczy odcedzić płyn i pić w ciągu dnia małymi łyczkami. Czynność należy powtarzać przez trzy dni, a po siedmiodniowej przerwie można przeprowadzić kurację ponownie. Potrzeba częstego oddawania moczu będzie świadczyć o usuwaniu złogów soli z organizmu. Efekty będą już widoczne po 10 dniach kuracji – ból w stawach powinien być o wiele mniejszy.

Reklama

Pasta z liści laurowych i alkoholu

Na ukojenie bólu stopy i zredukowanie zmian w postaci haluksów warto zastosować także specjalną pastę z liści laurowych i alkoholu. W tym celu należy posiekać pięć dużych liści laurowych i zalać je 100 ml 95-procentowego alkoholu, np. spirytusu. Przed nałożeniem pasty musimy przygotować stopy, mocząc je w roztworze sody oczyszczonej z wodą (1 łyżka sody i 3 litry wody). Stopy należy osuszyć i wmasować w nie wcześniej przygotowaną pastę. Zakładamy na nie bawełniane skarpety i kładziemy się spać.

Roztwór jodyny i aspiryny

Na stan zapalny stawów i haluksy pomoże także roztwór z jodyny i aspiryny. Jego regularne stosowanie pomoże złuszczyć martwy naskórek, zredukować zaczerwienienie i zapobiec tworzeniu się odcisków. Wystarczy rozgnieść 5 tabletek aspiryny i dodać 10 ml jodyny. Składniki mieszamy, aż tabletki się rozpuszczą. Roztwór nakładamy na zniekształcony staw, przykrywamy bandażem i pozostawiamy na kilka godzin. Zabieg należy wykonywać codziennie, aby był skuteczny.

Masaż z wykorzystaniem olejków

Skutecznym sposobem na haluksy jest też masaż oliwą z oliwek lub innego olejku, np. lawendowego, kokosowego czy rycynowego. Masaż poprawi krążenie krwi i przyniesie ulgę przy tworzeniu się stanu zapalnego spowodowanego haluksami. Zapobiegnie też tworzeniu się nagniotków i zgrubień na stopach. Wystarczy dwie łyżki olejku zaaplikować na dłonie i delikatnie masować obolałe miejsce opuszkami palców przez 10 minut. Masaż najlepiej wykonywać codziennie przed pójściem spać.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: haluksy | haluksy domowe sposoby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy