Reklama

Cztery sposoby na opuchnięte kolana

Nagły lub narastający ból w kolanie znacznie obniża komfort życia. Może pochodzić z kości wchodzących w skład stawu kolanowego, kości udowej, kości piszczelowej lub z rzepki albo też występować w całym stawie kolanowym i być skutkiem słabych kości, kontuzji lub artretyzmu. Istnieje kilka sposobów na to, by wyleczyć opuchnięte kolana. Ich działanie może być różne, w zależności od stopnia nasilenia bólu, jednak jest na tyle skuteczne, że nie przeszkodzi nam nawet w podskokach. Pierwszym krokiem do złagodzenia bólu i obrzęku w kolanach jest zidentyfikowanie towarzyszących im symptomów. Mogą to być: uczucie sztywności, zaczerwienienie, drętwienie nóg czy trudności w chodzeniu lub staniu – zwykle spowodowane bólem. Objawy te najczęściej wskazują na zebranie się wody w kolanie. Taki stan niejednokrotnie ma miejsce po operacji. Widoczny obrzęk to właśnie płyn znajdujący się pod skórą. Leczenie go powinno być uzależnione od przyczyn bólu.

Odpoczynek, lód, okłady i uniesienie kończyny

Kontuzja kolana może być spowodowana naciągnięciem lub naderwaniem w wyniku upadku lub też skręceniem w wyniku złego ustawienia kolana lub nadwyrężenia. Ból można złagodzić na kilka sposobów. Pierwszym krokiem jest zawsze usunięcie jego przyczyny.

Następnie należy ułożyć się do odpoczynku z uniesionym kolanem i zimnym kompresem na 10 – 20 minut. Kompres można przygotować z zamrożonych kostek lodu lub innych zamrożonych produktów, nawet zwykłych mrożonek. Zimno zmniejsza obrzęk i łagodzi ból poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych. Trzecim krokiem w terapii może być owinięcie opuchniętego kolana bandażem. Należy jednak uważać, by nie zablokować przepływu krwi. Podczas stosowania wszelkich sposobów trzeba pamiętać o tym, by kolano było uniesione.

Reklama

Żółtko jaja i sól stołowa

Kolejnym sposobem na złagodzenie bólu i obrzęku jest przyłożenie okładu ze świeżego żółtka i soli stołowej. Wykonujemy pastę z obu składników i nakładamy bezpośrednio na obolałe miejsca. Przykrywamy ligniną, a następnie owijamy bandażem. Okład zmieniamy co dwie godziny, co najmniej pięć razy dziennie.

Sól stołowa zawiera minerały takie jak magnez, które w naturalny sposób rozluźniają mięśnie i zmniejszają ilość płynu w tkankach, zmniejszając tym samym obrzęk. Oleje zawarte w żółtku jaja łatwo wnikają w skórę, dostarczając potrzebne minerały bezpośrednio do zmienionych chorobowo miejsc.

Olej musztardowy

Olej musztardowy to kolejny skuteczny środek na złagodzenie bólu kolana. Można wykonywać przy jego użyciu delikatny masaż kolana. Zmniejsza obrzęk i łagodzi ból poprzez stymulację przepływu krwi w zmienione chorobowo miejsca. Podgrzej dwie łyżki oleju musztardowego. Pozostaw do wystudzenia i użyj, kiedy będzie przyjemnie ciepły. Po masażu owiń kolano ciepłym ręcznikiem.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy wykazuje działanie silnie alkalizujące. Wspomaga minerały w zneutralizowaniu szkodliwych toksyn, które nagromadziły się w kolanie, na przykład w przypadku osteoporozy. Może być przyjmowany doustnie. Wymieszaj dwie łyżeczki octu ze szklanką wody i wypijaj taką mieszankę codziennie aż do ustąpienia bólu. Można także wlać dwie łyżeczki octu jabłkowego do kąpieli w wannie i zanurzyć w niej kolano na około 10 minut. Ocet jabłkowy połączony z oliwą z oliwek może służyć też za doskonały środek do masaży, które należy wykonywać dwa razy dziennie.

Wszystkie wymienione sposoby powinny przynieść spodziewane rezultaty dość szybko, niekiedy nawet natychmiast. Jeśli ból i obrzęk utrzymują się nawet po ich zastosowaniu, trzeba udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego leczenia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy