Reklama

Czy bakterie w żołądku mogą zahamować proces odchudzania?

Większość osób wie, że jedzenie niezdrowej żywności i brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej może przyczynić się do nadwagi. Jednak, czy samo jedzenie może być powodem do tego, aby w krótkim czasie przytyć? Szczegółowe badania przeprowadzone przez naukowców dowodzą, że za przybieranie na wadze mogą być również odpowiedzialne bakterie żołądkowe. Bakterie znajdujące się w naszym przewodzie pokarmowym mogą mieć wpływ na nasz nastrój, metabolizm, mogą zwiększyć lub zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre choroby lub właśnie powodować otyłość.

Symbioza bakterii z innymi organizmami

Tylko jedna dziesiąta komórek w naszym organizmie należy w rzeczywistości do nas. Inne są wykonane z obcych form życia, takich jak bakterie. Wielu ludzi twierdzi, że bakterie są szkodliwe, jednak wiele z nich żyje w symbiozie. Bakterie pomagają nam trawić jedzenie oraz wyodrębnić składniki odżywcze z pożywienia. Najnowsze badania wykazały jednak, że niektóre bakterie mogą powodować nadmierne przechowywanie tłuszczu w organizmie, co będzie skutkowało tyciem.

Badania bakterii jelitowych i otyłość u myszy

Naukowcy przeprowadzili wnikliwie badania, dotyczące bakterii w przewodzie pokarmowym. Myszy, którym podano pewien szczep bakterii, gwałtownie zaczęły przybierać na wadzę. Inne myszy, które otrzymały takie same bakterie jak te, które znajdują się w przewodzie pokarmowym nie przybierały na wadzę w tak krótkim czasie, jak myszy przy poprzednim badaniu.

Reklama

Jak można zatrzymać proces przybierania na wadze?

W przewodzie pokarmowym ludzi otyłych występuje znacznie większa ilość bakterii z rodziny Firmicutes. Jest to typ bakterii pospolitych, do których należą niektóre dwoinki oraz bakterie mlekowe. Bakterie te, mają za zadanie rozbić cukier rafinowany, który potem przekształca się w tłuszcz. Ludzie z nadwagą mają również zwiększoną ilość bakterii produkujących wodór. Inne organizmy znane jako C. ramosum mogą powodować błyskawiczny przyrost masy, szczególnie u osób, których dieta bogata jest w tłuszcz. Oprócz tego, u osób otyłych występują bakterie, których u ludzi o prawidłowej masie ciała nie znajdziemy.

Jak można zrównoważyć bakterie jelitowe?

Istnieją sposoby, które pozwolą w naturalny sposób równoważyć działanie bakterii oraz usunąć mikroorganizmy powodujące odkładanie się tkanki tłuszczowej. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że picie fermentujących napoi może pozytywnie wpłynąć na utratę tłuszczu zalegającego w jamie brzusznej. Produkty te mogą być zbilansowane, wystarczy tylko regularnie dostarczać do organizmu niedużą ilość sfermentowanej żywności w postaci na przykład:

- jogurtu naturalnego

- kefiru

- kapusty kiszonej

- ogórków kiszonych

Regularne spożywanie wyżej wymienionych produktów, pozwoli nakarmić bakterie i spowodować ich uśpienie. Niektóre produkty mogą zachęcać do rozwoju szkodliwych bakterii, dlatego należy unikać mocno przetworzonej żywności oraz czerwonego mięsa. Bakterie jelitowe wpływają na nasz stan zdrowia w niezliczony sposób, dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na to, co trafia do naszego żołądka.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tycie | dolegliwości żołądkowe | żołądek | bakterie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy