Reklama

Czy jad żmii jest niebezpieczny?

Żmija zygzakowata jest jedynym w Polsce jadowitym wężem. Osiąga długość do 80 cm i posiada charakterystyczny zygzak, dlatego łatwo odróżnić ją od innych zwierząt. Głowa tego gada jest masywna i ma trójkątny kształt. Wiele osób wierzy, że jad żmii jest bardzo niebezpieczny, a ukąszenie może doprowadzić do śmierci. Czy rzeczywiście powinniśmy się bać tego węża? Jak należy zachować się podczas przypadkowego spotkania go w lesie albo na polanie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Gdzie można spotkać żmiję?

Żmija zygzakowata to gad, który występuje na terenie całej Polski. Najczęściej można spotkać ją w lasach, na podmokłych łąkach oraz polanach. Prowadzi dzienny tryb życia, jednak chowa się pod kamieniami, wśród gałęzi oraz w korzeniach roślin. Żmija jest jedynym jadowitym wężem w Polsce, dlatego większość osób się jej boi. Na szczęście nie jest ona agresywna: nie atakuje człowieka i raczej go unika. Zdarza się jednak, że zostaje sprowokowana, wtedy w obronie własnej może ukąsić. Regułą jest, że zwierzę ucieka, czując zagrożenie i obecność człowieka, ale zdarzają się przypadki, kiedy będąc odrętwiała, nie zareaguje w ten sposób. Żmija zaatakuje w przypadku osaczenia, ataku, podczas nieumyślnego dotknięcia albo nadepnięcia na nią. Oczywiście nie robi tego od razu, najpierw stara się wystraszyć swojego przeciwnika: syczy, nadyma się oraz wydaje ostrzegawcze kąsania. W takim przypadku należy zachować spokój i bezpiecznie się wycofać, nie wykonując równocześnie gwałtownych ruchów.

Reklama

Jad żmii

Jeśli dojdzie do przypadku ukąszenia przez żmiję, na ciele pojawiają się dwie ranki, które są śladem po wbiciu w skórę zębów jadowych. Substancja, którą gad wstrzykuje, jest toksyczna i może doprowadzić do reakcji alergicznej. Pod jej wpływem rozpadają się czerwone krwinki oraz zaburza się krzepliwość krwi. Największe stężenie jadu występuje u żmij wiosną; jednak wbrew obiegowej opinii substancja nie jest w stanie zabić zdrowego i dorosłego człowieka. Niebezpieczne jednak może okazać się ukąszenie w okolicy szyi, a także wprowadzenie toksyny do organizmu osób starszych i dzieci. Należy pamiętać, że nie każdy kontakt skóry z zębami węża oznacza wstrzyknięcie trującej substancji. Dlatego jeśli zaobserwujemy pewne niepokojące objawy, powinniśmy pilnie zgłosić się do lekarza.

Objawy działania jadu

Pierwszym charakterystycznym objawem wstrzyknięcia przez żmiję jadu jest bolesny obrzęk w miejscu ukąszenia, który może z czasem się nasilać. Dodatkowo występuje wyraźne osłabienie organizmu, nadmierna potliwość, zawroty i ból głowy, a także problemy żołądkowe oraz niepokój. W poważniejszych przypadkach może pojawić się też bladość ciała, intensywne uczucie chłodu, zaburzenia akcji serca i spadek ciśnienia tętniczego.

Jak należy postępować w przypadku ukąszenia przez żmiję?

W pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie. Na oddziale ratunkowym zostanie podana surowica, która neutralizuje działanie jadu. W oczekiwaniu na pomoc powinniśmy zachować spokój oraz nie wykonywać zbędnych ruchów, gdyż praca mięśni powoduje rozprowadzanie toksycznej substancji w organizmie. Miejsce ukąszenia najlepiej przemyć wodą i w miarę możliwości obłożyć je lodem. Pod żadnym pozorem nie używajmy alkoholu do dezynfekcji rany, gdyż to powoduje zatrzymanie niebezpiecznej toksyny wewnątrz ciała. Nie rozcinajmy też zranienia, nie wysysajmy jadu oraz nie zakładajmy opaski uciskowej: takie działania mogą przynieść więcej szkody ofierze ukąszenia.

Jak uchronić się przed przypadkowym ukąszeniem żmii?

Stosowanie kilku zasad bezpieczeństwa może uchronić cię przed przypadkowym ukąszeniem przez żmiję. Jeśli widzisz wygrzewającego się gada, nie podchodź do niego i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Pozwól mu bezpiecznie się oddalić; nie atakuj i nie prowokuj zwierzęcia. Udając się na odpoczynek w lesie, zwróć szczególną uwagę, gdzie stąpasz bądź siadasz, aby nie doszło do niepotrzebnego kontaktu z wężem. Staraj się zawsze odpowiednio się przygotować: miej przy sobie butelkę wody oraz telefon komórkowy, by móc szybko wezwać pomoc. Dobrą ochroną są też buty za kostkę, gdyż często przypadkowo nadepnięty gad kąsa właśnie w to miejsce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żmija zygzakowata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy