Reklama

Czy można jeść zdrowo i tanio?

Zdrowe odżywianie wiąże się nierozerwalnie ze zmianą stylu życia, a także zmianą myślenia o samym jedzeniu. Jednak przerzucając się na zdrową dietę, jesteśmy zmuszeni do tego, by płacić więcej za produkty, które spożywamy. Nietrudno spostrzec, że w obecnych czasach niestety wszystko, co zdrowsze, jest również droższe. Rosnące ceny zdrowej żywności, mogą zniechęcać do zmiany trybu życia i jedzenia. Czy faktycznie zdrowe odżywianie tak dużo nas kosztuje? Otóż nie! Okazuje się, że nie musimy wydawać fortuny, żeby jeść zdrowo. Wystarczy tylko znać kilka cennych sposobów, by nie tylko zdrowo się odżywiać, ale przede wszystkim mądrze kupować. Oto kilka wskazówek, które pozwolą ci zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie zdrowo jeść:

Zrób listę zakupów

Jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy jest sporządzenie listy zakupów. Lista zakupów nie tylko ułatwia ich robienie, ale również wyznacza nam pewną granicę, której nie powinniśmy przekraczać. Grunt, by była prawidłowo przygotowana. Dobra lista zakupów po pierwsze uwzględnia najpotrzebniejsze produkty oraz budżet, który chcemy na nie przeznaczyć. Jeśli zamierzasz zmienić swój sposób odżywiania na zdrowszy, odnotuj na kartce tylko te produkty, które umożliwią ci osiągnięcie swojego celu. Zapewniamy, że wystarczy ci tylko pół godziny, by przygotować prawidłową listę zakupów! Przed przystąpieniem do robienia listy, warto sprawdzić zapasy w spiżarce. A nuż są tam produkty, które zamierzaliśmy kupić!

Reklama

Podczas robienia zakupów bądź konsekwentny w swoim postanowieniu. Jeśli czujesz, że możesz skusić się na kupienie produktu spoza listy, weź ze sobą tylko odliczoną kwotę pieniędzy.

Przyrządzaj posiłki samodzielnie, unikaj jedzenia w restauracjach

Każdy z nas od czasu do czasu lubi odwiedzić restauracje lub pub z ulubionym, pysznym jedzeniem. Jednak, gdy zamierzamy jeść naprawdę zdrowo, powinniśmy zdecydowanie ograniczać wizyty w standardowych restauracjach. Dlaczego? Nie ma w tym większej tajemnicy. Wiele popularnych punktów gastronomicznych nadużywa soli, oleju oraz cukru. Ponadto stosuje chemiczne konserwanty, które, jak wiadomo, są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. Ograniczenie jedzenia w takich miejscach nie oznacza tego, że powinniśmy zupełnie z nich zrezygnować.

Jeśli chcemy zjeść coś na mieście, wybierzmy te miejsca, w których przygotowywane są specjały ze zdrowych produktów. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do składników konkretnej potrawy, zawsze możemy zapytać o nie szefa kuchni. Grunt, by o tym pamiętać.

Do pracy, na uczelnię, czy do szkoły posiłki warto przygotować samodzielnie. Zajmie nam to przecież kilkanaście minut dziennie. Zdrowe sałatki czy kanapki z pełnoziarnistego pieczywa będą w takich sytuacjach doskonałym pomysłem. Między głównymi posiłkami w ciągu dnia, warto również skusić się na małe przekąski. Mogą być to otręby, suszone owoce lub orzechy. Wybieraj te, które wpływają na poprawę przemiany materii i nie zawierają zbyt dużo węglowodanów. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, a dodatkowo zyskasz pewność, że jesz naprawdę zdrowo.

Kupuj tańsze i sprawdzone mięso

Chcąc zdrowo się odżywiać, należy dbać o to, by produkty, które spożywamy, pochodziły z dobrego źródła. Najważniejszym z nich jest mięso. Gdzie najlepiej go kupować?

Kupując mięso w niewielkich sklepikach, zazwyczaj mamy gwarancję, że jest to prawdziwe, zdrowe mięso, które pochodzi z pewnego źródła. Wybierając tańsze mięso, typu udka lub nogi z kurczaka, możemy zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Czasami można spotkać również mięso w cenach hurtowych, warto więc kupić trochę więcej i go zamrozić. Do miesiąca czasu mrożone mięso będzie tak samo świeże jak pierwszego dnia.

Zastąp mięso innym białkiem

Mięso jest nieodłącznym elementem diety, ale spożywane w nadmiernych ilościach może prowadzić do chorób związanych z nadciśnieniem i podwyższać cholesterol. Nie zaleca się zatem, by codziennie go spożywać, a najlepiej zastąpić go innymi produktami, które będą równie wartościowe. Najlepszym rozwiązaniem będą ryby, które wzbogacą naszą dietę i w podobnym stopniu będą dostarczały naszemu organizmowi białka. Musimy jednak liczyć się z tym, że zarówno dobrej jakości mięso, jak i ryby, to produkty drogie. Jeśli nasz budżet jest bardziej napięty, możemy zamiast ryby kupić przetwory rybne lub wybrać inną alternatywę. Ważne, by rozpoczynając zdrową dietę, pamiętać o dostarczaniu wszystkich najważniejszych wartości dla naszego organizmu. Jednym z nich jest właśnie białko. Prócz mięsa i ryb jego duże ilości zawierają również produkty wegetariańskie, takie jak soczewica czy kasza.

Kupuj produkty na wagę

Jeśli porównamy warzywa i owoce na wagę z tymi pakowanymi, okazuje się, że kupowanie ich luzem nie jest do końca opłacalne. Zupełnie inaczej jest w przypadku produktów sypkich. Kupując je w takiej formie, z pewnością zaoszczędzisz sporą sumę pieniędzy. Warto pamiętać również, że sypkie produkty bez obaw można przechowywać w szczelnych, plastikowych pojemnikach, do których z łatwością będziemy mieć dostęp.

Kupuj produkty sezonowe

Produkty sezonowe są bardziej wartościowe, nie tylko dlatego, że są unikalne, ale także ze względu na ich bogaty smak i cenne dla naszego organizmu witaminy. Sezonowe warzywa i owoce są również o wiele tańsze niż w normalnym okresie. To dlatego, że w sezonie produkty są łatwo dostępne na rynku i wolne od konserwantów. Z tej prostej przyczyny warto je kupować i spożywać w dużych ilościach. To na pewno wyjdzie z korzyścią dla naszego zdrowia.

Skończ ze śmieciowym jedzeniem

Mimo że w obecnych czasach doskonale wiemy, jak niezdrowe i bezwartościowe są produkty fast food, to i tak zdarza nam się im ulec. Dlaczego? W dużej mierze odpowiedzialne są za to ich smak i zapach. Nie trudno się domyślić, że nie są one naturalne. Zawierają szereg substancji chemicznych, które niszczą nasze zdrowie i negatywnie wpływają na urodę. Zdrowa dieta absolutnie nie toleruje chemicznych składników, których nagminnie używają restauracje serwujące fast foody. Należy pamiętać również o tym, że spożywając zdrowe produkty, przyzwyczajamy do nich nasz organizm. Każda wizyta w miejscu z szybkim jedzeniem może skończyć się dla nas bolesnymi dolegliwościami układu pokarmowego. Kolejnym argumentem za tym, by nie jeść fast foodów jest ich cena. Niektóre z takich produktów tylko pozornie wydają się tanie. Jeśli zajrzymy do środka hamburgera, którego kupiliśmy za pięć złotych, zdamy sobie sprawę, że nie jest on wart nawet tak niskiej ceny.

Zdrowe odżywianie powinno wiązać się z definitywną rezygnacją z jedzenia typu fast food, które jedynie szkodzi naszemu organizmowi. Prócz fast foodów warto również uważać na różnego rodzaju słone i słodkie przekąski. Nie należy ich sobie odmawiać, ale wybierać takie, które oprócz tego, że są pyszne, posiadają wartości odżywcze dla naszego organizmu. Takim produktem są na przykład rodzynki w gorzkiej czekoladzie. Z tej krótkiej opowieści wyłania się oczywisty morał: rezygnując ze śmieciowego jedzenia, dbamy o swoje zdrowie i o zawartość naszego portfela.

Posadź własne owoce i warzywa

Nic tak nie ułatwi ci zdrowego odżywiania jak samodzielnie wyhodowane warzywa i owoce. Warto zatem zdecydować się na zasadzenie kilka owoców i warzyw. Oczywiście rolnikiem można być i we własnym ogródku, wystarczy tylko wydzielić kawałek ziemi i zadbać o to, aby regularnie podlewać uprawy i usuwać chwasty. Rozwiązanie znajdzie się i dla osób, które mieszkają w mieście i jedyne co mają, to balkon. W dużych donicach można wyhodować naprawdę okazałe warzywa. W tego typu uprawie wyjątkowo dobrze rosną różnego rodzaju sałaty, ogórki, a także pomidory. By zaoszczędzić i zadbać o swoje zdrowie, warto zaryzykować uprawę własnych roślin.

Zdrowe odżywianie nie musi wiązać się dużymi wydatkami. Wystarczy tylko, że nauczymy się robić zakupy z głową i nie damy się zwieść szkodzącym naszemu organizmowi produktom. Jednak zdrowe odżywianie to nie tylko umiejętne robienie zakupów, ale przede wszystkim wypracowanie ważnych nawyków żywieniowych i tych związanych ze stylem życia. My przedstawiliśmy kilka najważniejszych. Od ciebie zależy, czy wdrożysz je w życie!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowe odżywianie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy