Czy probiotyki mogą pozytywnie wpływać na twój mózg?
Ostatnio coraz głośniej w mediach o probiotykach. Apteczne półki uginają się od suplementów zawierających probiotyki, w telewizji w kółko lecą reklamy jogurtów, a sfermentowane produkty, takie jak kapusta kiszona są coraz częściej wykorzystywane w różnych przepisach.
Dzięki licznym badaniom, które przeprowadzono w ostatnich latach wiemy, że bakterie zamieszkujące układ pokarmowy mają duży wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Obecnie, mamy jednak coraz więcej dowodów na to, że utrzymanie zdrowego środowiska mikrobiologicznego w jelitach ma ogromny wpływ na rozwój naszego mózgu, nastrój oraz percepcję.
W naszym ciele organizmy jednokomórkowe – głównie bakterie – przewyższają swoją liczebnością komórki ludzkie dziesięć do jednego. Ponad 100 trylionów tych bakterii zamieszkuje przewód pokarmowy, gdzie ciężko pracują rozkładając jedzenie na części pierwsze, dzięki czemu organizm może zrobić użytek z cennych witamin i minerałów. Bakterie te w razie potrzeby bronią także organizm przed niebezpiecznymi patogenami.
Wiadomość, że mikroorganizmy zamieszkujące nasze brzuchy mogą wpływać na to, jak myślimy czy też, co czujemy jest szokująca. Aby lepiej zrozumieć związek pomiędzy jelitami a mózgiem, przyjrzyjmy się bliżej szczegółom dotyczącym sposobu, w jaki bakterie jelitowe wpływają na układ nerwowy.
Niektóre mikroorganizmy pomagają produkować regulujące nastrój neuroprzekaźniki, takie jak serotonina, GABA, melatonina. Ponad 30 różnych neuroprzekaźników powstałych dzięki bakteriom działa miejscowo w tkankach układu pokarmowego, a także przekazuje sygnały do centralnego układu nerwowego. Szacuje się, że prawie 95% serotoniny w organizmie jest produkowane w jelitach.
Metabolity bakterii pobudzają nerwy czuciowe w jelitach i zmieniają pracę jelit. Informacja o tych zmianach w motoryce jelit jest następnie przekazywana do mózgu, gdzie wywołuje reakcję. Ból i lęk to dwie najczęściej występujące reakcje. Ten związek jelit i mózgu to powód, dla którego zaburzeniom psychiatrycznym często towarzyszą chroniczne problemy natury trawiennej, i na odwrót.
Kiedyś wierzono, że geny są naszym przeznaczeniem. Jednakże teraz wiemy, że wiele czynników związanych ze stylem życia ma ogromny wpływ na ekspresję genów. Epigenetyka i prowadzone w jej zakresie badania pokazały, że mikroorganizmy maja tutaj duże znaczenie. Bakterie jelitowe mają potencjał zmiany procesu metylacji DNA, czyli mogą włączać lub wyłączać pewne geny.