Reklama

Reklama

Czy smyk może mieć wrzody żołądka?

Rejonowy pediatra podejrzewa, że moja 3-letnia córeczka ma wrzody żołądka. Czy to w ogóle możliwe u tak małego dziecka? Czy córka będzie wymagała jakiegoś specjalistycznego leczenia?

To, że dziewczynka ma wrzody żołądka, jest niestety możliwe. Choroba wrzodowa może wystąpić nawet u niemowlaka.

Reklama

Według badań u około 30 procent dzieci, które zgłaszają się do szpitala z powodu uporczywych bólów brzucha, potwierdzono obecność bakterii odpowiedzialnej za powstawanie wrzodów - Helicobacterpylori. Bakteria ta przenosi się drogą kropelkową i dotykową, dlatego dość łatwo można się nią zarazić.

Dzieci mają z nią kontakt już w żłobku lub przedszkolu, gdzie często bawią się tymi samymi zabawkami lub piją z tego samego kubka.

Chory maluch skarży się na bóle w nadbrzuszu (dzieci czasem określają je jako ból z głodu), pieczenie oraz nudności. Dolegliwości pojawiają się zwykle od pół do dwóch godzin po jedzeniu.

Jeśli badanie krwi wykaże obecność przeciwciał przeciw Helicobacter pylori, maluszek zostanie skierowany na gastroskopię. Leczenie wrzodów u maluchów polega na podawaniu antybiotyków, a także leków osłaniających śluzówkę.


Odpowiedzi udzieliła: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Dowiedz się więcej na temat: wrzody u dziecka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje