Czy smyk może mieć wrzody żołądka?
Rejonowy pediatra podejrzewa, że moja 3-letnia córeczka ma wrzody żołądka. Czy to w ogóle możliwe u tak małego dziecka? Czy córka będzie wymagała jakiegoś specjalistycznego leczenia?
To, że dziewczynka ma wrzody żołądka, jest niestety możliwe. Choroba wrzodowa może wystąpić nawet u niemowlaka.
Według badań u około 30 procent dzieci, które zgłaszają się do szpitala z powodu uporczywych bólów brzucha, potwierdzono obecność bakterii odpowiedzialnej za powstawanie wrzodów - Helicobacterpylori. Bakteria ta przenosi się drogą kropelkową i dotykową, dlatego dość łatwo można się nią zarazić.
Dzieci mają z nią kontakt już w żłobku lub przedszkolu, gdzie często bawią się tymi samymi zabawkami lub piją z tego samego kubka.
Chory maluch skarży się na bóle w nadbrzuszu (dzieci czasem określają je jako ból z głodu), pieczenie oraz nudności. Dolegliwości pojawiają się zwykle od pół do dwóch godzin po jedzeniu.
Jeśli badanie krwi wykaże obecność przeciwciał przeciw Helicobacter pylori, maluszek zostanie skierowany na gastroskopię. Leczenie wrzodów u maluchów polega na podawaniu antybiotyków, a także leków osłaniających śluzówkę.
Odpowiedzi udzieliła: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie