Reklama

Czy tabletki z melatoniną stosowane na bezsenność są bezpieczne?

Nie ma chyba nic lepszego niż głęboki, spokojny i kojący sen po żmudnym dniu. Jeśli masz jednak problem z zasypianiem, ciągle jesteś przemęczony i rozdrażniony zrobisz pewnie wszystko, by znów móc spokojnie zasnąć. Dlatego wiele osób w takiej sytuacji sięga po tabletki z melatoniną, które pomagają szybko zasypiać. Jeśli już spoglądasz na butelkę tabletek  na półce obok łóżka, ale chcesz poznać więcej informacji i dowiedzieć się czy jest to bezpieczne, koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Czym jest melatonina?

Potocznie nazywa się ją hormonem snu. Choć powszechnie leki zawierające melatoninę nie są wydawane bez recepty, jest to substancja, która w organizmie występuje w sposób naturalny w mózgu. Jej wydzielanie jest w dużej mierze zależne od światła dziennego, a w organizmie pełni funkcje kontrolujące rytm dobowy. Dlatego eksperci zalecają unikanie sztucznego światła przed snem, zwłaszcza niebieskiego, ponieważ mogą zaburzać naturalny proces wydzielania melatoniny, co spowoduje problemy z zasypianiem.

Szczyt produkcji melatoniny występuje w momencie, gdy zapada ciemność. Właśnie dlatego śpimy w nocy, kiedy jest ciemno, a nie w ciągu dnia. Mocne oświetlenie pokoju przed snem, szczególnie światłem niebieskim, może powodować nie tylko problemy z zaśnięciem, ale sprawi również, że sam sen będzie mało efektywny. Nie wypoczniemy odpowiednio, przez co przemęczenie zacznie narastać. Śpij więc zawsze w w pełni zaciemnionych pomieszczeniach, zadbaj, aby przed snem nie korzystać z telefonu, komputera czy nie oglądać telewizora. Niektóre osoby skarżą się na problemy z zasypianiem w czasie pełni. Oczywiście nie chodzi o samą fazę księżyca, ale o to, że w trakcie pełni jest znacznie jaśniej niż normalnej nocy. Stąd też występują zaburzenia produkcji melatoniny, przez co nie możemy zasnąć lub budzimy się w trakcie nocy.

Reklama

Dla niektórych osób problem z bezsennością może być rozwiązywalny dzięki jedynie zasłonięciu okien lub  wygaszenie pokoju przed snem. Inni sięgają po tabletki zawierające syntetyczną melatoninę. Czy są one skuteczne? Jeżeli stosowane są sporadycznie, to tak. Przyniosą sen i odpoczynek. Problem pojawia się przy dłuższym stosowaniu tabletek. Jeżeli chcesz przyjmować je regularnie, musisz zdawać sobie sprawę, że  może to powodować rozregulowanie naturalnego procesu produkcji melatoniny, co w konsekwencji będzie pogłębiać bezsenność, zamiast jej zapobiegać. Przez stosowanie tabletek nasennych z melatoniną możesz czuć się zmęczony, senny, ale nie będziesz mógł zasnąć. Tabletki nasenne mogą również powodować inne skutki uboczne, takie jak ból głowy, rozdrażnienie i problemy z koncentracją.

Jak widać tabletki nasenne stosowane na dłuższą metę mogą powodować więcej szkód niż pożytku. Stosowane raz na jakiś czas, w przypadku gdy istnieje taka konieczność pomogą ci zasnąć. Istnieją jednak naturalne metody wspomagające sen. Może warto więc spróbować wspomnianego wyżej zaciemnienia sypialni lub prowadzenia w miarę regularnego trybu życia z regularnymi porami snu. Jeżeli to nie pomoże, sprawdź w innych naszych artykułach, jak poradzić sobie z bezsennością w naturalny i w pełni bezpieczny sposób, bez użycia tabletek nasennych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezsenność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy